WOPR na Warmii i Mazurach. Afera korupcyjna z fałszywymi sternikami

WOPR na Warmii i Mazurach. Afera korupcyjna z fałszywymi sternikami
Zatrzymanie 50-letniego inicjatora przestępstwa
Fot. KWP Olsztyn

Policjanci z Olsztyna od dłuższego czasu dostawali sygnały sugerujące, że niektóre osoby pobierały korzyści majątkowe w zamian za uzyskanie przez zainteresowanych patentów sternika, żaglarza oraz licencji na holowanie narciarzy. Sprawa jest ogólnopolska. Zatrzymano już pierwsze osoby.

Policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie dostali sygnały, że mogło dojść do przestępstwa polegającego na wręczaniu i przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za uzyskiwanie patentów sternika, żaglarza oraz licencji na holowanie narciarzy. Oszuści mieli wystawiać fałszywe dokumenty zaświadczające, że dany sternik odbył kursy oraz zdał egzaminy teoretyczne i praktyczne uprawniające do uzyskania licencji i patentów. W rzeczywistości osoby te nawet do egzaminów nie przystąpiły.

Funkcjonariusze zweryfikowali otrzymane informacje. Ich śledztwo trwało od 2018 r. Zebrano obszerne materiały dowodowe, co pozwoliło Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie wszczęcie dochodzenia. W tym tygodniu śledczy zatrzymali pierwszych podejrzanych na terenie Warmii i Mazur, tj. cztery osoby, w tym 50-letniego inspiratora przestępstwa.

Mieszkaniec Morąga usłyszał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych. Mężczyzna przyznał się do winy, a prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł.

Pozostali zatrzymani zostali oskarżeni o udzielenie korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną instruktora i egzaminatora Polskiego Związku Motorowodnego w zamian za wystawienie poświadczającego nieprawdę dokumentu w postaci zaświadczenia o rzekomo zdanym teoretycznym i praktycznym egzaminie uprawniającym do uzyskania patentów, czy licencji.

Policjanci nie ukrywają, że sprawa jest rozwojowa i wielowątkowa. Z ich ustaleń wynika, że w całej Polsce osób, które nielegalnie otrzymały dokumenty, może być nawet kilkaset. Możliwe, że w najbliższych dniach zarzuty usłyszą kolejni podejrzani współuczestniczący w przestępstwie.

Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 10 lat więzienia.

Policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę

Policjanci z Wydziału dw. z korupcją KWP w Olsztynie zatrzymali 4 osoby, w tym 50-letniego inspiratora przestępczego procederu, polegającego na wręczaniu i przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za uzyskiwanie patentów sternika, żaglarza oraz licencji na holowanie narciarzy. Z ustaleń śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie wynika, że osób, które w nielegalny sposób uzyskały licencje może być nawet kilkaset w całym kraju. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności. Więcej na ten temat na stronie http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/62426,Zarzuty-korupcyjne-w-zwiazku-z-uzyskaniem-patentow-sternika-zeglarza-oraz-licenc.html

Opublikowany przez Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie Piątek, 11 października 2019

Źródło: własne/KWP Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz