Wybory prezydenckie: PiS popiera warunkowo… Piotra Grzymowicza

Olsztyńscy politycy Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali Piotrowi Grzymowiczowi wsparcie, koalicyjne w przypadku, gdyby wygrał on wybory prezydenckie. Oferta współpracy zawarta była w liście otwartym, który w odpisie dostała także nasza redakcja. Prezydent Grzymowicz momentalnie na pismo z PiS odpowiedział. Obydwa dokumenty zamieszczamy poniżej. Wcześniej jednak zapis rozmowy, o propozycji i ocenie odpowiedzi, jaką na ten temat przeprowadziliśmy z Jerzym Szmitem, olsztyńskim posłem, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

- Skąd pomysł na wystosowanie listu do kandydata na prezydenta Olsztyna?

- Uważam, że jako ugrupowanie, które wprowadziło do Rady Miasta siedmioro radnych, co jest drugim rezultatem, spośród komitetów uczestniczących w olsztyńskich wyborach, mamy obowiązek spróbować współpracy z władzą wykonawczą – mówi J. Szmit. Przecież naszym kandydatom zaufało aż 11 tysięcy wyborców. To jest kapitał upoważniający nas do podejmowania merytorycznych dyskusji o wszystkich, ważnych, olsztyńskich sprawach.

- Dlaczego z takim listem wystąpiliście akurat do Piotra Grzymowicza. Przecież w drugiej turze olsztyńskich wyborów startuje dwóch kandydatów.

- Tylko Grzymowicz złożył nam jednoznaczną propozycję współpracy i poparcia jego kandydatury. Małkowski z taką ofertą nie wystąpił. Ponadto miałbym poważne wątpliwości przy współpracy mojej partii z tą osobą. Nie chcemy być bowiem wiązani z, ogólnie znanymi, problemami prawnymi Czesława Jerzego Małkowskiego.

- Spraw, od których uzależniacie współpracę powyborczą z, potencjalnym, prezydentem Olsztyna, jest dużo…

- Dla nas najważniejsze są trzy pierwsze. Jesteśmy, jako PiS, absolutnie przeciwni prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. To by bowiem oznaczało utratę przez miasto kontroli nad, tak ważnym dla mieszkańców, tematem jak ogrzewanie mieszkań.

- Punkt drugi waszych dezyderatów, to stanowczy wniosek o wycofanie się przez miasto z podwyżki czynszów. Jak wyrównać dziurę w budżecie, która by w takim przypadku powstała.

- Podwyżka czynszów spowodowała zmniejszenie wpływów budżetowych. Coraz więcej bowiem mieszkańców zdecydowało się zbojkotować tę podwyżkę poprzez … niepłacenie czynszu w ogóle. Ze sprawą mieszkań komunalnych i opłat za nie niewątpliwie jest też związane budownictwo nowych lokali komunalnych. Środki na ten cel są do zdobycia w funduszach centralnych. Trzeba je zacząć wykorzystywać.

- Dlaczego tak ważne jest dla was rozliczanie prezydenta na zasadzie zadaniowej. Piszecie o tym wszak w swoim dokumencie.

- Bo najłatwiej jest przedstawić wszystko w kategorii księgowej „winien – ma”. A mieszkańców Olsztyna mniej interesuje bilans finansowy miasta, a bardziej to co zostało konkretnie, w danym roku, zaplanowane i co zostało z tego wykonane. To by dało zdecydowanie większy wpływ radnych na sposób rozliczenia władzy wykonawczej.

- Odpowiedź prezydenta jest dosyć ogólnikowa.

- Dlatego też i nasze poparcie będzie dość ogólnikowe. To znaczy generalnie popieramy w wyborach (jako partyjna struktura) kandydata, Piotra Grzymowicza, ale jednocześnie zostawiamy naszym wyborcom absolutną dowolność w dokonaniu ostatecznego wyboru. A po wyborach, niezależnie od tego kto będzie prezydentem, będziemy starali się trzymać naszych 11 dezyderatów zawartych w piśmie do Grzymowicza.

- Dziękuję za rozmowę

Krzysztof Szczepanik       

Olsztyn, 26 listopada 2014 roku

 

 

                                                                                                   Szanowny Pan

                                                                                                   Piotr Grzymowicz

                                                                                                   Prezydent Olsztyna

 

 

W nawiązaniu do prowadzonych rozmów w sprawie stanowiska olsztyńskich struktur Partii Prawo i Sprawiedliwość w sprawie drugiej tury wyborów prezydenckich przestawiamy zagadnienia jakie są przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania.

 1. Odstąpienie od projektów podziału i przekształcenia spółki MPEC S.A. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz tworzenia kombinatu energetycznego. Spółka MPEC S.A. powinna pozostać w 100% własnością Gminy Olsztyn. Konieczne modernizacje powinny zostać sfinansowane w ramach możliwości spółki oraz środki pozyskane bezpośrednio na rynku finansowym.
 2. Cofnięcie podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych uchwalonych w roku 2012.
 3. Przedstawianie od roku 2016 budżetu miasta w układzie tradycyjnym oraz  zadaniowym.
 4. Zmiana strategii rozwoju Olsztyna w kierunku wspierania rozwoju gospodarczego a szczególnie przemysłu poprzez atrakcyjne podatki, opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego uwzgledniające  lokowanie przemysłu oraz zapewnienie terenów pod inwestycje. Szczególnym miejscem aktywności gospodarczej powinny być tereny przy projektowanej południowej obwodnicy Olsztyna.
 5. Przygotowanie i rozpoczęcie budowy ul. Nowobałtyckiej.
 6. Realizacja dodatkowego połączenia drogowego pomiędzy Śródmieściem i Zatorzem.
 7. Budowa nowej szkoły i przedszkola w południowej części Olsztyna.
 8. Przywrócenie Komisji ds. Rodziny w Radzie Miasta.
 9. Powołanie przy Prezydencie Miasta pełnomocnika ds. wspierania kobiet i rodziny
 10. Wprowadzenie darmowych przejazdów w komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży na trasie szkoła – dom, dom – szkoła.
 11. Budowa nowej wielozadaniowej hali widowiskowo – sportowej lub gruntowna przebudowa hali „Urania”. Budowa nowego lub modernizacja stadionu przy al. Piłsudskiego, dostosowująca go do potrzeb ekstraklasy. Wykup od PKP terenów wykorzystywanych przez KKS Warmia przy ulicy Sybiraków i stworzenie tam nowoczesnego ośrodka sportowo – rekreacyjnego.

Sposób odpowiedzi na te pytania warunkuje nasze decyzje w sprawie udzielenia rekomendacji w drugiej turze wyborów prezydenckich.

 

 

 

Poseł na Sejm – Iwona Arent

Poseł na Sejm – Jerzy Szmit

Radni Rady Miasta Olsztyn:

Leszek Araszkiewicz, Jarosław Babalski,

Marek Nowacki, Ewa Piotrkowska,

Dariusz Rudnik, Grzegorz Smoliński

 

Olsztyn, 26 listopada 2014r.

 

 

Poseł na Sejm RP Iwona Arent

Poseł na Sejm RP Jerzy Szmit

Radni Rady Miasta Olsztyna

Leszek Araszkiewicz,

Jarosław Babalski

Marek Nowacki,

Ewa Piotrkowska,

Dariusz Rudnik,

Grzegorz Smoliński

 

 

 

W odpowiedzi na Państwa pismo z dn. 26.11.2014r. dotyczące rekomendacji mojej osoby w drugiej turze wyborów prezydenckich przez olsztyńskie struktury partii Prawo i Sprawiedliwość, uprzejmie informuję, że jestem otwarty na każdą dyskusję o problemach Olsztyna i związanych z tym, możliwych rozwiązaniach organizacyjnych. Dotyczy to także zakresu tematycznego przedstawionego w Państwa piśmie. Muszę jednak zwrócić uwagę, że jest on bardzo szeroki. Niektóre zagadnienia są poza kompetencją prezydenta miasta i są zarezerwowane do  właściwości rady miasta, niektóre są już realizowane, a są też i takie, które wymagają ponownej dogłębnej analizy ekonomicznej i organizacyjnej.

Jestem przekonany, że zarówno Państwo, jak i ja kierujemy się jedynie dobrem mieszkańców i rozwojem naszego miasta. Tym samym podejmowane decyzje dotyczące ważnych aspektów życia mieszkańców Olsztyna powinny być przemyślane, przeanalizowane oraz społecznie i ekonomicznie akceptowalne. Nie mam wątpliwości, że kierując się tą zasadą znajdziemy dobre rozwiązania w każdym podejmowanym przez Państwa temacie.

Proszę  wybaczyć, że nie odpowiadam szczegółowo na każde zagadnienie, bo niektóre tematy są wielowątkowe i bardzo złożone, a potraktowanie ich „zerojedynkowo” oznaczałoby tylko koniunkturalne, a nie merytoryczne podejście do sprawy.

Jestem uczciwy i na tym chcę budować nasze relacje. Na szczerej rozmowie, do której zawsze jestem gotowy. Mam nadzieję, że moja odpowiedź ułatwi Państwu podjęcie właściwej decyzji, z kim chcecie współpracować w kolejnej kadencji olsztyńskiego samorządu.

Piotr Grzymowicz

Źródło: Własne

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • olsztyniak od zawsze 2014-11-30 18:04:10 83.20.*.*
  Pani Arent zdaje pani sobie sprawę z tego ze zawsze oddawaniem w wyborach na pania głos? Bo miałem zaufanie do Pani ale tym poparciem jednego z kandydatów to przekreślila pani na zawsze wiarę w panią bardzo zawiodłem się na pani i na PiS jesteście tacy sami jak ten cały Tusk i Po! Niszczycie sprzedajecie i dojicie Polskę a raczej co z niej zostało - wiecznie tak niebedzie wszystko się kiedyś kończy a nasz kraj jest w katastrofalnym zagrożeniu bankructwa i wy dobrze o tym wiecie!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • szokyo 2014-11-30 12:22:03 89.228.*.*
  można :)
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • szokyo 2014-11-30 12:21:36 89.228.*.*
  można komentować w czasie ciszy wyborczej nie tak jak na gazecie olsztyniarskiej?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • korek1 2014-11-28 19:12:26 213.158.*.*
  Jestem wyborcą PIS u ale tym razem się wyłamię i zagłosuję na Małkowskiego.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • george 2014-11-28 17:45:22 217.99.*.*
  Panie Szmit nie mogę się doczekać kiedy zniknie pan ze sceny naszego miasta.Tu potrzeba kompetencji :)
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść