Infrastruktura sportowa. Biskupiec pokazał jak się to robi

Infrastruktura sportowa. Biskupiec pokazał jak się to robi
Stadion po modernizacji w Biskupcu
Fot. materiał prasowy

W Biskupcu oddano niedawno do użytku zmodernizowany stadion. Patrzyli na to z zazdrością m.in. olsztyńscy rugbiści, którzy własnym sumptem regenerują miejsce po stadionie będącym własnością miasta, a przekazanym im do tymczasowego użytkowania.

Stadion, a właściwie ośrodek sportowy, w Biskupcu nosi imię Andrzeja Biedrzyckiego, wychowanka miejscowej Tęczy, który przez wiele sezonów był ostoją olsztyńskiego Stomilu, występując m.in. w piłkarskiej Ekstraklasie. Ten piękny wielofunkcyjny obiekt, powstał kosztem 14 milionów złotych (50 procent z Unii Europejskiej). Zmieściło się w nim m.in.: boisko główne, czterotorowa bieżnia lekkoatletyczną, trybuny (częściowo zadaszone) na 1500 miejsc, boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią i z trybunami na 500 miejsc, sala konferencyjna, sauna, siłownia i cztery szatnie.

Duszą całego przedsięwzięcia jest burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski, wychowanek Tęczy, jej były piłkarz, a potem trener. To absolwentem kierunku wychowanie fizyczne więc w sumie zna sport od podszewki i nie trzeba było go przekonywać do tej inwestycji. A przecież nie tak dawno Biskupiec wzbogacił się w nową hale sportową, w której cały sezon Ligi Centralnej grali piłkarze ręczni Warmii Energa Olsztyn. Okazało się, że biskupiecki stadion został zmodernizowany, ponieważ jego projekt znalazł się w zasięgu „Rewitalizacji parku miejskiego”.

- W naszym województwie nie ma szans na pozyskanie środków na budowę infrastruktury sportowej - informował Kamil Kozłowski. - Dlatego opracowaliśmy projekt dotyczący parku miejskiego, na terenie którego znajduje się stadion. To była jedyna opcja na pozyskanie środków unijnych. Od roku 2015 staraliśmy się o zrealizowanie tej ważnej dla naszej społeczności inwestycji. Teraz mamy rok 2022, to pokazuje jak bardzo trzeba się uzbroić w cierpliwość przy takim pomyśle. Po drodze dużo jest zakrętów, problemów, które trzeba pokonać, jednak na pewno warto.

A skoro mowa o rewitalizacji to kojarzy się ona wprost z niedawnym wnioskiem Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby do prezydenta Olsztyna o poszerzenie granic obszaru rewitalizacji i włączenie Olimpijskiego Stadionu Rugby (tak docelowo nazwało ten obiekt środowisko olsztyńskich rugbistów) do planu takiej rewitalizacji.

- Uważamy, że tego typu obiekt w stopniu istotnym będzie miał wpływ na rozwój mieszkańców Zatorza i Starego Miasta - tłumaczył Henryk Pach, szef W-MOZR.

- Zorganizowane życie społeczne na stadionie, wpłynie m.in. na poprawę zdrowia mieszkańców, spowoduje też większą ich aktywność. Trzymamy kciuki, może uda się nam tym razem zdobyć środki na naszą inwestycję. Robimy to w trosce o mieszkańców, seniorów i młodzieży naszego miasta. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, pomysły, na działania. Niestety nie mamy dotąd w tej sprawie stanowiska miasta. Dziękuję zarządowi Zatorza, który nas w tym bardzo wspiera. Po jednej stronie mamy byłe koszary dragonów, po drugiej Zatorze, a my jesteśmy między nimi czarną dziurą.

Przypomnijmy, że kilka lat temu grono zapaleńców na czele właśnie z panem Henrykiem, postanowiło restaurować całkowicie zdekapitalizowany stadion, a właściwie miejsca po nim, zlokalizowany przy ul. Artyleryjskiej. Zapaleńcy robili, i robią, wszystko (społecznie!), aby znaleźć jakieś pieniądze na prace budowlane. Drobnymi krokami dokonali tam prawdziwego cudu, bo już teraz miejsce to wygląda prawie jak stadion. Oczywiście do spełnienia ich idei, powstania tam Olimpijskiego Stadionu Rugby, bardzo daleka droga. Można ją jednak skrócić, ale tylko przez solidne wsparcie finansowe. Jednym ze sposobów może być właśnie włączenie terenu stadionu w obszar rewitalizacji miasta, Jak czytamy w oficjalnej definicji rewitalizacji jest to: „Proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych części miasta. Obejmuje wprowadzenie takich zmian, które przywrócą życie na takich terenach. Rewitalizacja ma na celu poprawienie poziomu życia mieszkańców takiego obszaru. Program nie skupia się wyłącznie na fizycznym odnowienia infrastruktury, ale też przypomina o istocie kwestii społecznych”.

Czyli wypisz wymaluj pokrywa się to idealnie z wnioskiem rugbistów. A warto też wiedzieć, że: „Podstawą do budowania planu finansowego takiego projektu rewitalizacyjnego są środki własne miasta. Niezależnie jednak od formy ewentualnego dofinansowania projektu przez Unię Europejską, mogą wynosi co najmniej 15 procent całkowitych kosztów projektu.”

Biskupiec jak widać potrafił to doskonale wykorzystać. Sądzimy, że Olsztyn nie jest od macochy i też to potrafi wykorzystać.

Lech Janka

2147382000
Galeria

Komentarze (21)

Dodaj swój komentarz

 • docho 2022-06-18 17:47:09 83.23.*.*
  Nasz stadion dozynkowy stoi przeciez w parku czynu partyjnego .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • NoLlllll 2022-06-18 10:06:22 95.40.*.*
  Lordzie kooooowo patrz i podziwiaj NO 🤣🤣
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Jarecki 2022-06-17 17:29:29 195.191.*.*
  Za to ratuszowy idiota wmawia olsztynianom,że nie można zbudować stadionu,hali sportowej(pieniądze zorganizował marszałek ,nie Arbuz )Kiedy wreszcie ten szkodnik zostanie usunięty ???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
 • Klakier 2022-06-17 01:52:33 185.138.*.*
  inne miasta i miasteczka mogą........mogą a jak. Mają stadiony i hale w miasteczkach coś się dzieje. A w mieście wojewódzkim cisza pustka i zawsze ze wszystkim problem. Wstyd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 10
 • NOLek z wyboru 2022-06-16 23:05:10 77.112.*.*
  Brawo 👍👍👍
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Ddddddddddddddddddd 2022-06-16 21:14:53 46.186.*.*
  50 procent... kosztów pokryte z funduszy unijnych..!!! Czy dalej Unia Europejska chce zniszczyć Polskę i Unia Europejska kradnie Polsce pieniądze!!! Czy dalej mamy słuchać te schizy urojone.!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
 • MłodA 2022-06-16 19:28:59 94.254.*.*
  Dawno, dawno temu Grzymowicz wybrał budowę linii tramwajowych i modernizację hali Uranii jako cel swoich rządów. Podporządkował temu kolejne budżety miasta. Ten zły projekt doprowadził do zadłużenia miasta na wiele lat. Projekt spowodował liczne podwyżki, bo brakuje mu ciągle pieniędzy. Projekt oznacza ruinę kultury, sportu i edukacji w Olsztynie. Odpowiedzialnymi za ten stan czynię Grzymowicza, jego klub radnych Ponad Podziałami i klub radnych Platformy Obywatelskiej. Odpowiedzialność nie może się rozmyć. Grzymowicz rządzi miastem już 14 lat więc odpowiada za bałagan. Ma już zarzuty prokuratorskie więc mam nadzieję że nie uniknie odpowiedzialności karnej. Kilku radnych z PO także powinna dosięgnąć Temida.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13
 • Anty Lord 2022-06-16 19:09:12 95.160.*.*
  A gdzie portalowy przygłup, kanciatek i socjopata,
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Centrumol 2022-06-16 18:56:34 31.0.*.*
  Grzymowicz i rada miasta to grabarze sportu i aktywności. To mistrzowie wciskania sprzętu do ćwiczenia dla emerytów. Nic dziwnego, że miasto wymiera, a młodzi uciekają.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 10
 • Henryk 2022-06-16 15:00:28 178.42.*.*
  To cudowne móc patrzeć jak się rozwija sąsiednia gmina, jednak można. Przede wszystkim gratuluję Panu Burmistrzowi i urzędnikom, że chciało się chcieć. Piękny obiekt i patrzę na to z zazdrością, ale pozytywną. Współpraca i chęci czynią cuda, gorzej jak ich zabraknie. Cóż próbujemy dalej lecz paliwa coraz mniej . Czy musi tak być ? Brakuje zrozumienia , empatii i wizji , my ją mamy, ale potrzebujemy wsparcia. Młodzież, seniorzy potrzebują takich obiektów . Ze sztuczną murawą mógłby służyć również do rozwoju kultury i rekreacji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
2147382000