Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Znamy budżet województwa na 2021 rok! Jest spory deficyt

Znamy budżet województwa na 2021 rok! Jest spory deficyt
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Zaplanowane dochody województwa warmińsko-mazurskiego na przyszły rok wyniosą niemal 921 mln zł, natomiast wydatki przekroczą 954 mln zł. 19 radnych sejmiku było za, 10 wstrzymało się od głosu.

reklama

Jest to dobry i jednocześnie rozwojowy budżet, nastawiony przede wszystkim na inwestycje. Przeznaczymy na nie aż ponad 50 proc. naszych środków. Głównie właśnie na przedsięwzięcia drogowe. To ważne, bo w dzisiejszych czasach droga do pracy coraz bardziej się wydłuża. Dobre drogi przyciągają też przedsiębiorców i turystów – powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Dodał, że samorząd inwestuje również w służbę zdrowia, ochronę środowiska czy kulturę.

Zwracam uwagę, że bez wsparcia środków unijnych nie byłoby mowy o tak dużych projektach w naszym regionie. Warto również pamiętać o tym, że żyjemy w niestabilnych czasach. I nadal rządzi nami Covid-19. Zatem to, co planujemy dzisiaj, jutro może okazać się do poprawki. Nie jest wykluczone, że skutki pandemii odczujemy najmocniej właśnie w najbliższych miesiącach – wyjaśnił marszałek.

Dochody budżetu województwa wyniosą 920,8 mln zł, z czego dochody bieżące – 581 mln zł (63,1 proc.), natomiast majątkowe – 339,8 mln zł (36,9 proc.).

Jeżeli chodzi o wydatki, to będą na poziomie 954,6 mln zł, w tym bieżące – 472,8 mln zł (49,5 proc.), majątkowe – 481,8 mln zł (50,5 proc.).

Wydatki majątkowe zostaną przeznaczone m.in. na inwestycje. To wzrost o ponad 92 mln zł względem 2020 roku. Ponad 380 mln zł jest zaplanowana na inwestycje drogowe i mostowe, z czego 25 mln zł na bieżące utrzymanie infrastruktury.

System ochrony zdrowia także zostanie dofinansowany. Na ten cel samorząd województwa zamierza przeznaczyć 21,7 mln zł, co stanowi wzrost aż o blisko 61,8 proc.

O 14,8 mln zł, do poziomu 114,4 mln zł, wzrosną wydatki na realizację zadań z zakresu organizacji transportu publicznego (autobusowego i kolejowego).

34,1 mln zł zostanie przeznaczone na oświatę.

Państwowa subwencja na ten cel jest niższa o ponad 200 tys. zł niż rok temu. W związku z tym, że pokrywa ona zaledwie ok. 61,8% ponoszonych kosztów, brakującą kwotę z własnych środków musi pokryć samorząd województwa – dodał Gustaw Marek Brzezin.

Na rozwój i upowszechnienie kultury samorząd przeznaczy 86,4 mln zł, w tym 900 tys. zł na ochronę zabytków.

Zadania powiązane z pomocą społeczną otrzymają finansowanie w wysokości 33 mln zł. 6,4 mln zł zostanie przekazane na ochronę środowiska, z czego 4,8 mln zł trafi do parków krajobrazowych. Urząd marszałkowski planuje opracowanie programu ochrony powietrza oraz ekspertyzy dotyczące wprowadzenia uchwały antysmogowej w województwie.

1,7 mln zł zostanie przekazane na dotacje dla służb mundurowych i ratowniczych. Zaplanowano także pieniądze na realizację cyklicznych konkursów oraz stypendia i nagrody dla naukowców, artystów, sportowców czy studentów.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • R.O. 2020-12-30 18:16:27 83.23.*.*
    Rząd udaje że ma na wszystko kasę. Premier wspiera w telewizji regiony post-PGRowskie kwotą 250 mln złotych - to jest jakaś kpina w skali kraju. Będą niesprawiedliwość dziejową groszami naprawiać, mimo że teraz większe pożary się dzieją na naszych oczach. Ponadto jest jeszcze nie załatwiona sprawa Tarczy, która ma wesprzeć przedsiębiorców w kryzysie, ale w praktyce nic z tego nie będzie, bo zamiast dawać kasę to aparat państwa uruchamia tytuły egzekucyjne w ZUS i Skarbówce żeby ściągać więcej kasy do budżetu. A nie ma już skąd tej kasy brać. Dlatego dowali rząd podatek cukrowy, deszczowy i opłatę handlową oraz mocową. Wszyscy zapłacimy za te nieudolne rozdawnictwo, a „klasa panów” z prawicy już się dorobiła swoich milionów. Są ustawieni. Chcieli dobrze dla wszystkich, starczyło tylko dla nich. Trudno. Sorry.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Inwestycje 2020-12-29 19:21:13 46.169.*.*
    Infrastruktura to podstawa rozwoju. Kto nie inwestuje ten się cofa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2

Proponowane artykuły