Campus Polska Przyszłości. Prezydent Olsztyna odpowiada na list otwarty Jerzego Szmita

Campus Polska Przyszłości. Prezydent Olsztyna odpowiada na list otwarty Jerzego Szmita
Piotr Grzymowicz na pierwszym planie, w tle Rafał Trzaskowski
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

- Zła teza, złe wnioski, nietrafieni adresaci - tak w największym skrócie odpowiada prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz na list otwarty Jerzego Szmita, prezesa lokalnych struktur PiS, który opublikowaliśmy w piątkowy poranek.

Choć od prezentacji nowej inicjatywy Rafała Trzaskowskiego pod hasłem "Campus Polska Przyszłości" minęło już kilka dni, wokół projektu robi się coraz goręcej. A wszystko to za sprawą a to prawicowych mediów, które wypominają m.in. niemieckie finansowanie, a to za sprawą Jerzego Szmita, prezesa lokalnych struktur PiS, który w piątkowy poranek przesłał między innymi do naszej redakcji list otwarty (Jerzy Szmit w liście do prezydenta Grzymowicza i rektora UWM: ''Działalność polityczna na wyższych uczelniach w Polsce jest zabroniona'') do prezydenta miasta oraz rektora Uniwersystetu Warmińsko-Mazurskiego Jerzego Przyborowskiego, w którym pyta, czy może liczyć "na równoważną gościnność, otwartość i szczodre finansowanie, gdybym chciał zorganizować (...), wielodniowe ogólnopolskie spotkanie młodzieży o poglądach prawicowych i konserwatywnych"?

* * *

Czytaj również:

Rafał Trzaskowski w Olsztynie: ‘’Młodzi ludzie chcą, aby klasa polityczna podejmowała najważniejsze tematy’’ [ZDJĘCIA]

Prawicowe media o inicjatywie Trzaskowskiego: ''Campus Polska Przyszłości ma mieć wydźwięk antyrządowy''

* * *

Na odpowiedź Piotr Grzymowicza nie trzeba było długo czekać. W piątkowe południe przesłał mediom odpowiedź, którą prezentujemy poniżej:

Zła teza, złe wnioski, nietrafieni adresaci. Tak w największym skrócie można ocenić treść listu otwartego Jerzego Szmita, prezesa Olsztyńskiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości. Pragnę uspokoić autora listu, że zgodnie z intencjami pomysłodawców "Campus Polska Przyszłości", który ma być zorganizowany w Olsztynie na przełomie sierpnia i września br. przez Ruch "Wspólna Polska" i Stowarzyszenie "Inspiracje Młodych"  nie będzie wydarzeniem politycznym, a już z pewnością partyjnym, co zresztą legło u podstaw powołania samego Ruchu. Weryfikatorem udziału w "Campusie" nie będą też z góry określone poglądy polityczne, a wręcz przeciwnie – im więcej będzie różnorodności światopoglądowej, tym dyskusje i warsztaty będą ciekawsze. Dla Olsztyna promocyjna korzyść z tytułu organizacji "Campusu" jest oczywista, przy czym miasto nie ponosi na organizację "Campusu" żadnych nakładów finansowych! Olsztyn będzie mocno promowany, zarówno przed "Campusem", jaki i w jego trakcie, wyraźnie zaznaczając swoje miejsce na mapie Europy, albowiem w założeniu inicjatorów charakter wydarzenia zdecydowanie przekroczy regionalny czy ogólnopolski wymiar. Z tego co mi wiadomo, również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski nie poniesie żadnych kosztów, związanych z organizacją "Campusu", wręcz przeciwnie – otrzyma wynagrodzenie za świadczone usługi.

Panu Jerzemu Szmitowi przypomnę, że podobne wydarzenie z udziałem młodzieży miało już miejsce w Olsztynie. Kilka lat temu gościliśmy uczestników obozu przygotowanego przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności dla papieża – Polaka, św. Jana Pawła II. Przypomnę także, iż nikt nie stwarzał problemów w sprawie udostępnienia jednego z obiektów Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego na konferencję Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku.

Co do propozycji rozmów na temat spożytkowania 28 miliardów złotych w ramach KPO obawiam się, na podstawie dotychczasowej praktyki partii rządzącej, że ich wydanie jest już dalece rozplanowane na cele znane tylko członkom Prawa i Sprawiedliwości. Niemniej, ponieważ na rozmowy nigdy nie jest za późno, oczywiście skorzystam z zaproszenia, o ile nie skończy się ono wyłącznie na liście otwartym.

W kwestii budowania funkcji metropolitalnych Olsztyna jako stolicy regionu zapraszam do dyskusji w ramach pierwszego etapu konsultacji nowej Strategii Rozwoju Olsztyna 2030. A co do wspomnianych 6 miliardów złotych na ten cel, nie wątpię, że Pan Prezes olsztyńskiego PiS zaproponuje, żeby wykorzystać je zgodnie z prawem i sprawiedliwością.   

Prezydent Olsztyna
Piotr Grzymowicz

W momencie publikacji materiału głosu w sprawie nie zabrał rektor UWM.

Komentarze (37)

Dodaj swój komentarz

 • Alek 2021-05-10 19:56:00 46.204.*.*
  Trzaskowski jak ty możesz tak kłamać, i ty na prezydenta startowałeś wstyd i hańba
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • mickey 2021-05-09 13:54:31 176.221.*.*
  "Ruch "Wspólna Polska" i Stowarzyszenie "Inspiracje Młodych" nie będzie wydarzeniem politycznym" Znaczy się naczelny manifestant ruchu, niejaki Rafał Trzaskowski, prominentny polityk i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej - to jednak nie polityk. Tylko po prostu dobry człowiek, który przechodził akurat z tragarzami obok Kortowa. Bardzo ładny list, panie prezydencie Grzymowicz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • DJ Guano trance music 2021-05-09 13:06:08 5.173.*.*
  O DJ Guano przyjechał. Wiesz z kim tańczysz, jestem prezydentem Warszawy. Wrzucić cię do czajki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Djm 2021-05-09 11:42:15 95.160.*.*
  Trzaskowski niech pozostanie w Warszawie. Zdaleka od naszych czystych jezior, niech zanieczyszcza swoją rzekie. Tam to popłynęły duże miliony w siną dal. Pasują do siebie. Trzaskowski plus Grzymowicz to nowa partia spływania kasy państwowej do kanalizacji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
 • Djm 2021-05-09 11:25:49 95.160.*.*
  Jaki z Warszawy taki z Olsztyna, potrafią tylko państwowe pieniądze do kanalizacji ścieków wyrzucać, a naturę wycinać. Tyle milionów za ziemie Olsztyńskie dostali za wyciecie drzew. Pytanie, czy te miliony też popłynęła w siną dal że ściekami jak w stolicy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • DOKTUR INRZYNIER PIOTREK ARBUZOWICZ 2021-05-09 10:59:57 31.60.*.*
  BETON, KOŃCZ WAŚĆ WSTYDU OSZCZĘDŹ. CZASY PSL/PZPR SIĘ SKOŃCZYŁY DZIĘKI BOGU A TOBIE ZOSTAJE WNUKI CHOWAĆ TAM SKĄD POCHODZISZ (BO NIE Z OLSZTYNA OCZYWIŚCIE, ARBUZIE)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
 • BETON? WON. 2021-05-09 10:58:03 31.60.*.*
  BETON WON, PODOBNIE LALUŚ Z WARSZAWY. BANDA KOMUNISTYCZNYCH MATOŁÓW.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Ludwik 2021-05-08 19:05:56 31.60.*.*
  Panie Piotrze taki gospodarz to skarb ubolewam ze ostatnia kadencja, popieram i podziwiam
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 13
 • Rodowity Olsztynianin 2021-05-08 18:06:10 93.105.*.*
  Arbuzie gdzie jest kasa za wycięte drzewa?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
 • kkkkkk 2021-05-08 16:25:57 37.248.*.*
  myślę że przydałby się sondaż wskazujący poparcie dla grzymowicza i radnych z parti oszustów-ile procent ich popiera
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3