Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2024-02-09 15:39

Aleksandra Sawczuk

„Chcemy wybudować drogę, która pomoże mieszkańcom obu gmin”. Olsztyn łączy siły ze Stawigudą [WIDEO]

„Chcemy wybudować drogę, która pomoże mieszkańcom obu gmin”. Olsztyn łączy siły ze Stawigudą [WIDEO]
Kandydat na prezydenta Olsztyna, Robert Szewczyk oraz wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz spotkali się z mediami, aby porozmawiać o inwestycji drogowej, która pozwoli połączyć ul. Zachodnią z aleją Warszawską
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątek (9 lutego) w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca przedstawienia koncepcji nowego, strategicznego połączenia drogowego. Chodzi o przedłużenie ul. Bukowskiego do al. Warszawskiej, m.in. w celu odciążenia ul. Bartąskiej.

reklama

Wydarzenie zostało zorganizowane przez wójta gminy Stawiguda, Michała Kontraktowicza oraz kandydata na prezydenta Olsztyna, Roberta Szewczyka. Główną korzyścią inwestycji ma być poprawa jakości życia zarówno mieszkańców Olsztyna, jak i gminy Stawiguda.

Skutki przedstawionego planu odczuwalne będą przede wszystkim dla mieszkańców olsztyńskich Jarot, Pieczewa, Osiedla Generałów, jak również części Stawigudy. Projekt stanowi owoc współpracy samorządowców obu gmin. Zarówno Szewczyk, jak i Kontrkatowicz wielokrotnie podkreślali, że wspólnie będą szukać źródeł finansowania, ponieważ inwestycja ma realne szanse na powstanie w ciągu najbliższych lat.

Robert Szewczyk i Michał Kontraktowicz przedstawili koncepcję odciążenia ul. Bartąskiej

Przewodniczący Rady Miasta Olsztyna i oficjalny kandydat na prezydenta Olsztyna zapewnił również, iż władze naszego miasta nie zapominają o dużym projekcie, jakim jest połączenie ul. Wilczyńskiego z al. Warszawską.

- Wiemy, jak trudne i kosztowne to będzie zadanie, ale nasi mieszkańcy oczekują rozwiązań „na już”. Jesteśmy w stanie to zrealizować – stwierdził.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, samorządowcy zamierzają zawnioskować o przyznanie środków z Unii Europejskiej na wykonanie projektu. Warto wspomnieć, iż pierwszy etap inwestycji został już zakończony, mianowicie oddanie do użytku ul. Zachodniej. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego. Kolejnym etapem ma być stworzenie przejścia przez Łynę.

Politycy podkreślali potrzebę współpracy Olsztyna z gminą Stawiguda

Wójt gminy Stawiguda przedstawił podczas konferencji korzyści płynące z przyszłego połączenia komunikacyjnego.

- To będzie odciążenie ul. Bartąskiej i dróg osiedlowych w gminie Stawiguda, ale też osiedle, znajdujące się przy ul. Stawigudzkiej zyska drugi wyjazd. Poprawi się jakość usług komunikacyjnych. To nie jest ostateczny przebieg, a jedynie koncepcja, finalny plan pojawi się przy rozpoczęciu prac. Duże projekty mogą być realizowane we współpracy – tłumaczył Kontraktowicz.

Samorządowcy nie podali szacowanej liczby mieszkańców, którym połączenie usprawniłoby funkcjonowanie, wskazując, że dokładnymi danymi dysponuje powiat oraz nie określili wstępnego kosztu inwestycji.

- Koszty cały czas rosną, ale chcemy wybudować drogę, która pomoże mieszkańcom obu gmin – tłumaczył Szewczyk.

Przypominamy, iż obaj samorządowcy niedawno oficjalnie ogłosili chęć kandydowania w nadchodzących wyborach, odpowiednio na urząd prezydenta miasta oraz wójta.

Podczas konferencji główną rolę grała kwestia współpracy między władzami. Redakcja naszego portalu porozmawiała na ten temat z wójtem gminy Stawiguda, pytając czy włodarz nie obawia się, że efektem planowanych działań może być zatarcie granic między odrębnymi jednostkami administracyjnymi.

- Głęboko wierzę, że poprzez współpracę będziemy mogli utrzymać normalne relacje i nie będzie potrzeby zmiany granic. Popatrzmy na inne miasta w Polsce, gdzie mijamy tablice z nazwami miejscowości, a nie widzimy nawet różnic w zabudowie i infrastrukturze. Nie widzę takiego zagrożenia, ale oczywiście będziemy swoją jednostkę cały czas podkreślać. Poza tym, reprezentujemy także naszych mieszkańców, którzy żyją w Polsce. Wszyscy razem tu żyjemy – zapewniał.

Włodarz gminy ogłosił również chęć współpracy z władzami Olsztyna w innych obszarach.

Materiał wideo z konferencji prasowej w Stawigudzie 

Kwestią poruszoną przez nasz portal był także fakt, iż Robert Szewczyk, po ogłoszeniu kandydatury na prezydenta naszego miasta stał się bardziej aktywny w mediach społecznościowych, m.in. w serwisie TikTok, który posiada głównie młode grono odbiorców.

Przewodniczący wspomniał, że stara się od ponad roku szukać nowych, atrakcyjnych w treści kanałów komunikacji i chce podjąć dialog z młodym pokoleniem, zamieszkującym nasze miasto. Według Szewczyka kluczem do sukcesu jest słuchanie mieszkańców i cierpliwe tłumaczenie planowanych działań.

- Już od dłuższego czasu staram się intensywnie mówić o tym, co robię. Aktywność jako radny to przede wszystkim bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Nasza młodzież interesuje się tym, co się dzieje wokół nich, tylko trzeba umieć z nimi rozmawiać. Czasami możemy zrobić wspaniałe rzeczy, ale nie potrafimy o tym mówić i tłumaczyć, a wtedy one nie cieszą. Musimy umieć włączać mieszkańców w budowanie naszego miasta. Jestem innym pokoleniem, zdecydowanie młodszym od osób, które do tej pory rządziły, ale mam już synów nastolatków i wiem, jak te światy są inne. Chciałbym szukać dialogu z naszą młodzieżą, bo oni inaczej postrzegają Olsztyn. Oni chcą innych wydarzeń kulturalnych, niż te, które oferujemy, poszukują innych doznań. To często nie są rzeczy kosztowne, tylko wymagające zrozumienia. Olsztyn musi się zmieniać, między innymi dla nich – podsumował.

Galeria

Komentarze (51)

Dodaj swój komentarz

 • Romek 2024-02-15 13:57:19 2a00:f41:9041:*
  Marcin Możdżonek masz mój głos!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • paapaj 2024-02-12 12:01:14 79.187.*.*
  Pan wój jak widać na zdjęciu uśmiechnięty od ucha do ucha,stara się o budowę nowych dróg w gminie,brawo!!! Może jednak w ramach swojego zainteresowania spojrzy i wyjaśni jakim cudem w Tomaszkowie firma telekomunikacyjna bez zgody właścicieli gruntu ułożyła światłowód? Skutkiem tej radosnej twórczości jest zapadanie się chodników,zrobiły się dziury w nawierzchni, pisanie do gminy jest bezskuteczne,nikt nic nie wie a ci którzy powinni zrobić cokolwiek w celu naprawienia szkód czekają nie wiadomo na co. Czy tak ma być Panie wójcie??
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • hala 2024-02-12 10:34:33 31.0.*.*
  chcę panu podziękować że odciął pan nagórki i pieczewo z bezpośredniego połączenia na plaże miejską zna którą jeżdziłam z dziećmi nie tylko latem, teraz muszę kupować już 2 razy biletów tyle co przedtem widzę że lubi pan doić mieszkańców jaki sens było wydłużyć linię 116 do Pieczewa a 113 puścić tam gdzie przed tym dochodziła 116 czyli na Kolonię Mazurską? A przy okazji W-wa już dawno wycofała się z pomysłu aby za śmieci płacić w zależnośći od zużycia wody czy zna pan jeszcze inne miasta które mają takie pomysły, byle doić mieszkańców
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
 • Janka 2024-02-12 04:40:04 79.191.*.*
  Wojt ty pilnuj swoją gminę żeby coś ugrać inaczej się posrasz i stracisz głosy i Raczyka nie słuchaj bo wredny masz swoje tak trzymaj
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • MŁODA1 2024-02-11 14:53:12 5.173.*.*
  Kandydat z ramienia PO udzielił żenującego wywiadu gazecie Życie Olsztyna. Tym co go odróżnia od innych kandydatów to: długi staż w samorządzie gminnym oraz to że reprezentuje PO i liczy, że koledzy z PO w rządzie nie zapomną o Olsztynie. Bezczelne wyznanie partyjnego nominata. Znam ludzi, którzy mają dłuższy staż w pracy w samorządzie i nie chwalą się tym. Licząc na środki z rządy tylko dlatego że jest z PO dał dowód, że środki z rządu, podobnie jak za PiS będą płynąć tylko do swoich. Z wywiadu wynika, ze kandydat nie ma programu wyborczego, stąd w jego wypowiedziach przeważają frazesy i ogólniki. Paprotka w pełnej krasie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 3
 • Jaga 2024-02-11 08:26:31 79.191.*.*
  Niech Wójt weźmie się za swoje drogi w gminie mało ich ma do roboty. Szuka głosów na terenie Olsztyna i fotki z Bukowieckim. Traci głosy wyborców taką kampanią moje już napewno
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Olx 2024-02-11 05:59:58 185.158.*.*
  A co z wojska polskiego do dywit?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • Krzysztoff 2024-02-10 21:59:32 88.156.*.*
  Panie Kandydacie czy zamierza Pan coś zrobić w kwestii przyłączenia do Olsztyna terenów do Obwodnicy?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • nie 2024-02-10 19:31:54 79.191.*.*
  Robert, a metro w Olsztynie będzie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 4
 • PAUL MARK 2024-02-10 18:48:06 46.186.*.*
  Jestem ostro pier...nięty więc nie bierzcie moich słów na poważnie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4

www.autoczescionline24.pl