Drogowcy na obwodnicy Olsztyna testują nową technologię [ZDJĘCIA]

Drogowcy na obwodnicy Olsztyna testują nową technologię [ZDJĘCIA]
Fot. GDDKiA Olsztyn

Drogowcy z Olsztyna na obwodnicy postanowili przetestować nową metodę, która do tej pory nie była stosowana w naszym regionie. Chodzi o beton wałowany RCC. Odcinek wykonany tym sposobem będzie podlegał badaniom w laboratorium.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad testuje po raz pierwszy w naszym regionie technologię betonu wałowanego RCC (ang. - Roller Compacted Concrete). Nawierzchnia wykonana tą metodą pojawi się na drodze dojazdowej DD52, powstałej przy obwodnicy Olsztyna. Metoda może być wykorzystana nie tylko do budowy dróg lokalnych, ale także placów postojowych i parkingów.

Na obwodnicy drogowcy chcą sprawdzić, czy technologia ta może mieć zastosowanie w warunkach lokalnych. Aby osiągnąć optymalny współczynnik tarcia nawierzchni wykonawcy wykorzystali trzy metody wykończenia betonu: „na gładko” po walcu, teksturowanie za pomocą maty jutowej oraz teksturowanie poprzez szczotkowanie.

Beton wałowany RCC jest odmianą mieszanki betonowej, której wilgotność jest zbliżona do tej z gruntu. Kluczowe jest osiągnięcie optymalnej zawartości wody – zbyt duża ilość płynu sprawi, że walec będzie się nadmiernie zagłębiał w mieszance, a zbyt mała spowoduje jej nieprawidłowe zagęszczenie.

Wykonany tą technologią odcinek obwodnicy Olsztyna będzie podlegał specjalnemu programowi badań w laboratoriach zarówno wykonawcy, jak i dostawcy betonu oraz specjalistów z GDDKiA. Jeśli metoda się sprawdzi, będzie ona alternatywą dla nawierzchni asfaltowych.

Źródło: własne/GDDKiA Olsztyn

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Piotr777 2019-05-15 16:27:36 78.11.*.*
    20 lat temu w stanach juz kładli kładli rózne podobne nowe techniki które nie pekaja po pierszej zimie
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
  • Budowlaniec007 2019-05-14 21:03:00 37.47.*.*
    Patrząc na zdjęcia widzę że w tym tempie zbudujemy obwodnicę północną w ciągu 20 lat.
    Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść