Emeryci będą zadowoleni. Pierwsze ''trzynastki'' wypłacone przed świętami wielkanocnymi

Emeryci będą zadowoleni. Pierwsze ''trzynastki'' wypłacone przed świętami wielkanocnymi
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Shutterstock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze trzynaste emerytury. "Trzynastki" będą wypłacane z urzędu, czyli nie będzie trzeba składać żadnego wniosku.

- Dodatkowe roczne świadczenia będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1250,88 zł brutto – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Większość osób otrzyma trzynaste świadczenie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z otrzymanej kwoty nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

- ZUS wypłaca świadczenia 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca, ale z powodu świąt, w kwietniu terminy będą nieco inne. Osoby pobierające świadczenie w terminie 1, 5 i 6 otrzymają dodatkową gratyfikację jeszcze przed Wielkanocą. Termin 10 w kwietniu będzie wypłacony w 9 kwietnia, gdyż 10 dzień kwietnia wypada w sobotę, a termin 25 - tym razem 23 kwietnia, bo 25 kwietnia to niedziela” - wyjaśnia rzeczniczka.

W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za kwiecień będą wypłacone w maju, więc dodatkowe roczne świadczenie pieniężne towarzyszące zostaną przekazane w maju.

- Dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych - dodaje Anna Ilukiewicz

Trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2021 r.

Prognozowany koszt „trzynastek” to ponad 11 mld złotych.

Źródło: własne, materiał prasowy ZUS

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Genek 2021-04-04 03:16:21 5.184.*.*
    Polaczki nic nie napisały, no tak pisik dał z podatków ciężko pracujących ludzi, ich pieniądze na bande staruchów zamiast zrobić coś pożytecznego i trwałego wywalając kasę w błoto.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0