Ile kosztują nas tramwaje? Urzędnicy przyznali, że przynoszą oszczędności

Ile kosztują nas tramwaje? Urzędnicy przyznali, że przynoszą oszczędności
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Tramwaje to obecnie jeden z najgłośniejszych tematów komentowanych przez olsztynian. Wydaje się, że równie wielu jest przeciwników, co zwolenników tej inwestycji. Oczywiście wszystkim nie można dogodzić, ale spójrzmy na ten temat obiektywnie i zadajmy pytanie, ile nas, olsztynian, kosztuje ten środek lokomocji.

W artykule pt. „Czy tramwaje są potrzebne olsztynianom? Przedstawiamy opinie” poruszyliśmy temat najnowszego olsztyńskiego systemu komunikacji publicznej, czym wywołaliśmy szeroką dyskusję.

Całkowity koszt realizacji I etapu inwestycji (wraz z modernizacją ulic, budową ul. Obiegowej i buspasów) to 496 mln zł, z czego miasto przeznaczyło na ten cel poniżej 100 mln zł. Łącznie położono 10,5 km torowiska.

Obecnie trwa II etap tej inwestycji, czyli budowa torowiska tramwajowego z Pieczewo do Wysokiej Bramy/dworca PKP (ok. 5,9 km długości), co pozwoli utworzyć dwie dodatkowe linie. Prace mają zakończyć się jesienią 2023 roku, a całość ma kosztować ok. 400 mln zł, z czego ok. 80 proc. finansowania pochodzi z Unii Europejskiej.

Ciekawiło nas pytanie, jaki jest koszt utrzymania tramwajów. Ten argument często jest podnoszony przez krytyków tego środka lokomocji. Urzędnicy przyznali, że koszt jest uzależniony od tego, ile kilometrów przejadą.

Wiadomo że chcąc zachęcić mieszkańców do podróżowania komunikacją miejską ustalamy rozkład jazdy komunikacji miejskiej w taki sposób, by pojazdy kursowały jak najczęściej. Aktualnie w szczytach komunikacyjnych tramwaje linii 1 i 2 odjeżdżają naprzemiennie z częstotliwością nawet co 4 minuty. Poza szczytem utrzymujemy częstotliwość jazdy co 7,5 minuty – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Dodała, że wprowadzenie tramwajów na ulice miasta przyniosło oszczędności związane z likwidacją pięciu linii autobusowych.

Dwanaście pojazdów na trzech liniach zastąpiło 24 autobusy, na pięciu liniach. Jeśli zatem liczyć na wprost: przez rok koszt kursowania 12 tramwajów, zamiast kosztu przejazdu 24 autobusów, po takiej samej trasie, wyniósł ponad milion złotych – dodała Marta Bartoszewicz.

Przypomnijmy, że w 2020 roku miasto przeznaczyło 104 mln zł na realizację przewozów autobusowych i tramwajowych.

Rzeczniczka ratusza zaznaczyła, że dzięki tramwajom poprawił się komfort podróżowania kierowców samochodów osobowych. Dlaczego? Otóż zdaniem urzędników zwiększyła się przepustowość jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Olsztynie.

– W 2015 roku, po raz pierwszy od wielu lat, na al. Sikorskiego w pobliżu Galerii Warmińskiej, przestała rosnąć liczba aut. Dotychczas liczba ta z roku na rok się zwiększała, a po uruchomieniu tramwajów – zatrzymała się na określonym poziomie i na razie nie rośnie – przyznała rzeczniczka ratusza.

Zdaniem urzędników spora grupa mieszkańców zrezygnowała z jazdy samochodem właśnie na rzecz tramwaju.

Między godzinami 7 i 8 rano przez tor pod Galerią Warmińską (w kierunku centrum) przejeżdża 11 tramwajów linii 1 i 2.

Może nimi podróżować 2 376 pasażerów. W tym samym czasie na skrzyżowaniu pod Galerią Warmińską przez pasy do jazdy prosto w kierunku centrum przejeżdża 1 100 pojazdów. Z badań wynika że średnio autem podróżuje 1,3 pasażera, co daje nam średnio 715 osób w samochodach na jeden pas ruchu. Z tego wynika że 1 tor ma taką samą przepustowość pasażerów co ponad 3 pasy samochodowe. Ten stosunek można jeszcze zwiększyć, zagęszczając kursowanie tramwajów – powiedziała rzeczniczka.

Według przeprowadzonych pomiarów, w godzinach od 6 do 8 linie 1 i 2 wożą 2 612 pasażerów.

Przeciwnicy tramwajów pytają ile kosztuje ich utrzymanie, a ja zapytam: ile pojazdów więcej jeździłoby na co dzień ulicami Olsztyna, gdyby nie sprawna komunikacja miejska? Gdyby te osoby przesiadły się do samochodów osobowych to w godzinach szczytu na naszych ulicach byłoby minimum 2009 samochodów więcej (bo - jak pisałam wyżej - z badań wynika, że średnio autem podróżuje 1,3 pasażera) – dodała Marta Bartoszewicz.

Do czasu wybuchu pandemii zainteresowanie samymi tramwajami systematycznie rosło. W 2016 roku w przeciętnym dniu roboczym 18 900 pasażerów skorzystało z tego transportu, a w 2020 roku – 24 028.

Ile będzie nas kosztowało utrzymanie tramwajów w przyszłości? Marta Bartoszewicz przyznała, że będzie to zależało od ostatecznego kształtu układu komunikacyjnego w Olsztynie, a to z kolei jest zależne od finansów miasta.

Komentarze (62)

Dodaj swój komentarz

 • beku 2021-10-07 11:18:15 188.47.*.*
  Marta ty to jednak ja potłuczona gadasz. Wiesz co tak naprawdę miało wpływa na ilość aut na skrzyżowaniu przy galerii ? Otóż otwarcie obwodnicy Olsztyna. Tam przebiegał tranzyt. Obecnie auta które tam jeździły zasuwają obwodnicą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 35 6
 • TW 2021-10-07 11:16:11 83.16.*.*
  Nie ma co się czepiać p. Bartoszewicz. Odpowiadała jedynie na pytania, które zostały Jej postawione przez redaktora "kac"-a. A nam zostaje jedynie domyślać się z jakich to powodów Pan redaktor "kac" nie zapytał o konkretne wyliczenia kosztów, nie dokonał porównania stanu aktualnego do tego sprzed tramwajów, nie zapytał o prognozowany budżet na 2022 przy uwzględnieniu podwyżek cen prądu. Redaktor "kac" pewnie wie, że znaczna większość osób czyta przede wszystkim tytuł i kilka kolejnych zdań. A tam jak byk napisał "Ile kosztują nas tramwaje?.....przynoszą oszczędności". Robota wykonana, opinia publiczna uspokojona i tylko taki....kac...zostaje po przeczytaniu tak powierzchownego artykułu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 0
 • 100%olsztyniak 2021-10-07 11:13:14 85.255.*.*
  Przeciwnicy z elblonga I innych takich wiosek ,zwolennicy z Olsztyna
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 15
 • Brr 2021-10-07 11:05:07 31.60.*.*
  Celem zbiorowej komunikacji jest doprowadzenie do tego, że w miarę szybko i wygodnie da się dojechać do centrum miasta, bo gdyby jej nie było to wszystko by stało. Warto wychylić czas głowę za kierownicy do innych miast. Na przykład Kijów ma ogromne korki, bo brak mu (mimo metra) dobrej komunikacji. Taką komunikację obsługują różne srodkk transportu i z wyliczeń wynika, że tramwaj jest tańszy od autobusu. Poza tym jest pojemniejszy, szybszy i wygodniejszy. Nie zabiera miejsca na jezdnina głównych trasach. Zazwyczaj najwięcej maja do powiedzenia Ci, którzy nie jechali ani tramwajem, ani autobusem do pracy a mogą to robić - nadal dużo jest takich którzy za wszelką cenę pchają się samochodami do centum bo jazda tramwajem to ujma (i mówię o tych, których trasa sie pokrywa z tramwajem).
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 15
 • jajeczko1234 2021-10-07 10:52:29 88.156.*.*
  co za farmazony, az żal tego czytać. Zlikwidowanych linii autobusowych nie zastapily tramwaje bo nie wszyscy moga/chca jechac tylko na dworzec albo do centrum poza tym aby przejechac trasą zlikwidowanych autobusow trzeba teraz robic przesiadki tramwajowe co w przypadku kiepskiej pogody (czyli przez wiekszosc roku) nie jet ani przyjemne ani komfortowe. Wiec moze i w tabelce w ratuszowym biurze jest pięknie ale tak nie jest. Poza tym co maja na celu takie kalkulacje wyssane z palca na zamowienie skoro porownujecie przepustowość aut do okresu pandemii albo lockdownów gdy ludzie po prostu siedzieli w domu. Ps. a ile kosztują naprawy pękających szyn? Ile miasto juz zdazylo dolozyc poza okresem i zakresem gwarancji? Tym sie miasto nie chce chwalić? Skoro podaje tak chętnie ile kosztowała inwestycja tramwajowa to niech podadzą ile rocznie kosztuje utrzymanie taboru, pracowników dodatkowo zatrudnionych do obslugi "sieci" tramwajowej, wszystkich napraw itp itd. Wtedy mozna realnie mowic o opłacalnosci nie tylko dobierając sobie różne niemiarodajne statystyki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 6
 • Pani rzecznik 2021-10-07 10:51:27 31.0.*.*
  Jak można tak kłamać i naginać rzeczywistosc ?! Wszystko za wszelką cenę jest podciągane pod tezę o wyższości tramwajów absolutnie żadnych minusów . inwestycja doskonała.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 6
 • [Usunięty] 2021-10-07 10:49:01 95.160.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0