Dziś jest: 01.05.2025
Imieniny: Filipa, Jeremiasza
Data dodania: 2025-04-23 11:31

Redakcja

Wybieramy grill gazowy na działkę – kompaktowo i wygodnie

Wybieramy grill gazowy na działkę – kompaktowo i wygodnie
Wybieramy grill gazowy na działkę. Kompaktowo i wygodnie
Fot. MediaExpert

Majówka za pasem, a więc sezon grillowy lada moment wystartuje na całego. Tradycyjnie na rusztach królować będą kiełbaski i marynowane mięso. Jak przyrządzić potrawy, żeby nie rozczarować gości? Kluczowy, poza jakością składników i kulinarnym wyczuciem, jest sprzęt.

reklama

Ponad połowa Polaków grilluje!

Choć ubiegłoroczne statystyki mówią o tym, że moda na grillowanie delikatnie wyhamowała, nadal lubimy tę forma spędzania czasu. Badania pokazują, że w ubiegłym roku ponad połowa Polaków zorganizowała u siebie grilla lub gościła na takim spotkaniu u znajomych.

Na grilla kupujemy głównie kiełbasę, ale też karkówkę czy kurczaka. Rzadszym wyborem są ryby i warzywa. Podczas biesiady w ogrodzie nie może też zabraknąć zimnego piwa lub wina.

Jeśli chodzi o sprzęt Polacy są podzieleni. Jednak z roku na rok coraz chętniej wybieramy grill gazowy, kosztem grilla węglowego. Czy na węglu czy na gazie, zdaniem wielu, grillowanie wygrywa z tradycyjnym przyrządzaniem posiłków w domowym zaciszu. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o wspólną biesiadę w towarzystwie znajomych, ale też fakt, że dania z grilla smakują zwyczajnie lepiej.

Rodzaje grilla, czyli czym się kierować podczas zakupu?

Węglowy czy gazowy – o to jest pytanie, które nurtuje osoby zastanawiające się nad zakupem grilla. Różnicę między omawianymi modelami na pierwszy rzut oka widać w cenie. Grill gazowy wiąże się z większym wydatkiem.

Jednak użytkownicy przekonują, że w dłuższej perspektywie jest to tańsze rozwiązanie. Chodzi o mniejsze zużycie paliwa. W przypadku brykietu lub węgla musimy zużyć całą wsypaną do grilla zawartość. Gazem możemy regulować, co zdecydowanie zmniejsza koszty eksploatacji.

Osobną kwestią jest sprzątanie. Grill gazowy w zasadzie sprząta się sam, czego nie możemy powiedzieć o modelach węglowych. Gaz to również lepsza kontrola żądanej temperatury oraz ekspresowe rozpalenie grilla.

Zwolennicy węgla wskazują natomiast na możliwość łatwego podwędzenia mięsa, poprzez dodanie preferowanych zrębek drewna. Jest też kwestia mobilności. Modele węglowe są bardziej kompaktowe, choć akurat to zaczyna się w ostatnich latach zmieniać i gazówki również stają się łatwiejsze w codziennym transporcie.

Czym się kierować wybierając gazówkę?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej grill gazowy coraz częściej możemy znaleźć w formie kompaktowej. Jeśli zatem szukamy prostego rozwiązania, z wygodnymi kółkami, które ułatwią przeniesienie sprzętu w dowolne miejsce, jest taka opcja. Oczywiście, im bardziej mobilny grill tym mniejszy ruszt, więc trzeba mieć to na uwadze podczas zakupów.

Właśnie powierzchnia rusztu jest jednym z tych elementów, który powinien nas szczególnie zainteresować, podczas wyboru grilla. Ponadto istotne są: maksymalna moc, liczba palników (i czy jest wśród nich palnik do gotowania) oraz tworzywo – grilla oraz rusztu.

Ruszt do grilla może być wykonany ze stali, stali chromowanej, żeliwa czy żeliwa emaliowanego. Tutaj warto pamiętać, że ruszty ze stali mają mniejsze zdolności kumulowania ciepła, niż żeliwne, ale są łatwiejsze w czyszczeniu i nie wymagają aż tak skrupulatnej konserwacji.

Jeśli chodzi o grill do wyboru mamy modele ze stali, stali szlachetnej czy stali nierdzewnej.

Wybór grilla powinien zależeć od naszych potrzeb. Jeśli planujemy regularne imprezy dla większej liczby osób, wtedy zdadzą egzamin masywne modele z większą powierzchnią rusztu. Jeśli natomiast ma to być sprzęt na romantyczne wieczory we dwoje, wtedy wystarczą dwa palniki i wąski ruszt.

Jeśli nie grill, to co?

Ciekawą i dużo tańszą alternatywą dla grilla jest palenisko ogrodowe. Pozwala na bezpieczne rozpalenie ognia i przyrządzenie jedzenia (w tym celu przydatny będzie podwieszony ruszt), ale nie tylko. Żywy ogień to klimatyczne oświetlenie oraz sposób na odstraszenia owadów podczas wiosenno-letnich wieczorów.

Dostępne w sprzedaży paleniska najczęściej wykonane są ze stali lub żeliwa. Niektórzy producenci oferują natomiast modele z kamienia. Do paleniska najlepiej używać drewna kominkowego.

Pamiętajmy, że zawsze, gdy do czynienia mamy z ogniem należy zadbać o zasady bezpieczeństwa. Dlatego znajdźmy odpowiednie miejsce w ogrodzie na ustawienie paleniska. Podłoże powinno być równe i stabilne, a teren odsłonięty od wiatru.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Hmm 2025-04-23 12:00:11 2a00:f41:8f9:*
    Tylko na węgiel grill
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl