ASF. Działacze PiS chcą, aby samorząd województwa przekazał rolnikom 250 tys. zł

ASF. Działacze PiS chcą, aby samorząd województwa przekazał rolnikom 250 tys. zł
Na konferencji działacze PiS mówili o potrzebie pomocy rolnikom, których gospodarstwa zostały dotknięte przez ASF
Fot. Konferencja PiS / Skype

W piątek odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli szef regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit, Grzegorz Kierozalski, przewodniczący klubu PiS w sejmiku oraz radni sejmiku Marcin Kazimierczuk i Paweł Czemiel. Działacze powiedzieli o potrzebie pomocy rolnikom z Warmii i Mazur poszkodowanym w wyniku rozprzestrzeniania afrykańskiego pomoru świń.

Na początek głos zabrał Jerzy Szmit, który powiedział, że rolnictwo jest podstawową branżą na Warmii i Mazurach, w związku z tym rolnicy powinni otrzymać pomoc ze wszystkich możliwych źródeł.

Grzegorz Kierozalski, przewodniczący klubu PiS w sejmiku, powiedział o inicjatywie radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Większość sejmikowa złożona z PO i PSL podjęła deklarację, w której domaga się od rządu wsparcia dla terenów objętych ASF. Myśmy nie głosowali za tą deklaracją, natomiast z inicjatywy pana Czemiela postanowiliśmy złożyć projekt uchwały, która będzie zobowiązywała sejmik do przekazywania małych, choć ważnych środków. Po prostu mówimy sprawdzam koalicji rządzącej, bo nie wiemy, czy ich inicjatywa to była rzeczywista intencja, czy działanie propagandowe – powiedział Grzegorz Kierozalski.

Następnie głos zabrał Paweł Czemiel, który jest inicjatorem projektu uchwały, o którym powiedział kilka słów.

Jeżeli chodzi o ASF to problem, z którym zmagają się wszystkie województwa i nie tylko Polska. Głównie ten problem rozwiązuje rząd. Szereg instytucji tym się zajmuje, m.in. izba weterynaryjna, które przeciwdziałają i pomagają rolnikom. Chcemy, aby sejmik zaangażował się w rozwiązywanie tego problemu. Bliźniacza uchwała powstała w województwie podkarpackim – ta pomoc rolnikom została udzielona – powiedział Czemiel.

Dodał, że radni PiS złożyli projekt uchwały.

Na pomoc chcemy przeznaczyć kwotę 250 tys. zł. To pierwsze wsparcie, pierwsza inicjatywa sejmikowa. Koalicja Platformy i PSL takich inicjatyw nie składała – przyznał Czemiel.

250 tys. zł to kwota, która będzie przeznaczona na zasiłki celowe dla poszczególnych gospodarstw rolnych.

Oprócz tego, radny Marcin Kazimierczuk skierował interpelację do marszałka, w którym podjął temat rolników poszkodowanych przez ASF.

Jeżeli uchwalamy pomoc dla poszczególnych gmin, gdzie straty wynikają z pożaru czy innego zagrożenia, tak samo można wspierać gminy w wyniku pojawienia się ASF. Wydaje mi się, że budżet samorządu województwa też powinien wspomóc rolników – przyznał Kazimierczuk.

Jego zdaniem, nie może być tak, że tylko rząd pomaga poszkodowanym.

Jerzy Szmit przyznał, że samorząd to nie tylko urzędnicy i marszałek, ale przede wszystkim to wszyscy mieszkańcy – gminy, powiatu czy województwa.

Dlatego też rolnicy dotknięci ASF powinni czuć wsparcie, bo wszyscy jesteśmy samorządem – przyznał szef PiS-u na Warmii i Mazurach.

Radni sejmiku województwa będą głosować nad projektem uchwały na najbliższej sesji (25 października).

Przypomnijmy, że podczas wrześniowej sesji sejmiku, radni większością głosów (18 było za, 9 przeciw) przyjęli stanowisko, w którym zwracają się do rządu o wsparcie rolników poszkodowanych przez ASF. 

Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ze względu na bardzo trudną sytuację producentów rolnych w regionie, apeluje do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które będą zabezpieczały producentów trzody chlewnej i drobiu przed skutkami zjawisk epidemicznych i jednocześnie gwarantowały szybkie uruchomienie środków finansowych z budżetu państwa.

– możemy przeczytać w dokumencie.

Obszary wiejskie stanowią dużą część województwa warmińsko-mazurskiego, a rolnictwo to ważny sektor naszej regionalnej gospodarki. Choroby dotykające trzodę chlewną i ptactwo to poważny cios dla lokalnej gospodarki. Jesteśmy tym faktem zaniepokojeni i zwracamy się do władz centralnych o stosowną reakcję, formułując nasze stanowisko w tej sprawie - powiedziała Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa.

Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce wskazuje, że całe województwo warmińsko-mazurskie jest objęte ograniczeniami. Ograniczenia III stopnia (tereny oznaczone kolorem czerwonym) występują w okolicach Lidzbarka Warmińskiego, Dobrego Miasta, Olsztyna, Pasymia, Barczewa, Olsztynka, Nidzicy, Działdowa, Ostródy, Zalewa, Suszu, Kisielic, Iławy, Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego.

Ostatnie potwierdzone ognisko wyznaczono 13 października w gospodarstwie, w którym utrzymywano 92 świnie w miejscowości Nowy Dwór Bratiański, w gminie Nowe Miasto Lubawskie. Jak dotąd na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w 2021 roku stwierdzono 15 ognisk, w tym jedno pod Olsztynem w miejscowości Prejłowo w gminie Purda (30 czerwca). W gospodarstwie było 976 świń.

 

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • wet 2021-10-25 15:32:23 31.60.*.*
  Pan Marszałek z posłem Ziejewskim z PSLu apelowali o pieniądze dla poszkodowanych przez ASF rolników. Na wtorkowej sesji Sejmiku sprawdzimy czy zagłosuje teraz za przeznaczeniem zaledwie 250 tysięcy z budżetu województwa. Rolnicy będą patrzeć!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Aleksander 2021-10-24 20:35:49 81.190.*.*
  To jakaś aberracja.PiS nie popiera wsparcia rolników ze strony rządu ale domaga się żeby wsparcia udzieliły samorządy,którym PiS systematycznie zabiera dotacje i zwiększa obciążenia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Gość 2021-10-22 19:05:14 95.49.*.*
  Zabrać patologii, dać rolnikom
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • .R.O. 2021-10-22 17:20:23 83.23.*.*
  Niech partia da.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • czytelnik 2 2021-10-22 14:48:33 195.116.*.*
  "Jeżeli uchwalamy pomoc dla poszczególnych gmin, gdzie straty wynikają z pożaru czy innego zagrożenia, tak samo można wspierać gminy w wyniku pojawienia się ASF. Wydaje mi się, że budżet samorządu województwa też powinien wspomóc rolników"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • czytelnik 2021-10-22 14:46:44 195.116.*.*
  "Większość sejmikowa złożona z PO i PSL podjęła deklarację, w której domaga się od rządu wsparcia dla terenów objętych ASF. Postanowiliśmy złożyć projekt uchwały, która będzie zobowiązywała sejmik do przekazywania małych, choć ważnych środków. Po prostu mówimy sprawdzam koalicji rządzącej, bo nie wiemy, czy ich inicjatywa to była rzeczywista intencja, czy działanie propagandowe"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Nosz qrwa 2021-10-22 14:02:15 93.105.*.*
  Gdzie? Zaraz. Co przekazał? Z moich pieniędzy jako podatnika? Wy....lać! Trzeba było się ubezpieczyć! Jak głąby chcą pieniądze dać to niech swoje prywatne przeznaczą. Co to qrwa za rozdawnictwo? Są ważniejsze wydatki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • red 2021-10-22 13:55:38 195.116.*.*
  Pan Marszałek z posłem Ziejewskim z PSLu apelowali o pieniądze dla poszkodowanych przez ASF rolników. Na wtorkowej sesji Sejmiku sprawdzimy czy zagłosuje teraz za przeznaczeniem zaledwie 250 tysięcy z budżetu województwa. Rolnicy będą patrzeć!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • rolnik 2021-10-22 13:51:59 195.116.*.*
  Ciekawe czy sejmikowa koalicja PO-PSL zagłosuje za uchwałą i zgodzi się przekazać te 250 tysięcy z budżetu województwa dla poszkodowanych przez ASF. Przekonamy się już w czwartek podczas sesji Sejmiku...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • Ja 2021-10-22 13:02:54 83.20.*.*
  250 tyś. ? Mało z krzesła nie spadłem. Niech panowie z PiS spytają hodowcę jakie straty ponosi z tytułu wybicia stada.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1