Czesław Jerzy Małkowski: Popełniłem błąd, ale prawa nie złamałem [WIDEO]

Czesław Jerzy Małkowski: Popełniłem błąd, ale prawa nie złamałem [WIDEO]
Czesław Małkowski zapowiedział, że będzie domagał się sprawiedliwości od osób, które go oskarżyły czy nagłośniły sprawę gwałtu a także od polskiego wymiaru sprawiedliwości
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Sąd Okręgowy w Olsztynie w piątek ogłosił wyrok ws. Czesława Małkowskiego. Uznał byłego prezydenta Olsztyna niewinnym zarzucanych mu czynów, w tym gwałtu. Jakie dalsze kroki podejmie Małkowski?

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna w latach od 2001 do 2008 roku, kiedy to został tymczasowo aresztowany w związku z tzw. „seksaferą”. Następnie odbyło się referendum, w wyniku którego ponad połowa głosujących olsztynian opowiedziała się za odwołaniem prezydenta. W piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie ogłosił wyrok, w którym uniewinnił byłego prezydenta.

Czuję się potwornie zmęczony tymi 12 latami w oczekiwaniu na sprawiedliwy wyrok. Ubolewam nad tym, że najbardziej odczuła to moja rodzina. Moja żona, gdy wybuchła cała afera, pracując w kuratorium jako dyrektor wydziału, przebywała w szpitalu i w tym czasie została zdegradowana do roli inspektora. Po pewnym czasie musiała w ogóle odejść, bo przyjeżdżali dziennikarze i nie dawali jej spokoju. Ja też bardzo to odczułem. Przenosili mnie z więzienia do więzienia, w izolacji jak groźnego przestępcę – powiedział w rozmowie z nami Czesław Małkowski.

Dodał, że media miały ogromny wpływ na całą sprawę. Za przykład podał dziennikarza, który w jednej z ogólnopolskich gazet napisał artykuł nt. molestowania urzędniczek z Olsztyna przez byłego prezydenta.

Jednak nie zapominajmy, że to prokuratura namówiła media do nagonki na mnie, że to prokuratura nakazała policji aresztować mnie jak groźnego bandytę – dodał były prezydent.

Zdaniem Czesława Małkowskiego, został on aresztowany w wyniku spisku. Kobieta, która oskarżyła go o gwałt miała nie zrobić tego za darmo. Okazuje się, że były prezydent był niewygodny dla kilku osób.

W 2006 roku w wyborach na prezydenta Olsztyna wygrałem w I turze. W żadne układy nie wchodziłem. Jeden z przedsiębiorców wbrew prawu wybudował pawilon, który nakazałem zburzyć, bo była to samowola budowlana. Ówczesny przewodniczący Związku Sybiraków ostrzegał mnie przed tym przedsiębiorcą. Mówił, żebym wycofał się z tej decyzji, bo on będzie chciał się na mnie zemścić, a w dodatku ma córkę, która jest prokuratorem. Był także były senator, który za próbę skorumpowania mnie, został skazany – dodał.

Co dalej? Czesław Małkowski zapowiada kroki prawne przeciwko oskarżającym go osobom, ale także zniesławiającym jego wizerunek dziennikarzom. Liczy także na odszkodowanie od polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Pani, która mnie oskarżyła o gwałt i zmanipulowała dowody z mocy prawa powinna odpowiedzieć za to przed sądem. Wytoczę jej jeszcze proces cywilny o ochronę dóbr osobistych. Będą także domagał się zadośćuczynienia za bezprawne uwięzienie mnie na pół roku. Nie miałem wtedy grosza przy duszy i traktowano mnie jak bandytę – tłumaczy.

Wyznał, że w zakładzie karnym w Barczewie miał próbę samobójczą i jest bardzo wdzięczny lekarzowi i dwóm funkcjonariuszom, za to, że go wtedy uratowali. Będzie chciał im podziękować osobiście. Na koniec dodał, że choć prawa nie złamał, to jednak popełnił błąd, który kosztował jego i jego rodzinę bardzo wiele.

Nie neguję, że sam popełniłem błąd, jeżeli chodzi o zbytnią zażyłość z kobietą. Ale taki błąd popełnili też inni przede mną, jak chociażby Bill Clinton. Prawa nie złamałem – powiedział Czesław Małkowski.

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • delta force 2020-02-07 07:37:23 83.21.*.*
  -wspanialy zyciorys -droga rozwoju cwaniaczka PZPR-owskiego-cenzora i komunistycznego aparatczyka-taki olsztynski towarzysz piotrowicz-taki jest polin ,taka jest NIBYLANDIA-PO-LANDIA-Padlina PZPR-owska =WIECZNIE ZYWA=
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • OKS 1945 2019-12-17 21:30:01 176.221.*.*
  Czesiu, Stomil jest z Tobą! Tylko z Tobą znów będziemy Wielkim Stomilem! I my będziemy rządzić w Olsztynie, reszta się nie liczy!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Z Olsztyna 2019-12-17 17:07:43 188.147.*.*
  Winny czy nie winny? Co za różnica? Czy ten cenzor zastanawiał sie nad tym w PRLu podczas swojej pracy. Karma wraca i do niego wróciła. Dobrze mu tak!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • nikt ważny 2019-12-17 14:28:56 83.31.*.*
  Błąd? Kurza twarz. To dopiero buta aby takie występki nazywać błędem. W cywilizowanym kraju taki ktoś nie miałby szans na karierę samorządowca czy polityka, ale u nas jak widać wszystko jest inne. "Apokalipsa w Nytszlo" ;)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
 • aga_aga 2019-12-17 14:00:46 77.65.*.*
  Skandal - utajniony wyrok, przeniesienie sprawy do miasta, gdzie politycznie Malkowski jest ustawiony. I jeszcze podaje publicznie dane ofiary. Gnój skończony, obyś zdechł parszywa larwo. Olsztyn dumny z miasta dla kolesiostwa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 15
 • myslacy olsztynianin 2019-12-17 11:18:07 188.146.*.*
  Sam Pan Malkowski mowi tak "wystarczylo odpowiednio przesluchac odpowiednie osoby" ... krew mrozi sie w zylach... przypomina mi to czasy... Sad odrzucil dowody i opinie bieglych!!! No BRAWO!!! Pan Malkowski idzie przytulic zone... jakby ja przytulal wczesniej zamiast roznych podleglych mu urzedniczek, to nie byloby calej sprawy... Z tego co pamietam Pan Malkowski przyrzekal, ze nie utrzymywal kontaktow z urzedniczkami. Po jakims czasie mowi, ze no w sumie mial romans!!! To mial, czy nie mial? Skoro mial, to musi teraz sam siebie oskarzyc o utrate zdrowia przez zone. Dlaczego zona Pana Malkowskiego nie oskarzy go o utrate zdrowia? Dlaczego chca oskarzyc o to kobiete, ktora zostala przez niego zgwalcona w 8 miesiacu ciazy? Bo nie siedziala cicho? Wg mnie to zona Pana Malkowskiego powinna go oskarzyc o utrate zdrowia. Przeciez to jej przyrzekal wiernosc i uczciwisc malzenska...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13
 • hola, amigos 2019-12-17 10:42:41 217.115.*.*
  A ten przedsiębiorca to "szwagier ale nie szwagier", który nękał byłego dyrektora MZDiM ( https://bit.ly/36FCQpp ), fan prowadzenia samochodów marki BMW w gumakach, znany widzom Polsatu z materiału - https://bit.ly/2Eo3Ttf - Romuald C.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Grzybowicz Arbuuz Grzybowicz 2019-12-17 09:32:57 37.248.*.*
  Teraz pozostaje rozliczyć grzyba cichoszka i piekarza a Olsztyn znowu będzie Olsztyn
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
 • jojo69 2019-12-16 23:31:14 83.5.*.*
  A teraz do kościoła podziękować że to była tylko "zażyłość" a nie gwałt.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • tak było 2019-12-16 22:30:20 95.160.*.*
  Zamieszam historie zwolnienia Grzymowicza,kiedy to był zastępcą Małkowskiego. Zgadnijcie kto był tym biznesmenem od kortów tenisowych :) "O swoich decyzjach Czesław Małkowski powiedział na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Sławomir Machnik, dyrektor wydziału geodezji, stracił stanowisko, bo zdaniem prezydenta, miał się dopuścić nieprawidłowości przy wydawaniu decyzji na budowę szatni przy ul. Jodłowej. Chodzi o siedemdziesięcioarową działkę, którą od kilku lat dzierżawi olsztyński biznesmen. Wybudował na niej korty tenisowe. W 2005 roku prosił miasto o zgodę na budowę budynku socjalnego. Do pisma załączył oświadczenie, że na dzierżawionej działce może postawić budynek. - W 2003 roku wygrał przetarg, w którego warunkach było wyraźnie napisane, że nie można na działce wznosić żadnej budowli. Mimo to złożył nieprawdziwe oświadczenie, że może na tym gruncie budować pomieszczenia kubaturowe - mówił wczoraj Małkowski. Ale zgodę na budowę wydał wydział architektury. Gdzie tu wina Machnika? - Machnik podpisał się pod tą decyzją, a powinien wypowiedzieć umowę dzierżawy - dowodził Małkowski. Przekazał dziennikarzom dokument, na początku którego jest podpis dyrektora Machnika. Ale dokument jest niekompletny - brakuje w nim strony z podpisem osoby, która zgodziła się na budowę szatni. Z kolei Piotr Grzymowicz, wiceprezydent ds. inwestycji, ma stracić stanowisko, bo 1 grudnia 2003 roku podpisał z tym samym biznesmenem ośmioletnią umowę dzierżawy działki przy ul. Jodłowej, mimo że ten zalegał z opłatą za wcześniejszą dzierżawę tego gruntu. - Najpierw biznesmen powinien zapłacić zaległy czynsz, a dopiero później powinna zostać podpisana umowa - mówił najpierw Małkowski. - Dlatego Grzymowicz zostanie odwołany."
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 2
2147382000