Coraz wyższe ceny paliwa. Co na to Daniel Obajtek, prezes Orlenu?

Coraz wyższe ceny paliwa. Co na to Daniel Obajtek, prezes Orlenu?
Zdjęcie ze stacji przy ul. Leonharda w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Zdaniem prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, rząd i jego koncern zrobiły wszystko, aby ceny pozostały jednym z najniższych w Europie. Zauważył, że gdyby nie działania rządu, ceny paliw przekroczyłyby 7 zł.

W „Dzienniku Gazety Prawnej” ukazał się wywiad z Danielem Obajtkiem. Prezes Orlenu podkreślił, że działania rządu przyhamowały w Polsce wzrost cen paliw.

- Akurat w Polsce zrobiono wszystko, aby ceny były jednymi z najniższych w Europie. Gdyby nie działania polskiego rządu walczącego z mafiami paliwowymi i optymalizacje podejmowane przez Orlen, to ceny już dawno przekroczyłyby 7 zł za litr - przekonywał Obajtek.

Jego zdaniem największy okres zużycia paliw, który ma miejsce latem, przedłuża się, a jest to spowodowane odbiciem rynków po pandemii.

Obajtek nie widzi potrzeby zniesienia akcyzy.

- Często wskazuje się na to rozwiązanie, jakby miało być cudownym lekarstwem. Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce już teraz jest najniższa akcyza, jaka może być - powiedział.

Przyznał również, że gdyby to zrobiono, mogłyby paść zarzuty, że Polska nie przestrzega unijnego prawa.

Zapewnił, że wykorzystywane są inne instrumenty do obniżki cen paliwa.

- My robimy, co możemy, czyli podejmujemy takie działania biznesowe, które przekładają się na oszczędności kosztowe. Na przykład akwizycje, które przeprowadzamy - powiedział Obajtek.

W Olsztynie już od wczoraj możemy zauważyć wzrost cen paliw do poziomu powyżej 6 zł (PB95), albo i wyżej, jak chociażby paliwa klasy v. Jednakże tankowanie na stacjach benzynowych przy drogach krajowych i autostradach jest jeszcze droższe. Chodzi o to, że nasz region ma stosunkowo niewiele dróg i stacji, a co za tym idzie, konkurencja jest mniejsza.

fot. Anna Sikorska-Czosnek / Ceny paliw klasy v na Shellu na Jarotach

Regiony kraju, jak województwo warmińsko-mazurskie, gdzie jest mniejsza konsumpcja paliw i nasycenie stacji, zawsze mają wyższe ceny – powiedziała Urszula Cieślak z BM Reflex.

Przypomnijmy, że ceny ropy utrzymują się od dłuższego czasu na poziomie przekraczającym 80 dolarów za baryłkę. Jednak to nie tylko one mają wpływ na cenę paliw. 25 proc. ceny paliwa stanowi akcyza na benzynę, natomiast 20 proc. na olej napędowy. Dodajmy do tego marżę rafineryjną. Według ekspertów spółki Pol-Oil SA wynosi ona pięćdziesiąt groszy na jeden litr. A oprócz tego jest także marża narzucona przez stację benzynową (ok. 20 groszy za litr).

Rzeczywista cena benzyny, czy innego surowca, jaki jest pozyskiwany z rafinerii, to mniej niż połowa ceny paliwa dostępnego na stacji benzynowej. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że akcyza wiąże się z opłatą rzędu osiemnastu procent ceny benzyny, a podatek VAT, który się płaci za każdy litr benzyny, diesla, bądź LPG odpowiada za dziewiętnaście procent ceny paliwa. Oprócz tych wysokich opłat dochodzi jeszcze koszt związany z opłatą paliwową, narzucaną przez rząd, który wynosi dwa procent ceny paliwa.

– możemy przeczytać na stronie Pol-Oil SA.

Eksperci dodali, że do całkowitego kosztu paliwa należy doliczyć marżę detaliczną, która waha się od ok. 2 proc. na dużych stacjach benzynowych do przedziału między 4 a 6 proc. na mniejszych za litr paliwa.

Warto zauważyć, że marża detaliczna kształtuje cenę paliwa w taki sposób, że im jest więcej chętnych na benzynę, czy diesla, tym paliwo na stacjach jest droższe. Natomiast wtedy, gdy nie ma tak dużego popytu na paliwo na rynku wówczas cena zaczyna spadać.

– dodali eksperci.

 

2147382000
Galeria

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • dis 2021-10-27 11:22:05 212.160.*.*
  Ja proponuję obniżyć cenę paliw kosztem 500+ i innych pato-plusów. Ludzie pracujący odzyskają swoje podatki w niższej cenie paliwa, a śmierdzące nieróbstwo weźmie się za pracę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Giergielewicz 2021-10-27 10:46:03 31.60.*.*
  Dla mnie paliwo może kosztować nawet 7 czy 8 zł za litr. Ważne bym mógł kupić go tyle ile statystyczny Europejczyk państw zachodnich. Jeżeli będę zarabiał 3.5 tyś E to nie będzie to, żaden problem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • nefret 2021-10-27 10:12:12 5.172.*.*
  Ja sam bojkotuję Orlen - zawsze zatankuję gdzie indziej nawet, gdyby miało być drożej. Nie będę się składał na pensję dla tego człowieka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • ***** *** 2021-10-27 09:19:47 83.15.*.*
  Co na to Daniel? W doopie ma to! Orlen zarabia,państwo złodziejskie też. Stać go na następny pałac,dworek! A Wy ludu pracujący płać jak najdrożej! To na to Daniel! Tak krótko powiedziane bez przekleństw......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • lol 2021-10-27 07:50:57 213.73.*.*
  ponad 6 lat mafia walczy z mafią paliwową? chyba najdłuższe porachunki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Marek 2021-10-27 07:16:30 77.115.*.*
  I teraz czekać aż bileciki zdrożeją z 3 zł na 6 zł
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • .R.O. 2021-10-26 23:19:45 83.23.*.*
  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i zrozum biedny plebsie, że może i kiedyś Pan Kaczyński proponował obniżenie akcyzy celem obniżenia cen paliw, ale to było kiedyś. Po drugie wyższe ceny paliw to wyższe przygody Orlen, którymi to wkrótce Pan „wszystko mogę” (i nic mi nie zrobicie) Obajtek będzie się chwalił jako osobistym sukcesem na stanowisku prezesa. A kolejna rzecz to fakt, że Pan Obajtek jest bardziej pochłonięty budowaniem swojego majątku, niż cenami jakiś paliw, które może i wpływają na gospodarkę oraz pośrednio np. na ceny materiałów budowlanych, ale Pan Obajtek remontuje swoje pałace za nie swoje pieniądze więc ma to w jelicie grubym.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Krętacz z Pcimia. 2021-10-26 20:52:26 83.20.*.*
  Sama UE już zapowiedziała,że ceny do 2023 r. za Pb95 mają dobić w PL do 8zl.za litr. I już teraz zalecają żeby znosić podatki albo interwencyjnie rząd powinien obniżac cenę. Nie zrobiono nic że strony rządu powinni całkowicie uwolnić paliwa z podatków.A te jego optymalizacje to podnoszenie podatków.Mozna wymieniac bez końca.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Masakra 2021-10-26 19:02:00 46.204.*.*
  Brudna pała na to: uj wam w doopy i tak za każdym razem 30 parę % idiotów na nas głosuje, dobrze że jestem bogaty z domu, bo nie wyobrażam sobie że ludzie zarabiają po 3 koła na rękę i z tego dzieci i mieszkanie utrzymują, chyba że się żywią samymi ziemniakami i kapustą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Stas 2021-10-26 18:50:29 37.30.*.*
  Rozbawiło mnie tłumaczenie że nie obniżą akcyzy bo to łamanie unijnego prawa . A bo to pierwszy raz panie prezesie ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 3
2147382000