Jak olsztynianie radzą sobie podczas upałów?

Jak olsztynianie radzą sobie podczas upałów?
Upały dają się we znaki olsztynianom. Miasto ustawiło kilka kurtyn wodnych
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Słupki rtęci na termometrach pokazują ponad 30 stopni. Taka temperatura utrzymuje się w całej Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić, jak z upałem radzą sobie mieszkańcy Olsztyna.

Mimo żaru lejącego się z nieba, na starówce nie brakowało spacerowiczów. Jednak większość z nich, gdyby mogła, zostałaby w domu. W cieniu schroniła się młoda kobieta w ciąży.

Jestem w czwartym miesiącu, dlatego pogoda mi doskwiera. Wszelkie sprawy, o ile się da, załatwiam rano, a popołudniami staram się nie wychodzić z domu i spędzać czas przy wiatraku – powiedziała nam Agnieszka Nowicka.

Na ławce przy pl. Jedności Słowiańskiej leży sędziwy mężczyzna. Ma na sobie długie brązowe spodnie, dwie bluzy i kurtkę. Jest bezdomny. Gdy podchodzimy bliżej, otwiera oczy. Nie może spać w taką pogodę.

Kiedyś lubiłem słońce, opalałem się na ropę. Teraz jest mi ciężko. Źle się czuję w upały, bo wiek zrobił swoje. W dzień staram się odpoczywać, w nocy zbieram puszki, aby przeżyć za kilka złotych. I tak spać nie dają, przepędzają mnie z miejsca na miejsce – opowiedział Ryszard.

Nie wszystkim jednak upał daje się we znaki. Są ludzie, którzy dobrze się czują, gdy temperatury przekraczają 30 stopni. Jednym z nich jest Piotr Kwiatkowski, który w taką pogodę czuje się jak ryba w wodzie, mimo że ma problemy zdrowotne.

Od najmłodszych lat lubię upały. Co prawda teraz nie mogę sobie pozwolić, aby zbyt długo wygrzewać się na słońcu ze względu na problemy z krążeniem, ale te temperatury mi nie doskwierają. Jestem chyba jakimś ewenementem medycznym – śmieje się rozmówca.

Upały utrzymują się od kilku dni. Dzisiaj Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2. stopnia dla całej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na jednym z portali internetowych stworzyło specjalną infografikę, jak radzić sobie w taką pogodę. Należy ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu, unikać wysiłku fizycznego, pić dużo płynów – najlepiej niegazowanej wody, nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie, gdy nie ma takiej potrzeby, lepiej nie wychodzić z domu, unikać picia alkoholu, który odwadnia organizm, nosić lekką i przewiewną odzież czy stosować kremy z filtrem UV.

Ponadto, jeżeli zauważymy objawy przegrzania organizmu, czyli przyspieszony oddech, temperaturę, nudności, zawroty głowy czy dreszcze, powinniśmy zadzwonić pod numer 112 lub 999.

Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował infografikę porównującą temperatury z ostatnich dziewięciu lat.

Czekamy na podsumowanie temperatur czerwcowych – najwyższa temperatura odnotowana w Olsztynie w czerwcu 2018 roku wyniosła 30,5 stopnia.

– możemy przeczytać w poście.

Przypomnijmy, że miasto także zadbało o mieszkańców. W zeszłym tygodniu rozstawionych zostało kilka kurtyn wodnych na:

pl. Jedności Słowiańskiej/ul. Pieniężnego,

pl. Konsulatu Polskiego przy skrzyżowaniu ulic Warmińskiej i Mickiewicza,

ul. Mochnackiego, przy przystanku MPK,

pl. Dunikowskiego przy skrzyżowaniu ulic 22 Stycznia i Emilii Plater,

ul. Boenigka przy ul. Krasickiego.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Janusz Pisiewicz 2019-06-13 08:26:04 213.184.*.*
  Ja z reguły staję przed portretem pana Zbyszka i od razu mnie przenikliwy chłód przejmuje.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Znudzony małżeństwem 2019-06-13 00:04:48 95.160.*.*
  A ja leżę na golasa na balkonie. Jakaś chętna by dołączyć?. On 36l.
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • Jaan 2019-06-12 20:06:15 37.8.*.*
  A w Auchanie ludzie rwali wiatraki jak porąbani!
  Odpowiedz Oceń: 3 2 Zgłoś treść