Gdańsk poradził sobie z chaotycznym parkowaniem hulajnóg. Radny zaapelował do władz Olsztyna o podobne rozwiązania

Gdańsk poradził sobie z chaotycznym parkowaniem hulajnóg. Radny zaapelował do władz Olsztyna o podobne rozwiązania
Władze Gdańska wydzieliły specjalne strefy, czyli tzw. parkingi do umieszczania tam hulajnóg
Fot. Urząd Miasta Gdańska

Radny Paweł Klonowski napisał do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza interpelację ws. uporządkowania funkcjonowania współdzielonych środków transportu, m.in. hulajnóg, skuterów czy nawet rowerów miejskich. Radny zauważył, że na chodnikach stolicy Warmii i Mazur panuje chaos, ponieważ użytkownicy parkują jednoślady tam, gdzie chcą i podał za przykład Gdańsk, gdzie poradzono sobie z tym problemem.

W Olsztynie od dwóch lat nie funkcjonuje Olsztyński Rower Miejski. Jednakże firmy postanowiły wypełnić tę lukę, więc powstały prywatne systemy hulajnogowe i skuterowe.

Jednak olsztynianie w wielu przypadkach nie potrafią obchodzić się z tym sprzętem. Zaparkowane na środku chodnika hulajnogi czy skutery to widok nienależący do rzadkości.

Radny Paweł Klonowski napisał w tej sprawie interpelację do prezydenta Piotra Grzymowicza. Zauważył, że system funkcjonowania zarówno tych prywatnych przedsięwzięć, jak i Olsztyńskiego Roweru Miejskiego generuje lub generował problemy w zakresie poruszania, a przede wszystkim parkowania jednośladów w sposób nieprawidłowy. Dlatego też radny poprosił o podjęcie inicjatywy, która miałaby na celu spójne uporządkowanie tej kwestii.

Paweł Klonowski napisał, że w przeciwieństwie do systemu Olsztyńskiego Roweru Miejskiego, system wypożyczania hulajnóg czy skuterów, jako rozwiązania komercyjne, nie generuje kosztów dla miasta.

Z drugiej jednak strony określenie i przestrzeganie zasad korzystania z tego typu systemów spoczywa w pełni na operatorach prywatnych, co jak pokazuje praktyka nie zawsze daje satysfakcjonujące z punktu widzenia miasta rezultaty. Wśród głównych problemów wymienić należy przede wszystkim kwestie nieuregulowanego poruszania się pojazdami po chodnikach i drogach rowerowych oraz jezdniach, osiąganie zbyt dużych prędkości w terenach stanowiących na przykład ruchliwe deptaki, przede wszystkim jednak ich skandalicznego nierzadko parkowania. Ten ostatni problem uważany jest jako szczególnie niebezpieczny dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Nie bez znaczenia jest również podatność na akty wandalizmu i ogólnie wrażenie wzmagania chaosu w przestrzeni publicznej.

– napisał radny Klonowski.

Zachęcił do zapoznania się z rozwiązaniem problemów przez władze Gdańska. W stolicy Pomorza zostało bowiem zawarte porozumienie porządkowe z operatorami.

W myśl zapisów wspomnianego porozumienia ograniczona została przez operatorów prędkość poruszania na przykład na terenie Starego Miasta i Śródmieścia, a także wyznaczone przez miasto ponad 2 tysiące(!) parkingów dla współdzielonych środków transportu oraz wprowadzona przez operatorów zasada premiowania użytkowników, którzy odbiorą pojazd spoza parkingu i odstawią na wyznaczone przez miasto miejsce, co przyczynić ma się do poprawy porządku w przestrzeni miejskiej.

– dodał radny.

Paweł Klonowski zwrócił także uwagę, że w przyszłości w życie mają wejść przepisy, które mają dać samorządom narzędzia do wyznaczania stałych miejsc pobytu dla hulajnóg, rowerów czy skuterów, a także uregulować zasady ich usuwania w przypadku niewłaściwego parkowania oraz prawidłowego poruszania się jednośladami.

Liczę, że również z Olsztynie uda nam się wskazaną sytuację ucywilizować, z dobrym skutkiem zarówno dla osób z tego typu rozwiązań korzystających, jak i doświadczających mankamentów z nimi związanych.

– zakończył radny Klonowski.

Na odpowiedź prezydenta Piotra Grzymowicza będziemy musieli poczekać.

Galeria

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • Fredek 2021-05-14 17:50:20 78.88.*.*
  Olsztyn to dziura zabita deskami,mimo tylu inwestycji,Gdańsk to pólmilionowe miasto,gdzie te wasze 160 tyś. I ciągle w dół,możecie równać do Elbląga, który za chwilę zabłyśnie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 6
 • Pioterte 2021-05-14 15:56:41 188.146.*.*
  Niezgodnie z prawem zaparkowane hulajnogi - do Łyny ! A operatora usługi pociągnąć finansowo za spowodowanie katastrofy ekologicznej ..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • . 2021-05-14 09:22:43 188.146.*.*
  Mamy w Olsztynie trzech operatorów hulajnóg. Skoro ludzie korzystają ze wszystkich trzech, a porozrzucany jest zawsze sprzęt tylko jednego i to zazwyczaj w taki sposób, by jak najmocniej przeszkadzać, to zastanawiam się, czy to po prostu nie jest dywersja ze strony konkurencji. Ostatnio widziałem nawet hulajnogę pozostawioną w poprzek furtki, tak by blokowała przejście - nikt normalny tak jej by nie zostawił, zwłaszcza że operator jest w stanie określić kto z niej korzystał.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Loen 2021-05-14 08:05:41 31.0.*.*
  Olsztyn jeszcze odczuwa chaotycznie rozsiane nasienie z radzieckich czołgów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
 • Hulajreka 2021-05-14 06:43:29 83.9.*.*
  Prezydent pismem właśnie podtarł sobie doopę🤪 Najważniejsze że tramwaje parkują tam gdzie trzeba.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
 • Weron 2021-05-14 00:32:02 88.156.*.*
  Pewnego razu jechałem rowerem i w pewnym momencie wyprzedzał mnie gówniarz na hulajnodze mając w ręku telefon komórkowy, w który ciągle patrzył. Nagle zatrzymał się na ścieżce zostawiając hulajnogę na środku ścieżki rowerowej, a ja o mały włos bym na niego wpadł. Zszedłem z roweru i zawołałem gówniarza, a ten zaczął coś pyskować. Podszedłem do niego, sprzedałem bułę i kopa aż gówniarz musiał ratować się ucieczką.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 2
 • .R.O. 2021-05-13 23:47:05 83.23.*.*
  Pomysł bardzo dobry. Niedrogi i prosty w realizacji. Czekamy!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Aba 2021-05-13 20:21:26 95.49.*.*
  Czekamy na takie rozwiązanie w Olsztynie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • jok 2021-05-13 20:01:41 195.191.*.*
  Odpowiedź prezydenta: nie da się. W Olsztynie jest już trzech operatorów hulajnóg, które niestety walają się gdzie popadnie. Najczęściej na drogach rowerowych, nawet na wysepkach przejść dla pieszych. Jest to problemem. Rower miejski nie funkcjonuje, więc nie jest to obecnie żaden kłopot.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Matylda 2021-05-13 18:36:24 46.186.*.*
  W końcu... Nic nie mam do hulajnóg jednak ludzie parkujcie je kulturalnie!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 0