''Chrońmy dzieci''. Głównymi ulicami Olsztyna przeszedł ''Marsz dla Życia i Rodziny'' [ZDJĘCIA]

''Chrońmy dzieci''. Głównymi ulicami Olsztyna przeszedł ''Marsz dla Życia i Rodziny'' [ZDJĘCIA]
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Blisko tysiąc osób wzięło udział w ósmej odsłonie "Marszu dla Życia i Rodziny", którzy przeszedł głównymi ulicami Olsztyna. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Chrońmy dzieci". - Upominamy się prawo do życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci - powiedzieli nam organizatorzy przedsięwzięcia.

W niedzielę w 130 miastach całej Polski przeszły po raz kolejny "Marsze dla Życia i Rodziny". W stolicy Warmii i Mazur wydarzenie odbyło się po raz ósmy.

W tym roku marsze poświęcone są problemowi edukacji seksualnej, zagrażającej prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży oraz podważającej pierwszeństwo wychowawcze rodziców.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie poprowadzona przez abpa Józefa Górzyńskiego. Następnie zgromadzeni przemaszerowali ulicami miasta na plac Solidarności, skąd podstawionymi autokarami udali się do Gietrzwałdu na festyn rodzinny.

Jak przyznali nam organizatorzy, marsz miał za zadanie publicznie zamanifestować głównie sprzeciw wobec edukacji seksualnej w szkołach, jak również poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

- To spotkanie będzie zamanifestowaniem wartości fundamentalnych, które zawsze były podkreślane w kościele jako coś, bez czego trudno byłoby budować jakiekolwiek społeczeństwo, jeżeli myślimy o społeczeństwie dobrze zorganizowanym i zdrowym -  powiedział jeszcze przed przemarszem arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. - Chciałbym, aby ten czas (marszu i pikniku rodzinnego w Gietrzwałdzie - dop. autor) był przeżyty dostojnie, godnie i był czytelnym zamanifestowaniem tego, co jest naszym głębokim przekonaniem w odniesieniu do fundamentalnych wartości, na których chcemy budować nasze życie.

- We współczesnym świecie rodzina jest narażona na wiele pokus i niebezpieczeństw - przyznał natomiast Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. - Atakuje się podstawowe dla funkcjonowania instytucje. Atakuje się dom, atakuje się szkołę, atakuje się kościół, które kształtują młodego człowieka. Ochrona dziecka jest hasłem tegorocznego marszu, a atakowane instytucje kształtują duchowość człowieka, kształtują jego umysł i wskazują na najważniejsze wartości. Dlatego my, obecni na marszu, mamy zadanie dać świadectwo o tym, czym dla nas jest rodzina, co dla nas jest najważniejsze. Jakie wartości konstytuują nasz światopogląd.

- Marsz dla życia i rodziny wpisuje się w aktualną politykę rodziną rządu - powiedziała nam z kolei Edyta Urszula Markowicz, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego d/s rodziny. - Jest to kluczowy punkt tego, co robimy. To wszystko sprzyja rodzinie i jej rozwojowi. Jeżeli jest rodzina to, wiadomo, jest mama i tata, jest to naturalne poczęcie aż do naturalnej śmierci. Nie można tego nie wspierać. To wpisuje się również w nasze wewnętrzne przekonania.

Organizatorem marszu był Komitet Organizacyjny "Marszu dla Życia i Rodziny" w Olsztynie oraz duszpasterstwo rodzin.

W olsztyńskim marszu wzięło udział blisko tysiąc osób.

2147382000

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • babcia 2019-06-11 09:33:21 89.228.*.*
  Frmazony ,piszecie,a może by tak jeden z drugim rodzicem zajął się własnymi dziećmi,siadł i porozmawiał o życiu,co dręczy Jego latorośl,jakie ma spojrzenie na dzisiejszy świat,NIE,- bo ktoś powiedział - zło idzie ,więc idziemy na ulicę,w imię czego,WY WSZYSCY CO TAK BRONICIE - co macie we własnych rodzinach,czy macie współczucie dla matek z dziećmi niepełnosprawnymi?Zastanówcie się następnym razem czy Wasze postępowanie jest właściwe? wciągacie małe dzieci w SWOJE GIERKI i nie spełnione marzenia o karierze.ZNAJDŻ CZAS DLA WŁASNEGO DZIECKA W DOMU.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Issru 2019-06-10 16:04:55 5.173.*.*
  ..i jeszcze jedna refleksja.. Na pewno wiekszosc osob maszerujacych w tym akurat marszu nienjest homofobami, to mlodzi ludzie..musza miec swiadomosc ze dzieci ktore prowadza za reke lub nosza na swoich ramionach mogą okazać się z tzw. LGBT i co wtedy..wtedy musza im dac milosc i wsparcie jak na rodziców przystalo..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Marek z Olsztyna 2019-06-10 13:30:37 83.5.*.*
  Marsz w ochronie życia - prawie tysiąc osób, głównie młodych małżeństw z dziećmi - WP nie pokazuje tego na pierwszej stronie. Marsz tzw. "równości" organizowany przez LGBT - niecałe 200 osób - głównie aktywistki LGBT i byli działacze PZPR w wieku 60 + jawnie manifestujący wrogość przeciwko katolikom - WP daje to na 1 stronie... I gdzie tu logika? WP promuje materiały dla mniejszości... a to co jest popierane przez większość... jest przez WP dyskryminowane.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7
 • Janusz Pisiewicz 2019-06-10 10:25:48 213.184.*.*
  Marsz dot. wartości i ochrony życia uchodźczych dzieci, będzie jak rozumiem następnym razem?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Issru 2019-06-10 08:34:19 5.173.*.*
  ..ale ludzie są tępi... Przeciez nikt nikogo do niczego nie przymusza nie nagabuje a co nie ktorzy piszą takie głupoty. Zyjecie tu i teraz zajmikcie sie swoim życiem a nie probujecie ukladac zycie innym i innych zycie dopasowywac do swojego - a co wam do tego i to jest nieosiagalne! Zawsze bedzie wam cos przeszkadzalo. Ogarnijcie sie. Jedni sobie maszeruja tu drudzy tam, maja ochote ich sprawa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0
 • Gosiata 2019-06-09 21:38:21 5.173.*.*
  Moja 9 letnia corka wie skad sie biora dzieci i ta wiedze przekazalam jej Ja MATKA. Wtedy, kiedy sama mnie zapytala. Jako matka najlepiej znam swoje dziecko i wiem jak i kiedy o tym rozmawiac. I nie widze zwiazku z agrsywnymi atakami, ze jak ktos jest przeciwko lgbt itp, to jest zacofany!!! To ze ktos broni fundamentalnej rodziny tata mama i dzieci oznacza ciemnogrod???? Gdyby nie mama i tata Was "wyzwoleni" nie byloby na swiecie!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 6
 • Tommy Lee Jones 2019-06-09 18:57:23 37.7.*.*
  Organizacje LGBT+ powinny być ustawowo zdelegalizowane i zakazane. Musimy się zjednoczyć i wymusić na rządzących zmianę przepisów. Nie może być tak, że grupa zboczeńców i dewiantów będzie terroryzowała normalną część społeczeństwa. Następnie powinno być wprowadzone obowiązkowe leczenie dla takich jednostek (tak, to się leczy wbrew opinii homolobby z WHO - wystarczy prześledzić proces jak homoseksualizm został wykreślony z listy chorób i wszystko stanie się jasne). Normalna rodzina to chłopak i dziewczyna. Nic tego nie zmieni. A jak się towarzystwu lgbt nie podoba to mogą wyjechać do kraju, który toleruje tego typu zboczenie. My nie musimy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 26
 • Kobieta35 2019-06-09 18:38:48 88.156.*.*
  Zajmijcie sie tymi dziecmi ktorw juz sa a ni gmeracie yam gdzie nikt was nie prosi. Kazdy ma wlasne sumienie i nie potrzeba do tego innych osob.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 4
 • delegat 2019-06-09 18:06:06 83.9.*.*
  komuniści za słabo jęczycie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 12
 • smutny 2019-06-09 17:09:53 79.184.*.*
  Kiedy ostentacyjnie odmawia się pomocy dla dzieci upośledzonych i niepełnosprawnych (pamiętacie strajk w sejmie?), kiedy odmawia się przyjęcia dzieci z krajów, gdzie toczy się wojna takie zapewnienia o wartości życia od poczęcia... są po prostu niewiarygodne. Pustosłowie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 4
2147382000
2147382000