Wymieniali doświadczenia z zakresu sportu i turystyki

Wymieniali doświadczenia z zakresu sportu i turystyki
Fot. Materiał prasowy

Debata ''Miasta, w których warto żyć…'' odbyła się dzisiaj w Olsztynie. Spotkania organizowane przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego są dotowane z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z Bornholmu (Dania) oraz samorządowcy, przedstawiciele związków sportowych oraz organizacji turystycznych z Warmii i Mazur.

- Tego typu debaty zawsze mają wymiar merytoryczny - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Dzisiaj rozmawiamy o sporcie, rekreacji i turystyce, ale w najbliższym czasie planujemy dwa pozostałe spotkania, na których będziemy rozmawiali o innych dziedzinach życia. Odbędą się one w Elblągu i Ełku, a wśród zaproszonych gości będą przedstawiciele partnerskich regionów z Francji i Włoch. Nasz kraj oraz region jest pełnoprawnym partnerem do prowadzenia takich dyskusji i chcemy to wykorzystać.

Walory Olsztyna zaprezentował prezydent Piotr Grzymowicz, natomiast o korzyściach płynących z organizacji imprez sportowych czy turystyki na Bornholmie przedstawił Niels Chresten Andersen, szef tamtejszej współpracy międzynarodowej. - Po raz pierwszy przyjechałem do Olsztyna 17 lat temu - mówił. - I od tej pory miasto oraz ten region stały się moim drugim domem. W naszej delegacji nie brakuje praktyków, którzy na co dzień przygotowują różne oferty sportowo-rekreacyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Są to członkowie związków czy stowarzyszeń sportowych, agencji turystycznych. Jest z nami również przedstawiciel naszych lokalnych mediów. Mamy z pewnością jedną wspólną cechę, którą możemy pochwalić się przed całym światem. Chodzi mi tutaj o walory przyrodnicze.

Organizatorzy zaplanowali również dwa panele dyskusyjne. W pierwszym z nich rozmawiano o sporcie jako elemencie budowania marki miasta. Paweł Papke z Polskiego Związku Piłki Siatkowej zaprezentował potencjał siatkarskiego turnieju z cyklu Grand Slam, który od dwóch lat odbywa się w stolicy regionu (wcześniej spotkania na piaszczystych boiskach odbywały się w Starych Jabłonkach pod Ostródą). Z kolei Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek przedstawił wymiar promocyjny miasta poprzez organizację Rajdu Polski, będącego jedną z rund mistrzostw Europy, a następnie mistrzostw świata. Zaproszeni goście mogli przekonać się również jak w Danii funkcjonuje najpopularniejszy klub golfowy - Bornholm Golf Club (w debacie wzięła udział Marianne Munk Kofoed) oraz zapoznali się z rowerowym projektem Bike the Baltic (Carl Henrik Marcussen, Centrum Badań Regionalnych i Turystycznych).

O ofercie rekreacyjnej dla mieszkańców na przykładzie polskich i duńskich miast rozmawiali natomiast Czesław Najmowicz (burmistrz Ostródy), Marian Jurak (prezes Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK), Adam Liszkiewicz (pełnomocnik prezydenta Olsztyna do spraw żeglarstwa), Jonas Bagger Sørensen (przedsiębiorstwo GoBornholm) oraz Jan Kjersgaard (DGI Bornholm – regionalne stowarzyszenie sportowe).

Realizowany przez Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie projekt "Miasta, w których warto żyć…" współfinansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”. Całkowita wartość projektu to blisko 115 tys. zł.

Źródło: materiał prasowy

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz