Emerytury na Warmii i Mazurach. Niechlubna rekordzistka otrzymuje... 19 groszy

Emerytury na Warmii i Mazurach. Niechlubna rekordzistka otrzymuje... 19 groszy
Na Warmii i Mazurach najniższa emerytura wynosi tylko 19 groszy
Fot. Pixabay.com

W Polsce niektórzy emeryci pobierają emeryturę w wysokości nawet 20 tys. zł. Na Warmii i Mazurach najwyższe świadczenie wynosi niemal 14 tys. zł. Nie brakuje też niechlubnych rekordzistów. Najniższą emeryturę w regionie otrzymuje kobieta, która przepracowała w życiu tylko 12 dni.

Przeciętna emerytura w Polsce to około 2,4 tys. zł. Dla mężczyzn ta średnia jest zdecydowanie korzystniejsza, bo wynosi prawie 3 tys. zł, dla kobiet poniżej 2 tys. zł. Jednak wśród świadczeniobiorców nie brakuje takich emerytów, których emerytura przekracza 9 tys. zł. W takiej wysokości świadczenie trafia do ponad 3,3 tysiąca osób w kraju. Ale są też emerytury, które przekraczają nawet 20 tys. zł! Takie emerytury wypłacane są w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim.

W naszym województwie najwyższa emerytura jest wypłacana przez olsztyński oddział ZUS. Jest to kwota 13,7 tys. zł. Otrzymuje ją mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat, a jego staż pracy wynosi prawie 52 lata. Z kolei w Elblągu najwyższe świadczenie wynosi 11,7 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 70 lat i przepracował ponad 52 lata.

Jak uzyskać tak wysoką emeryturę? Z analizy ZUS wynika, że osoby, które pobierają wysokie świadczenie przeszły na emeryturę kilka lat później niż powszechny wiek emerytalny i przepracowały wiele lat. Każdy rok dłuższej pracy to o około 8-10 proc. wyższe świadczenie.

- Emerytura jest pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Jednak nie wszyscy emeryci mogą się cieszyć z wysokiego wynagrodzenia. Nie brakuje osób, które co miesiąc otrzymują tylko kilka groszy. W Polsce najniższa emerytura wynosi 2 grosze i trafia do kieszeni mieszkanki Lubelszczyzny. Na Warmii i Mazurach najniższe świadczenie wypłaca olsztyński ZUS. Kobieta otrzymuje... 19 groszy. Wszystko przez to, że w całym swoim życiu przepracowała tylko 12 dni. W Elblągu najmniejsza emerytura to 32 gorsze. Trafiają one do kobiety, której staż pracy wynosi 19 dni.

- Dziś z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emeryturę. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kilka groszy, to takie świadczenie jest wypłacane – dodaje rzeczniczka olsztyńskiego ZUS-u.

Obecnie w naszym kraju minimalna emerytura to 1200 zł brutto. Jednak, aby ja otrzymać, należy spełnić określone warunki.

- Trzeba pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, konieczne jest udowodnienie odpowiedniego stażu pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Jeśli przy takim stażu w wyliczeniu emerytury wyjdzie nam kwota niższa niż gwarantowana wysokość minimalnej (obecnie 1200 zł) to wówczas ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury. Czyli jeżeli z wyliczenia wyjdzie kwota np. 980 zł, to kobiecie, która udowodni 20 lat stażu pracy, a mężczyzna 25 lat stażu pracy - ZUS podnosi świadczenie na 1200 zł brutto – podsumowuje Anna Ilukiewicz.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Coco 2020-07-16 17:12:11 5.173.*.*
  czemu nie napisali, kto otrzymuje tak wysokie emerytury. Oczywiście jakieś stare komuchy, zomo, ub itp.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
 • Loen 2020-07-16 17:01:49 77.115.*.*
  Za PIS to przynajmniej można dostać jakaś emeryturę. Wczesniej Pucybut Merkel wszystko ukradł . Ale... miło patrzeć na ból upy redaktorów z olsztyn com pl po przegranych wyborach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 11
 • Kufel 2020-07-16 16:54:15 188.147.*.*
  Wystarczy przez 18 lat odkładać 500 + i jest na emeryturę .Polska państwem leni i kombinatorow .Made in PiS
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
2147382000