Dziś jest: 21.04.2024
Imieniny: Anzelma, Bartosza
Data dodania: 2024-01-09 08:35
Ostatnia aktualizacja 2024-01-11 08:40

Aleksandra Sawczuk

Internetowy apel o wniesienie pieca na pierwsze piętro pokazał opłakane warunki, w jakich żyje mieszkanka podolsztyńskiej wsi Patryki [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA]

Internetowy apel o wniesienie pieca na pierwsze piętro pokazał opłakane warunki, w jakich żyje mieszkanka podolsztyńskiej wsi Patryki [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA]
Pani Halina z gminy Purda potrzebowała pomocy z wniesieniem pieca na 1 piętro
Fot. Piotr Staniucha / Facebook

Kilka dni temu na facebookowym profilu prowadzonym przez Piotra Staniuchę – działacza społecznego i założyciela Fundacji Niosę Pomoc, pojawiła się informacja, że rencistka, mieszkająca w warmińsko-mazurskiej wsi Patryki (gmina Purda) potrzebuje pomocy przy wniesieniu pieca na pierwsze piętro. Pod apelem umieszczono zdjęcie seniorki, trzymającej w dłoniach kartkę o treści „Zimno mi. Błagam o pomoc”. [AKTUALIZACJA] Stanowisko w sprawie pani Haliny zajął Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Purdzie (pełna treść na dole artykułu). 

reklama

Mama marznie, bo nie ma pieca”

Mieszkanka Patryk znalazła się pod opieką fundacji dzięki zgłoszeniu syna pani Haliny. Mężczyzna odezwał się z prośbą o pomoc mamie, której warunki życia pozostawiają wiele do życzenia. Sam nie jest w stanie wpłynąć na poprawę bytu seniorki, ponieważ znajduje się w nieunormowanej sytuacji finansowej oraz ma problemy zdrowotne. Mimo, iż organizacja stacjonuje na terenie Starogardu Gdańskiego, działacze, bez zastanowienia, postanowili pomóc kobiecie.

- Na początku poznałem syna pani Halinki, który napisał o tym, że jego mama marznie, bo nie ma pieca. Moja fundacja go zaoferowała. Pojechałem do pani Halinki, warunki okazały się bardzo drastyczne. Okazało się, że potrzebny będzie zupełnie inny piec. Trzeba pomóc tej kobiecie. Dach jest dziurawy, podłoga przecieka. To jest stary budynek PGR-owski. Otworzyliśmy zbiórkę, potrzeba dużo pieniędzy, żeby tam cokolwiek zrobić z remontem – powiedział podczas rozmowy z redakcją portalu Olsztyn.com.pl Piotr Staniucha, założyciel Fundacji Niosę Pomoc.

Apel do internautów

Działacz wspomniał, iż był już u pani Haliny dwa razy, natomiast droga zajmuje około trzech godzin, a dodatkowo mężczyzna jest po operacji, co uniemożliwia mu wniesienie właściwego pieca do mieszkania.

Z tego względu postanowił zgłosić się po pomoc do internautów. Post udostępniono blisko 280 razy.

- Pilnie poszukujemy dwóch panów z okolic Olsztyna. Dokładnie chodzi o wieś Patryki, którzy pomogliby pani Halince i wnieśli nowy piec na pierwsze piętro. Waga 74 kg. Dzień dostawy musiałby się zgadzać z Waszym przyjazdem, więc kwestia daty do ustalenia – czytamy w poście.

Chętnych, na szczęście, udało się znaleźć.

Tragiczne warunki do życia. Ruszyła zbiórka

Mieszkanka wsi Patryki nie miała do tej pory żadnego ogrzewania, co przy aktualnych temperaturach stanowi śmiertelne zagrożenie. Otrzymała od fundacji tymczasowy grzejnik elektryczny. Działacze wspomogli seniorkę również zakupami, zarówno spożywczymi, jak i odzieżowymi.

Natomiast to dopiero początek potrzeb seniorki, żyjącej w opłakanych warunkach. Do remontu należy poddać dach, podłogę, stropy oraz wszystkie płyty gipsowe. Ściany są zagrzybione, a podczas odwilży spływa po nich woda, która przedostaje się do sąsiadów. Kobieta nie posiada również pralki ani lodówki.

Sytuacja finansowa pani Haliny budzi ogromne współczucie. Kobieta otrzymuje miesięcznie około 1000 zł na życie, w ramach renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo, jak wynika z naszych informacji, w sprawę włączony jest komornik.

Cel internetowej zbiórki został wyznaczony na 70 tys. zł. Do tej pory udało się zebrać ponad 21 tys. Osoby chętne do udzielenia wsparcia mogą dokonać wpłaty pod wskazanym linkiem: https://pomagam.pl/halinkazewsipatryki.

AKTUALIZACJA, wtorek, 9 stycznia, 14:35

Swoje stanowisko odnośnie trudnych warunków pani Haliny przedstawił GOPS w Purdzie. Oto, co powiedział kierownik ośrodka, Piotr Duda (pisownia oryginalna):

GOPS w Purdzie zna warunki lokalowe w których zamieszkuje pani Halina. Pracownicy tut. Ośrodka od wielu lat próbują wpłynąć na w/w by dokonać zmiany tych warunków wykorzystując środki, które posiada i otrzymuje stale przyznanych i wypłacanych przez ZUS i GOPS, jak również różnych dodatków m.in. 13, 14 emerytura, dodatków osłonowych, węglowych czy innych środków pozyskanych od sponsorów czy wolontariuszy np. Szlachetna Paczka. Niestety w/w odrzuca wszelkie propozycje i pomysły twierdząc, że ona tego nie potrzebuje i nikt jej nie będzie zaglądał do wydatków. pani nie odbiera od nas telefonów, wyprasza pracowników z domu zachowując się przy tym niestosownie. Oczywiście przyjmuje każdą pomoc którą jej przywieziemy i dostarczymy np. żywność z programów unijnych czy innych zbiórek. Próby namówienia jej chociażby na posprzątanie mieszkania kończą się zawsze tak samo czyli zakończeniem rozmowy i wyproszeniem pracowników za drzwi.

Odnosząc się do działań Fundacji, do której zwrócił się syn w/w o pomoc, to informujemy, iż do chwili obecnej Prezes Fundacji nie skontaktował się z nami, z Urzędem Gminy czy nawet Sołtysem Patryk by zweryfikować sytuację w/w i by umówić się na konkretną pomoc z wykorzystaniem naszych uprawnień i możliwości. Wystarczyło wykonać jeden telefon do Urzędu Gminy czy GOPS lub Sołtysa, że jest potrzeba pomocy przy wniesieniu pieca i taką sprawę można byłoby załatwić od ręki. Nie wiem czy to nie byłoby lepszym rozwiązaniem, niż zamieszczanie postów skierowanych do ogółu mieszkańców Polski, chyba że to miało działać w ramach promocji akcji i promocji zbiórki pieniężnej.

 

Galeria

Komentarze (21)

Dodaj swój komentarz

 • hgjhg 2024-01-10 18:12:30 159.205.*.*
  Może Arentowa i Cieszyński pomogą, stać ich było na "pomoc" czarnym oprychom w wysokości 4,5 mln zł w październiku 2023, to teraz też może się wykażą dobrocią.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • Serwis Olsztyn 2024-01-10 12:13:31 46.205.*.*
  Z GOPS PURDA bardzo daleko na cmentarz, bo aż do wsi Szczęsne. Nie wiem jak ten drugi, ale pierwszy parafialny na pewno zamknięty z powodu niemieckich nazwisk na nagrobkach przez Kacze Szuje z PiS Białystok. W przedstawionych przez redakcję faktów o Pani Halinie wynika że już długo nie pożyje. Potrzebuje dwustu pięćdziesięciu tysięcy złotych na wyprawkę pogrzebową- po tyle dostały rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Jednak to zależy czy w latach osiemdziesiątych była członkiem NSZZ,, Solidarność,, i oprócz tego czy dziś jest aktywna politycznie w Prawie i Sprawiedliwości. Petrodolary które na każde życzenie pobierał z PKN Orlen Mateusza Morawieckie rozumiem że już zostały wydane z depozytu sądowego zatorzanskim balwankom na zakup adidasów do pokonywania kopnych śniegów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 5
 • Allah sprowadziłby porządek w tęczy 2024-01-10 12:10:37 194.127.*.*
  Super że udało się pomoc kochanej Kobiecie! Życzę Pani Zdrówka i samych życzliwych dobrych pomocnych ludzi w okol Pani. Niestety tak to jest że Kobieta musi prosić o pomoc teraz mężczyźni cpaja mefedron i oddają się homoseksualnym gadzim reptilianskim orgiom na wzór Watykanu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 3
 • Bieda 2024-01-09 21:53:23 88.156.*.*
  Bieda nie usprawiedliwia tego wszechobecnego bałaganu i brudu - można być biednym, ale utrzymywać porządek. Pierwsze, co należałoby zrobić to tam porządnie posprzątać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 4
 • Złotówka do złotówki i będzie dobrze. Wszystkiego dobrego. 2024-01-09 21:34:52 81.190.*.*
  20 zł przelane. Wszystkiego dobrego Pani Halinko.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Lech zza grobu 2024-01-09 19:42:36 46.205.*.*
  Apeluję o udział w marszu w obronie demokracji 11 stycznia, ojczyznę dojną zabrała nam platforma für Deutschland natürlich
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 19
 • doktór witkór 2024-01-09 13:32:26 95.160.*.*
  Ja rozumiem, że nie wszystko się da i nie na wszystko można mieć pieniądze ale czy widzicie ten syf? Przecież to są LATA zaniedbań i zapuszczeń. Co ta kobieta robiła całe życie? Artykuł oczywiście nie wyjaśnia jej sytuacji ograniczając się jedynie enigmatycznie do sytuacji jej syna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 4
 • My Naród 2024-01-09 12:19:33 2a01:11cf:400d:*
  Mam nadzieję, że pani spełni swój obywatelski obowiązek i 11 stycznia będzie protestować w imieniu dojnych pisowskich krów milionerów?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 20
 • Mieszkanka Purdy 2024-01-09 11:48:58 164.127.*.*
  GOPS, urząd gminy Paurda i reszta tamtejszych urzędów to jeden wielki przekręt.ksiazke można byłoby o tym napisać.a pani Wójtowa to przykład,jak dorobić się na wałkach w białych rękawiczkach.poprzednia skarbniczka GOPS Purda okradała urząd:))). Ta gmina to jeden wielki przekręt. Jedyne co wychodzi urzedasom tamtejszym to pokazywanie się co 3 dzień na społecznych imprezach i włażenie sobie wzajemnie w d... Powinni już dawno tych złodziei popędzić
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
 • Wielki Lord NO. 2024-01-09 10:00:46 87.249.*.*
  Szkoda mi tej powiatowej kobiety ale z drugiej strony muszę przyznać że w niezłych warunkach tam sobie mieszkata NOLe... Niezłe posiadłości... Prawie jak moja Willa 500m2...lol
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 27
 • MŁODA1 2024-01-09 09:45:21 5.173.*.*
  Wstyd dla Wójta Gminy. Obowiązkiem władz gminy jest przede wszystkim zadbać o najbiedniejszych. Dziwna sprawa. Obecna Wójt Gminy pracowała w GOPS Purda i jest z SLD. Zna potrzeby biednej Gminy. Gminą Purda rządzi na przemian Lewica i PSL. Oby Gmina Purda nie stała się wizytówką rządów 15 Października. Pani Wójt z Purdy zarobiła za 2021 rok 176 tys. zł. Ma ciepło w mieszkaniu więc nie martwi się o innych. Szkoda. Jak mówią marksiści; straciła czujność rewolucyjną.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 12
 • Mazurka 2024-01-09 09:03:38 46.205.*.*
  Co ona całe życie robiła? Może sprzedać ,kupić małe mieszkanko w Purdzie i żyć.Nauczyliscie się zebrać.A te fundacje to nowy sposób na wygodne życie.Owsiak nauczył ,jak grzyby po deszczu powstają.Że też ktoś od góry nie zatrzyma tego procederu ,a inna sprawa ile ludzie mają na sumieniu tak łatwo dają się zmanipulować cwaniakom by kupić ,,odpuszczenie,,?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 27
 • bbwr 2024-01-09 08:52:18 54.38.*.*
  Wpłacone, dzięki za info.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1

www.autoczescionline24.pl