Ambasador Hiszpanii po raz pierwszy w Olsztynie. O czym rozmawiał z prezydentem?

Ambasador Hiszpanii po raz pierwszy w Olsztynie. O czym rozmawiał z prezydentem?
Prezydent Piotr Grzymowicz spotkał się z ambasadorem Hiszpanii
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W środę ambasador przyjechał po raz pierwszy do Olsztyna. Spotkał się m.in. z prezydentem Piotrem Grzymowiczem. Rozmawiali m.in. o potencjale miasta i regionu i o możliwej współpracy na stopie biznesowej i turystycznej z hiszpańskimi regionami.

Francisco Javier Sanabria Valderrama od 1,5 roku jest ambasadorem Hiszpanii w Polsce. W środę po raz pierwszy przyjechał do Olsztyna. Spotkał się z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem, a następnie z Piotrem Grzymowiczem, prezydentem miasta.

Poznaję kraj. Dlatego też staram się wyjeżdżać poza Warszawę. Widzę w tym regionie oraz w Olsztynie potencjał. Przyjechałem, aby sprawdzić jakie możliwości drzemią w tym mieście – powiedział ambasador podczas rozmowy z prezydentem.

Francisco Javier Sanabria Valderrama przyznał, że chciałby odnowić umowę między województwem warmińsko-mazurskim a słynącym z produkcji win hiszpańskim regionem La Rioja. Przypomnijmy, że współpraca rozpoczęła się w 2003 roku i miała skupiać się na wymianie doświadczeń z zakresu turystyki, produkcji wysokiej jakości żywności, ochrony środowiska oraz promocji i wspieraniu przedsiębiorców. Jednak w 2012 roku nasz region zerwał to porozumienie z uwagi na to, że Hiszpanie nie wykazywali chęci kontaktu. Czy się to zmieni?

O tym rozmawiałem z marszałkiem. Tak się składa, że 26 maja, w dniu, w którym odbywają się wybory do Europarlamentu, są także regionalne wybory w La Rioja. Moją intencją jest nawiązanie współpracy z nowymi władzami regionu najszybciej, jak będzie to możliwe. Chciałbym odnowić kontakty między Warmią i Mazurami a La Rioją – powiedział Sanabria Valderrama.

Ambasador zaznaczył, że Polska jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Hiszpanii. Kraj z półwyspu Iberyjskiego jest 5. inwestorem nad Wisłą, a obustronna wymiana gospodarcza przekracza wartość 10 mld 600 mln euro. Ambasador zwrócił uwagę na duży potencjał regionu i Olsztyna w przemyśle drzewnym, meblarskim i spożywczym, ale również w turystyce.

Są to sektory mogące zainteresować władze lokalne z Hiszpanii. Chciałbym, aby Hiszpania była bardziej obecna w Olsztynie. Z uwagi na warunki naturalne rozpropagujemy region i miasto w naszym kraju. Kontaktowałem się z czterema Hiszpanami, którzy chcieliby zrobić reportaż w Olsztynie – wyjaśnił ambasador.

Wszyscy chorują na jednostronne stwardnienie rozsiane. Chcą zwrócić uwagę opinii publicznej na tę chorobę. Projekt realizowaliby w Olsztynie na przełomie czerwca i lipca.

Prezydent Piotr Grzymowicz odpowiedział, że z przyjemnością przyjmą osoby, które chcą przyjechać do stolicy Warmii.

Mamy wspaniałe warunki do uprawiania sportu, rekreacji oraz turystyki. W obrębie miasta znajduje się kilkanaście jezior, z czego największe jest Ukiel, gdzie mamy świetną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną – zachwalał prezydent Piotr Grzymowicz.

Mówił także o dużym potencjale naukowym uczelni i ośrodków badawczych, ale również o przemyśle mleczarskim, drobiarskim, produkcji zdrowej żywności oraz drzewnym.

Jesteśmy jednym z liderów w produkcji mebli. Mamy szereg zakładów meblowych, ale nie tylko. W mieście jest ok. 23 tys. firm, z czego ok. 95 proc. są to mikro i małe przedsiębiorstwa – dodał Piotr Grzymowicz.

Prezydent podkreślił, że jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed miastem jest przejście na gospodarkę niskoemisyjną. W tym celu utworzono Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, gdzie produkuje się paliwo alternatywne. Projekt jest realizowany wspólnie z 37 gminami z terenu województwa.

Jesteśmy w trakcie rozstrzygnięcia przetargu na budowę elektrociepłowni, co umożliwi nam zamknięcie obiegu gospodarki odpadami – przyznał prezydent i dodał, że budowa obiektu zostanie zlecona w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Partner będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie, sfinansowanie i wybudowanie obiektu oraz zarządzanie nim przez 25 lat. Z kolei MPEC będzie odpowiedzialny m.in. za odbiór ciepła.

Na zakończenie Francisco Javier Sanabria Valderrama powiedział, że dowiedział się więcej o mieście, niż początkowo zamierzał i wymienił się z Piotrem Grzymowiczem prezentami. Wyraził również nadzieję na częstsze wizyty w Olsztynie.

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Ryszard Ochódzki 2019-05-16 23:45:56 83.6.*.*
  Przyjechał sobie, pogadali, wypili, zjedli, przeszli się i wróci. Nic z tego nie będzie.
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-05-16 22:14:15 5.173.*.*
  A z kim procesuje się Grzymowicz w sprawie tramwajów?
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • . 2019-05-16 08:23:05 81.190.*.*
  Przyjechał interweniować w sprawie gnębienia w naszym mieście hiszpańskich firm wykonujących zamówienia publiczne.
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
 • Kudo 2019-05-15 19:23:27 188.146.*.*
  Ale wstyd będzie potem w kraju opowiadał że w Polsce jest taki zacofany Olsztyn lepiej tu nikogo nie zapraszać
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść