Policja i sanepid nakładają kary na restauratorów, którzy otworzyli swoje lokale

Policja i sanepid nakładają kary na restauratorów, którzy otworzyli swoje lokale
Kontrola sanepidu w klubie V.S.20 w asyście parlamentarzystów
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że polscy przedsiębiorcy prowadzący małe firmy mogą liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości do 5000 zł. Zapytaliśmy kilku olsztyńskich przedsiębiorców, czy dzięki tej dotacji będzie łatwiej prowadzić ich biznes? Z kolei rząd, za pomocą funkcjonariuszy policji i sanepidu, nakłada kary na restauratorów, którzy otworzą swoje lokale, mimo zakazu.

— Z pierwszej Tarczy Antykryzysowej skorzystaliśmy wiosną 2020 i to pomogło nam przetrwać ten trudny czas — wyjaśnił Tadeusz Janczewski, właściciel warsztatu samochodowego TADEK w Olsztynie. — Przyjęcie tamtych dotacji zobowiązywało nad do utrzymania wszystkich miejsc pracy i to się wtedy udało. Były to jednak kwoty znacznie wyższe, niż obecnie proponowane 5 tysięcy złotych. A to jest akurat miesięczny koszt utrzymania jednego pracownika. Każdy przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z tej dotacji, będzie musiał się dobrze zastanowić, jeżeli zatrudnia w swojej firmie więcej, niż jedną osobę.

— Te 5000 miesięcznie to nie jest żadne wsparcie — dodał Tomasz Szmitkowski, właściciel restauracji Cudne Manowce  w Olsztynie. — A ta pomoc dotyczy to tylko tych przedsiębiorców, którzy mają z pracownikami podpisane umowy o pracę z opłaconymi składkami ZUS. Kiedy jednak ktoś zatrudniał ludzi na inne umowy to już pomoc mu się nie należy? Jeżeli ktoś nie prowadził firmy w roku 2019 to nie mógł porównać strat poniesionych w roku 2020 i wtedy nie przysługuje mu żadna pomoc ze strony państwa. Wprawdzie teraz mogę ubiegać się o umorzenie składek ZUS za niektóre miesiące ubiegłego roku, ale przedtem musiałem je przecież zapłacić.

Restaurator porównał też sytuację polskich przedsiębiorców z ich francuskimi kolegami. — Kiedy we Francji rząd planował lockdown, to najpierw porozumiał się z organizacjami z różnych branż, żeby jak najmniej zaszkodzić gospodarce swojego kraju. W Polsce rząd pozamykał, co się da, a teraz myśli, jak tu pomóc przedsiębiorcom, żeby nie zbankrutowali. Wielu z nich jest już od miesięcy bez dochodu i bez żadnej pomocy ze strony państwa. Polski rząd ogłosił, że udzieli pomocy wybranym branżom według PKD. Ale jeżeli ktoś założył kiedyś firmę pod innym PKD, które nie mieści się w obszarze przewidzianym przez rząd, to nawet, jeżeli jest teraz restauratorem i ma zakaz działalności, pomocy też nie otrzyma. To prawdziwy śmiech na sali — podsumował olsztyński przedsiębiorca.

Przypomnijmy rozmowę z główną księgową Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, panią Beatą Szydlik, która poinformowała, że zaproponowane przez rząd zwolnienie instytucji kultury ze składek ZUS za okres: lipiec – wrzesień 2019 nie dotyczy MOK, ponieważ w żadnym miesiącu roku 2020 nie odnotowano spadku przychodów o co najmniej 75% w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Więcej: Zwolnienie ze składek ZUS – nie dla każdego.

Portal money.pl poinformował, że rząd ma plan przywołania do porządku niepokornych przedsiębiorców, którzy – walcząc o przetrwanie – zaczęli otwierać swoje biznesy zamknięte rządowym rozporządzeniem. To zamknięcie ma spowodować zatrzymanie transmisji koronawirusa. Przedsiębiorcy zapewniają, że są w stanie utrzymać w swoich lokalach reżim sanitarny, a przez to uchronić swoich gości przed zakażeniem, jednak rząd „pozostaje na te zapewnienia głuchy” - czytamy w portalu. Jak się dowiadujemy w tym artykule: „nie tylko sanepid, ale także policja dostała w poufnej korespondencji rekomendacje, by wzmóc kontrole. Wszystko przez to, że bunt przedsiębiorców i akcja #otwieraMY przybiera na sile”.

Jak pisaliśmy w połowie stycznia w artykule: Otworzył klub nocny na starówce w Olsztynie. Na imprezę przyszła też policja i sanepid [ZDJĘCIA, WIDEO] właściciel klubu V.S.20 w Olsztynie, przyparty finansowo do muru, otworzył swój lokal. Na tym otwarciu pojawił się, w asyście policji, sanepid, aby wręczyć przedsiębiorcy wysoki mandat. Walczącego o przetrwanie biznesmena wsparli parlamentarzyści: Monika Falej i Paweł Papke. W sobotę ponownie kilku funkcjonariuszy policji, straż pożarna, a także przedstawiciele sanepidu i celnicy odwiedzili lokal. Żadna ze służb nie znalazła podstaw do zamknięcia klubu, a sanepid sporządził notatkę z kontroli. Po dwóch godzinach goście ponownie mogli wejść do lokalu.

W wielu relacjach prasowych przewija się wątek nielegalności kar nakładanych przez sanepid, które są potem masowo uchylane przez sądy.

mjs, łcp

2147382000

Komentarze (29)

Dodaj swój komentarz

 • Zaczęło się... 2021-02-03 09:15:52 31.0.*.*
  Obowiązkowe wymazy z płytki sitowej znajdującej się na wysokości czoła i szczepienia w ręke... To wszystko było już przewidziane w Biblii Apokap. Św.Jana 13.16 - "..i sprawią, że wszyscy, mali i wielcy, bogaci i biedni, otrzymają ZNAMIĘ NA RĘKĘ LUB CZOŁO, I ŻE NIKT NIE MOŻE KUPIĆ NI SPRZEDAĆ kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia, a liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć". 16.1 - "Potem posłyszałem donośny głos ze świątyni, mówiący do siedmiu aniołów. A wrzód złośliwy, bolesny, wystąpił na ludziach, co mają znamię Bestii". 20.4- "I ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego, i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowi i nie wzięli sobie znamienia na czoło ani na rękę.". Możecie się śmiać ale bez testu z czoła lub szczpienia w rękę już teraz nie możesz przekroczyć granic, wojsko i KGHM straszą konsekwencjami zawodowymi a to przecież początek prześladowań (Pismo cytuje że nie będziesz mógł nic kupić ani sprzedać czyli synonim całkowitego wykluczenia z życia społ-gospodarczego i już jesteśmy świadkiem początku tych wydarzeń na skalę światową.. Mowa nienawiści wobec odmawiających zaszczepienia będzie wszędzie narastać... Pewnie tylko garstkę ludzi nie uda się złamać... Apokalipsa pisze wręcz o "ścinaniu głów" tym którzy odmówią znamienia...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Prezydent 2021-02-02 12:02:45 178.235.*.*
  Karać!!!!!!!!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 8
 • 132y 2021-02-02 08:44:05 83.18.*.*
  Ja się dziwię, dla czego ciągają Policję do tych kontroli ??. Policja nie jest od kontrolowania sklepów, liczenia ludzi w nich itd. od tego jest sanepid i PIP. Policja ma inne ważniejsze zadanie i tyle. Co do kontroli to ja już nic nie rozumiem jedni mogą inni nie ?. Polacy na swoich biznesach muszą być zamknięci a zagraniczne podmioty w galeriach mogą być otwarte. Przecież tu widać ze tutaj zadziałało zagraniczne lobby a ty polaku leż i kwicz :/
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Alojzy 2021-02-02 08:15:32 37.30.*.*
  Swiat się od tego nie zawali, jeśli kilku przedsiębiorców pójdzie z torbami
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 5
 • przedsiębiorca 2021-02-02 07:49:26 95.160.*.*
  5tys zł zapomogi od wielmożnego PISu, po warunkiem opłaty składek ZUS przez najbliższe 3 miesiące, czyli 3x1500 zł = 4500 zł, które znowu wpływa do Państwa hahaha zostaje 500+ na chleb ze smalcem. PISowcy frajerzy. Restauratorzy, hotelarze i inni przesiębiorcy poszkodowani przez działania chorego rządu, otwierajcie swoje biznesy zanim będzie dla Was za późno.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Michał 2021-02-01 21:06:58 83.5.*.*
  Gdzie i kiedy to nakładanie kar? Bo jakoś nie widze... A raczej artykuł jest bez celu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Haha 2021-02-01 19:22:54 178.235.*.*
  Je..bać, karać nie wyróżniać, jak który otworzy od razu dzwonie na psy i codziennie gnojówki po 30 tysięcy, sąd może umorzy, ale prawomocnie za 2 lata dopiero, do tego czasu taki pacan będzie goły i wesoły, ale mi dobrze teraz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 7
 • Pan Jan 2021-02-01 19:21:01 212.180.*.*
  Spoko sądy to umorzą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • z Bajkowej 2021-02-01 18:45:59 95.160.*.*
  Cudne Manowce i Tandor najlepsze restauracje w Olsztynie, szczególnie CM za tradycyjne i sezonowe dania.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • MP 2021-02-01 18:11:01 79.191.*.*
  Przedsiębiorcy to może czas zatrudniać uczciwie A na śmieciówkach i połowę pod stołem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 9
2147382000