Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2024-03-29 16:00

Aleksandra Sawczuk

48,2 mln euro na rozwój strategicznych inwestycji MOF Olsztyna [WIDEO]

48,2 mln euro na rozwój strategicznych inwestycji MOF Olsztyna [WIDEO]
Od lewej: marszałek Marcin Kuchciński, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, członkini zarządu województwa Maria Bąkowska, wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz i radny miejski Robert Szewczyk
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W czwartek (28 marca) w urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja, podczas której zawarto piąte porozumienie terytorialne i podpisano umowy wstępne na realizację trzech kluczowych inwestycji o łącznej wartości 48,2 mln euro na rozwój naszego regionu. Podjęte działania powstały ze współpracy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z Partnerstwem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna (MOF).  

reklama

Porozumienie terytorialne oprócz Olsztyna obejmuje także sześć pobliskich gmin, znajdujących się w obrębie MOF, czyli: Barczewo, Stawigudę, Dywity, Purdę, Jonkowo oraz Gietrzwałd.

Kwota 48,2 mln euro zostanie przeznaczona na realizację trzech kluczowych inwestycji dla naszego regionu, mianowicie: budowę nowego przebiegu drogi nr 527 na odcinku od granicy miasta do wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Bałtyckiej, stworzenie Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie oraz modernizację olsztyńskiego planetarium, wraz utworzeniem Habitatu Księżycowego.

Na łączną wartość kwoty składają się środki przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-27 (45,6 mln euro) oraz z budżetu państwa, w ramach kontraktu programowego dla województwa warmińsko-mazurskiego (ponad 2,6 mln euro).

Jak wynika z przedstawionych założeń, przekazane fundusze mają uzupełnić te, otrzymane przez MOF w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

W konferencji wzięli udział: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przewodniczący rady miasta Robert Szewczyk, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Maria Bąkowska, radny Łukasz Łukaszewski oraz wójt gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz.

Podczas spotkania Marcin Kuchciński zaznaczył, iż znaczącą rolę przy wyborze inwestycji, jaką jest budowa ul. Nowobałtyckiej, odegrał przewodniczący rady miasta Robert Szewczyk, który zwrócił się z prośbą do marszałka o przyznanie środków właśnie na wskazany cel. Warto wspomnieć, iż koszt inwestycji oscylował będzie w granicach 240 mln zł. Przetarg powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

- Kiedy przygotowywaliśmy się do negocjacji z Komisją Europejską, przyszedł do mnie przewodniczący Robert Szewczyk, twierdząc, że warto byłoby ująć w projektach strategicznych ul. Nowobałtycką. Wtedy wydawało mi się to wręcz niemożliwe i bardzo trudne. Robert nie odpuszczał, prezydent Grzymowicz również. Finalnie się udało. Dużo inwestycji konkurowało, aby znaleźć się na liście projektów strategicznych. Miałem na uwadze rozwój całego regionu, nie tylko Olsztyna. Istniały pewne obawy czy uda się nam przekonać Komisję Europejską. Każda inwestycja drogowa jest kosztowna, w poprzedniej perspektywie remontowaliśmy całą drogę 527, począwszy od Olsztyna, przez Łuktę, po Morąg. Nowobałtycka jest swego rodzaju połączeniem tego przedsięwzięcia – mówił Kuchciński.

Robert Szewczyk podczas rozmowy z naszym portalem podkreślił, iż ul. Nowobałtycka ma kluczowe znaczenie dla mieszkańców, ponieważ odegra rolę swego rodzaju obwodnicy.

Najcenniejsza jest ulica Nowobałtycka, ciągnąca się od Likus, po Redykajny, aż do Gutkowa. To jest obwodnica dla tych osiedli. Olsztyn to stolica trzech samorządów, jak żadne inne miasto w naszym województwie. Nie dziwię się takiej dbałości marszałka o nasze miasto – tłumaczył.

Głos w sprawie modernizacji planetarium zabrał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, twierdząc, iż mimo tego, że obiekt ma już swoje lata, jest wyjątkowy i wpisuje się w pejzaż naszego miasta. W ramach projektu powstanie również interaktywna część, związana z habitatem księżycowym. Włodarz naszego miasta wskazał, iż będzie o innowacja na skalę całej Polski, a może nawet Europy.

- Zawsze patrzymy na potrzebne rozwiązania całościowo i kompleksowo. Dzisiaj jesteśmy w procesie przygotowania projektu budowlanego, a następnie ogłosimy przetarg i rozpoczniemy prace, związane z modernizacją planetarium. Nasi mieszkańcy oraz turyści po zrealizowaniu tego projektu będą mogli w pełni cieszyć się oferowanymi walorami – mówił Grzymowicz.

W przypadku omawianego projektu, dofinansowanie wyniosło około 23 mln zł. Wartość łączna inwestycji oscyluje natomiast w granicach 70 mln zł.

Robert Szewczyk odnosząc się do kwestii planetarium zaznaczył, iż priorytet stanowią zatrudnieni tam ludzie, których zadaniem jest edukowanie młodzieży poprzez rozrywkę, a w tym celu obiekt potrzebuje solidnego wyposażenia.

Natomiast biorąc pod uwagę pieniądze przeznaczone na rozwój Gietrzwałdu, włodarz podolsztyńskiej gminy Jan Kasprowicz wskazał, iż zaplanowane centrum będzie stanowiło punkt z dumą reprezentujący nasz region. Zaznaczył, iż działania powstały dzięki owocnej współpracy z Piotrem Grzymowiczem. Projekt inwestycji jest już gotowy, a obecnie gmina oczekuje na wydanie decyzji pozwolenia na budowę.

Przed końcem roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji. Stworzenie Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie potrwać ma około 1,5 roku. Na wskazany cel przyznano dofinansowanie w kwocie blisko 16 mln zł, z kolei całość może wynieść o około 10 mln zł więcej.

Kwota przeznaczona na realizację wszystkich inwestycji na terenie MOF wynosi ponad 142 mln euro. Dzięki środkom udaje się zadbać również o właściwą współpracę między Olsztynem a gminami ościennymi.

- Zależy nam na zintegrowanym transporcie czy edukacji. Granice między gminami się zacierają. Wspólne inwestowanie daje duży impuls do rozwoju. Te środki mają wyrównywać różnice między regionami. Na tle Polski nie jesteśmy najbogatsi. Nasze województwo potrzebuje dużo więcej wsparcia – podsumował w rozmowie z Olsztyn.com.pl radny Łukasz Łukaszewski.

Galeria

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • sheme 2024-04-02 21:21:15 178.42.*.*
  A Kasprowicz zrobi muzeum w magazynach Lidla? Bliżej sortowni śmieci, czy bazy transportowej?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • tyl 2024-04-02 14:04:07 31.0.*.*
  do grzymowicza i szewczyka, z kim uzgadnialiście odcięcie bezpośredniego połączenia Dajtek i Podgrodzia z Nagórkami i Pieczewem i odwrotnie mieszkańcy Pieczewa aby dojechać na plaże miejską muszą przesiadać się co jest droższe od taki, ale w zamian puściliście na Pieczewo autobus nr 116, widzę że lubicie doić olsztyniaków a to z opłatą za śmieci a to zabierając ludziom bezpośrednie połączenia między osiedlami, dziwię się platformie że tak postępuje z ludżmi i chce wygrać wybory prędzej zagłosuję na osobę anonimową niż na was i wasza porażka będzie sukcesem olsztyniaków
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • det 2024-03-31 16:18:45 31.0.*.*
  A może by tak platforma oddała pieniądze z których okradła emerytów policyjnych przy pomocy sfałszowanych przez policję dokumentów służbowych wbrew Ustawie o Policji i Wyrokowi Warszawskiego Sądu Pracy który nakazał przywrócić pełną emeryturę , gdzie prawo działało wstecz a w Decyzji ostatecznej znalazły się decyzje nieostateczne, gdzie niedoszła szefowa struktur peowskich w Olsztynie sedzina z WSA w Olsztynie zarzuciła policjantowi że ten będącyw depresji i mający zwolnienie lekarskie nie chciał chodzić do pracy gdzie kłamała w wielu innych sprawach ale przemilczała skargę że odmówiono policjantowi prawa stanąć na komisję lekarską przemilczając jednocześnie sprawę sfałszowania przez policję przetargów na coś co było dawno sprzedane, panie szewczyk nie wstydzi się pan startować z list takiej parti?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Anonymus1976 2024-03-31 13:03:12 92.68.*.*
  POPZPR znów triumfujà a mądry naród łyka propagandę wyborczej i tvn A wyśmiewają tv Republikę i Glapińskiego a Polski skarbiec nie był nigdy tak pełny od złota ,będzie ojro niemiec weźmie złoto to zrozumiecie i zapłaczecie jeszcze …..nie ma się co dziwić dlaczego tak w Polsce jest naród sam wybiera …..,.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Ciwkawaa 2024-03-30 19:59:04 88.156.*.*
  To prawdziwe czeki czy papierowe?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Pracownik wodociągów 2024-03-30 10:36:02 83.28.*.*
  Nie ma się czym się chwalić i nie jest to powód do dumy. Prezydent Piotr Grzymowicz, pełniący również obowiązki jednosobowego Zgromadzenia Wspólników w olsztyńskich wodociągach, wyprowadził z budżetu Spółki, w porozumieniu z Wiesławem Pancerem Prezesem Zarządu i Edwardem Tomczykiem Przewodniczącym Rady Nadzorczej PWiK kwotę ok. 600 mln zł (ok. 140 mln euro) z przeznaczeniem na inwestycje miasta Olsztyna (na ten cel Prezes Wiesław Pancer zaciągał na konto Spółki, przez okres ok. 20 lat coroczne kredyty w kwocie ok. 25 mln zł). W wyniku tych malwersacji finansowych doprowadzono do zapaści finansowej i zadłużenia olsztyńskich wodociągów w kwocie 130 mln zł, którą Prezes Wiesław Pancer obciąży mieszkańców Olsztyna pod koniec 2024 r. w aktualizowanej cenie wody i odprowadzanych ścieków (najwyższych w Polsce).
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • Brawo 2024-03-30 07:58:37 31.0.*.*
  Pan Małkowski napewno zagospodaruje je uczciwie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 73 12
 • Maxim 2024-03-30 06:38:43 31.0.*.*
  Szewczyk ciągnięty za uszy, bo kampania wyborcza marniutka, jak sam kandydat.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 5
 • Ładna Basia 2024-03-30 06:36:28 31.0.*.*
  Wyborczą kampania za nasze pieniądz. A inni kandydaci mogą tylko pomarzyć.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Prawda jest jedna 2024-03-29 23:48:41 46.205.*.*
  Teraz sobie uświadomcie że gdyby nie doszedł Tusk do władzy i odsuną PiS od koryta to by PiS dalej kradł pieniądze na potęgę, te 280 milionów złotych z funduszu sprawiedliwości które zostały wyprowadzone do prywatnych kieszeni kolesi Ziobry z PiSu i setki innych milionów to teraz zobaczcie ile za te pieniądze można było wybudować nowych dróg, nowych żłobków dla dzieci itd itd. za te pieniądze ukradzione przez mafię pisoską żyli sobie jak pączki w maśle, opłacane były z tych pieniędzy płatne trole internetowe zachwalające PiS a plujące na PO - prawda MŁODA 1 ???
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 13
 • MŁODA1 2024-03-29 20:00:20 5.173.*.*
  Przed nami święta. Zamiast komentarza cytat: ,,Politycy żyli w wyizolowanym świecie, przekonani, że cały czas robią coś szalenie ważnego, o czym koniecznie trzeba opowiedzieć na konferencji prasowej. W przekonaniu o własnej ważności utwierdzali ich podekscytowani sprawozdawcy polityczni, którzy też wierzyli w wagę wydarzeń zapewne po to, aby zracjonalizować swoją pozbawioną treści pracę. A i tak - mimo wysiłków obu grup i zmasowanego ataku medialnego nieważnych informacji przedstawianych jako istotne - cały naród miał ich w dupie". Zygmunt Miłoszewski, Uwikłanie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 10
 • Ja podatnik się PYTA 2024-03-29 17:36:13 2a00:f41:8ce:*
  A gdzie pieniądze na obwodnicę północną Olsztyna ?!?!?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • ( ͡° ͜ʖ ͡°) 2024-03-29 16:10:01 88.156.*.*
  A kiedy szubienice doczekają się remontu? Skoro ratusz tak bohatersko odwołuje się od kolejnych wyroków sądowych oraz tak usilnie zabiega o ich pozostawienie, to wydaje się, iż naturalną koleją rzeczy powinna być chęć otoczenia ich troskliwą opieką konserwatorsko-kulturalną. Może jakieś dofinansowanie unijne w ramach KPO na ten cel?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 4

www.autoczescionline24.pl