Jakie problemy mają olsztynianie w związku z koronawirusem? Gdzie szukać pomocy psychologicznej?

Jakie problemy mają olsztynianie w związku z koronawirusem? Gdzie szukać pomocy psychologicznej?
Depresja może dopaść każdego z nas
Fot. Fotolia

Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce, jesteśmy zmuszeni większość czasu spędzać w domach. Pozostawanie w długotrwałej izolacji może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Jak się okazuje, skutki „domowej kwarantanny” zaczynają być coraz bardziej odczuwalne. Jakie problemy mają olsztynianie?

- Na samym początku ogłoszenia epidemii, ludzie traktowali kwarantannę jako urlop i okazję do odpoczynku. Potem zaczęło robić się coraz poważniej. W pierwszym tygodniu najczęściej dzwoniono w związku z odczuwanym napięciem i lękiem. W większości przypadków wynikało to z potrzeby pozostawania w izolacji oraz przez niepokojące informacje, docierające ze świata. Ludzie nie wiedzieli, jak zachować się w tej sytuacji – opowiada nam przewodniczący Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Olsztynie, współzałożyciel specjalnej infolinii, Andrzej Kędzierski.

Polskie Towarzystwo Psychologiczne we współpracy z Konsultantem Wojewódzkim w Dziedzinie Psychologii Klinicznej, na czas koronawirusa uruchomiło pomoc telefoniczną, dzięki której dzwoniący mogą otrzymać informacje oraz wsparcie psychologiczne. Numer obsługują specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, specjaliści psychologii klinicznej oraz interwenci kryzysowi. Jak się okazuje, zainteresowanie tego typu pomocą jest duże.

- Codziennie dzwoni do nas średnio 5-6 osób. Zwykle są to osoby powyżej 30 roku życia oraz emeryci. Seniorzy proszą nas o porady odnośnie funkcjonowania. Zdarzały się również przypadki, że pytali, co mają zrobić ze swoim wnukiem, gdyż na prośbę rodziców, podjęli się opieki nad nim. Teraz nie dają sobie rady. Osoby 30 plus podobnie. Nie wiedzą, jak rozwiązać rodzące się w domu konflikty oraz napięcia. Nie wytrzymują izolacji – opowiedział nam Kędzierski.

Według przewodniczącego PTP w Olsztynie, dużym problemem jest brak dostępności leczenia psychiatrycznego w czasach koronawirusa. Słabo rozpowszechnione są również informacje o tym, gdzie w nadzwyczajnych okolicznościach szukać pomocy.

- W drugim tygodniu dzwoniło do nas wielu chorych, np. na depresję. Ich stan zdrowia się pogorszył, a przez ograniczenia w poruszaniu się, nie mogli udać się do specjalisty. Mieliśmy również parę bardzo dramatycznych interwencji – powiedział Kędzierski.

I dodał:

- Ludzie nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Nie mogą przecież przyjść na wizytę do specjalisty. Często to my kierujemy ich w odpowiednie miejsce lub podejmujemy terapię telefoniczną. W zależności od problemu, dzwoniący kierowany jest do odpowiedniego psychologa. Staramy się im pomóc.

Co ciekawe przewodniczący PTP w Olsztynie zwrócił uwagę na zaskakujący problem. Okazuje się, że wiele telefonów pochodzi od osób objętych obowiązkową kwarantanną domową. Skarżą się, że spotykają się z agresją i niechęcią ze strony własnych sąsiadów.

- Przecież nie zawsze są to osoby zarażone wirusem. Wielu z nich przyjechało zza granicy, więc automatycznie został nałożony na nich obowiązek odbycia kwarantanny. Tymczasem doświadczają stygmatyzacji – skomentował Kędzierski.

Gdzie uzyskać pomoc psychologiczną?

SPECJALNA INFOLINIA

Polskie Towarzystwo Psychologiczne w Olsztynie i Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Psychologii Klinicznej

tel. 730 822 320

Czynna codziennie od 9:00 do 21:00

TELEFONICZNA POMOC OSOBOM STARSZYM

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie

tel. 608 239 567

tel. 506 359 557

tel. 504 042 814

tel. 89 533 31 21

tel. 89 534 67 43

tel. 89 534 65 59

Czynna od poniedziałku do piątku, od 7:15 do 17:00

10 RAD DLA WSZYSTKICH JAK CHRONIĆ ZDROWIE PSYCHICZNE PODCZAS EPIDEMII

Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl

AKADEMIA NFZ YouTube

Narodowy Fundusz Zdrowia

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Bimber 2020-04-01 19:13:23 37.47.*.*
    Pomoc to dla słabych psychicznie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
  • R.O. 2020-03-31 23:47:41 83.6.*.*
    Ja mam taki problem, że urzędy nie działają i utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2