Dziś jest: 26.05.2024
Imieniny: Filipa, Pauliny
Data dodania: 2024-01-19 12:40

Redakcja

Historia stąd. Spektakl ‘’Warmia i Mazury. Ballada o miłości’’ w Teatrze Jaracza

Historia stąd. Spektakl ‘’Warmia i Mazury. Ballada o miłości’’ w Teatrze Jaracza
Premiera spektaklu już 26 stycznia
Fot. materiały promocyjne

Olsztyński Teatr Jaracza nie krył bliskich związków ze swoją małą ojczyzną. Teraz w repertuarze pojawia się spektakl wprost odnoszące się do tożsamości Warmiaków i Mazurów. Spektakl „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” w reżyserii rodowitej olsztynianki Marty Miłoszewskiej będzie miał premierę pod koniec stycznia.

reklama

Marta Miłoszewska powraca do kraju lat dziecinnych i sięga do rodzinnych korzeni. W spektaklu „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” przenosi na scenę wysoko ocenianą książkę Beaty Szady „Wieczny początek. Warmia i Mazury”. Zaczerpnęła z niej pełne czułości spojrzenie na społeczność Warmii i Mazur, dalekie jednak od cukierkowej laurki. Miłoszewska za autorką śledzi postawy bohaterów, ich walkę, by w nowym świecie i nieznanych warunkach znaleźć dla siebie miejsce.

Praca nad spektaklem „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” ma dla reżyserki Marty Miłoszewskiej bardzo osobisty wymiar. Jej dziadek, Władysław Ogrodziński zajmował się badaniem historii regionu, a Beata Szady przy pisaniu swojej książki korzystała z dorobku jej ojca, Wojciecha. Sama reżyserka (z wykształcenia dziennikarka) pisała w przeszłości o powrocie polskości na Warmię i Mazury.

Miłoszewska powraca do Teatru Jaracza, gdzie przed laty realizowała takie spektakle jak „Bliżej”, „Kajko i Kokosz” oraz „Utracona cześć Katarzyny Blum”. W „Balladzie o miłości” zobaczymy sceny dramatyczne, coś z epiki, oraz najczystszy ładunek liryczny. O to, by wybrzmiał właściwie zadba autorka muzyki Mary Rumi. W obsadzie zobaczymy Marzenę Bergmann, Milenę Gauer, Mariana Czarnkowskiego i Macieja Mydlaka.

Premiera „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” już 26 stycznia. Bilety można kupić na stronie Teatru Jaracza.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • MŁODA1 2024-01-19 13:45:42 5.173.*.*
    Czy w Teatrze Jaracza w końcu uporali się z wyborem dyrektora? W ostatnich 5 latach więcej czytałam o ustawionych konkursach niż o osiągnięciach zespołu. Jak już wybrali swojego dyrektora to okazało się że za kilka lat trzeba go odwoływać. Z tym teatrem to tak samo jak z wyborami dyrektora w Szpitalu Miejskim w Olsztynie. Wynika z tego, że nie tylko w rządzie był bałagan ale i w Gminie Olsztyn i u marszałka województwa. Wychodzi na to, że rację miał marszałek Piłsudski: ,, Racja jest jak dupa. Każdy ma swoją".
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0

www.autoczescionline24.pl