Frankowiczka z Olsztyna wygrała proces z wielkim bankiem. Otrzyma ponad 42 tys. zł!

Frankowiczka z Olsztyna wygrała proces z wielkim bankiem. Otrzyma ponad 42 tys. zł!
Frankowiczka z Olsztyna wygrała proces z bankiem w Sądzie Okręgowym w Olsztynie
Fot. olsztyn.so.gov.pl

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok, w którym zadecydował, że Santander Bank Polska musi zwrócić kobiecie, która się z nim sądziła, 42,5 tys. zł. Powodem takiego orzeczenia było to, że bank na umowie dotyczącej kredytu we frankach zawarł sprzeczne z prawem klauzule.

Jak donosi Wirtualna Polska, Ewelina K. do sądu poszła w 2017 roku. Zauważyła bowiem w swojej umowie niedozwolone klauzule, m.in. indeksowania kredytu kursami franka szwajcarskiego, ustalonymi jednostronnie przez bank w tabeli kursów. Sprawa ciągnęła się do grudnia 2018 roku, gdy sąd pierwszej instancji uznał, że frankowiczka ma tylko częściową rację.

Według obliczeń, kobieta spłaciła równowartość 124,5 tys. zł. Natomiast, gdyby brać pod uwagę średni kurs franka NBP, powinna zapłacić 118,5 tys. zł. Sąd postanowił, że powódka otrzyma różnicę.

Od wyroku odwołały się obie strony. Sąd Okręgowy w Olsztynie 30 lipca rozstrzygnął, że to kobieta ma rację. Co więcej, może liczyć na o wiele większe pieniądze, ponieważ w opinii nowego biegłego frankowiczka powinna spłacić jedynie 81,9 tys. zł, czyli była zobowiązana jedynie do zapłaty udzielonej jej kwoty pożyczki w złotówkach, powiększonej o odsetki i koszty, bez niedozwolonej indeksacji.

Różnica stanowiła w istocie dodatkowy, niczym nieuzasadniony zarobek banku, niebędący ekwiwalentem żadnej dodatkowej usługi – poinformowała w komunikacie rzecznik prasowa sądu Agnieszka Żegarska.

Wyrok jest prawomocny, dlatego 42,5 tys. zł nadpłaty Santander Bank Polska musi zwrócić kobiecie.

42,5 tys. zł nadpłaty Santander Bank Polska musi więc kobiecie zwrócić.

Źródło: własne / Wirtualna Polska

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • aaaaaaa 2019-08-11 21:30:25 83.9.*.*
  "chcieliście wydymać Freda, to teraz Fred wydyma was" chciwi banksterzy.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Cenzor 2019-08-11 10:03:15 31.0.*.*
  A ja powiwiem tak. Chcialem kupic mieszkanie w 2008r. Poszedlem do banku zaswiadczenia,o zarobkacj itd. Pracuje w dwoch Olsztyńskich szpitalach wiec z zaswiadczenia od reki. Wracam do banku a Pani mowi ze nie mam zdlnosci kredytowej i ze trzeba wziac kredyt we franakach. Taka byla polityka czlowiek zaufal i placi placi placi. Wiec te osoby co uwazaja frankowiczow za cwaniakow niech sie popukaja mlotkiem po glowie 4x moze rozumu nabiora. Ja chcialem kredyt w zlotowkach i prosze. Radze jakos bo nie ma wyjscia naszczescie nie bralem jak inni kredytu ponad swoje mozliwosci i to mnie uratowalo. Pozdrawiam frankowiczow. A tych co uwazaja mnie za cwaniaka jeszcze raz poprosze popukajcue sie w glowe mlotkiem 50kg
  Odpowiedz Oceń: 4 7 Zgłoś treść
 • Niepełnosprawny okradziony przez Sąd Olsztyn 2019-08-11 07:19:25 88.156.*.*
  W olsztyńskich Sądach pracy i ubezpieczeń społecznych , wygrać proces z Pracodawcą Zakładu Pracy Chronionej to tak jak polecić na Marsa. Przeważnie Sędziami jest Chłopstwo bez Honoru i Herbu. Rodzice wysprzedają majątki żeby taka czy taki został prawnikiem a następnie Sędzią. I zaczynają się schody trzeba jak najszybciej oddać rodzicom , kupić Auto i Dom i mieć na balangi. Kto da dla Chłopstwa Sędziowskiego ten proces wygra. A Polskie chłopstwo to pazerne i gorsze od terrorysty.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Pracownik ochrony AROKA. 2019-08-11 07:09:29 88.156.*.*
  To Olsztyński Sędzia się obłowił. Ta Patologia za kasę zrobi wszystko.
  Odpowiedz Oceń: 2 4 Zgłoś treść
 • Frankowicz i Polak 2019-08-09 18:43:25 31.0.*.*
  W ogóle w Polsce ludziom najlepiej idzie komentowanie czyjejś sytuacji, a jak już ktoś coś wygra w sądzie i nie daj "boże" chodzi o franka to już taki ścisk doopy mają. Ludzie czy wy myślicie , że Ci co mają kredyty we frankach to złapali boga za nogi i w ogóle. To se weźcie w walucie i sobię spłacajcie. I prawda jest taka, że szkoda czasu na takich ludzi co piszą takie komentarze.
  Odpowiedz Oceń: 8 4 Zgłoś treść
 • argo 2019-08-09 15:46:30 95.160.*.*
  Jakim prawem wygrała tą sprawę? Frankowicze to cwaniacy, którzy chcieli spłacąc kredyty najlepiej bez odsetek itd. Żyjemy w Polsce, zarabiamy w PLN to i kredyty powinni brac w PLN.
  Odpowiedz Oceń: 11 20 Zgłoś treść