Wystawiali fałszywe faktury na żarówki. Oszukali państwo na 2,7 mln zł

Wystawiali fałszywe faktury na żarówki. Oszukali państwo na 2,7 mln zł
Akcję przeprowadzono na tereneie województwa mazowieckiego
Fot. IAS Olsztyn

Olsztyńscy funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej wykryli, że grupa przestępcza wystawiała fałszywe faktury na sprzedaż żarówek LED. Przez ich działania Skarb Państwa stracił ponad 2,7 mln zł.

Działania analityczne prowadzili funkcjonariusze z Izby Administracji Skarbowej oraz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie. Wykryli, że spółka działająca na terenie województwa mazowieckiego wystawiała fałszywe faktury na sprzedaż żarówek LED.

Grapa istniała od 2016 r., ale pozostawała w uśpieniu, nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. Uaktywniła się dopiero w 2019 r., gdy w deklaracjach wykazali znaczny wzrost obrotów. Okazało się, że wystawili faktury VAT o łącznej wartości 10 mln zł.

- Faktury miały dokumentować sprzedaż żarówek LED. Oszustwo oparte było na wykorzystaniu fikcyjnych faktur i wynikającego z nich podatku naliczonego przez kolejne podmioty w łańcuchu do zmniejszenia należności podatkowych. Otrzymywane na rachunki bankowe spółki pieniądze były niezwłocznie transferowane za granicę – wyjaśnia Renata Kostowska, rzeczniczka IAS w Olsztynie.

Oszacowano, że Skarb Państwa stracił ponad 2,7 mln zł. Szef Krajowej Administracji Skarbowej zablokował rachunki bankowe spółki. Zabezpieczono na nich ponad 430 tys. zł.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Młoda 2020-02-20 15:18:47 37.47.*.*
    Czyli ,,odzyskano" ok. 17%. To i tak dużo. Generalnie to sciagalność ukradzionego VAT- u jest na poziomie 4,5 %. Więc jeżeli słyszymy w rzadowej telewizji ze skarb państwa stracił ok. 10 mln. złotych to na poczet tych pieniędzy od zlodziei zabezpieczono w 2019r. tylko 450 tysięcy. Ot cały sukces.
    Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
  • R.O. 2020-02-20 14:58:56 37.47.*.*
    Brawo.
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść