Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2014-09-23 08:49
Ostatnia aktualizacja 2015-01-16 12:48

Redakcja

Wojewoda uruchomi Regionalny System Ostrzegania

W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie.

reklama

Zatem podstawowy komunikat powie nam, że np. nadchodzą wichury, a w informacjach szczegółowych będą instrukcje, jak postępować (np. uprzątnąć przedmioty z balkonu, lub – w przypadku silnych upałów – pić dużo wody i w miarę możliwości nie opuszczać mieszkania w konkretnych godzinach ), a także uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy.

W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze telewizorów z dostępem do sieci będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.

Warunkiem ich odbioru jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa).

Z nowego systemu ostrzegania skorzystają przede wszystkim osoby, które odbierają sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Odbieranie ostrzeżeń będzie też możliwe w telewizji kablowej. Natomiast w satelitarnych platformach cyfrowych napisów ostrzegających nie będzie, ponieważ te sygnały nie są regionalizowane – nadawany jest jeden sygnał dla całej Polski.

System jest połączony z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, prognozy meteorologiczne i hydrologiczne.

- Coraz częściej jesteśmy przecież świadkami nadzwyczajnych zdarzeń w pogodzie, dzięki temu systemowi w ciągu jednej chwili możemy dotrzeć z najważniejszymi, wiarygodnymi informacjami do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego - powiedział wojewoda Marian Podziewski. - Precyzyjne docieranie z ostrzeżeniami o zagrożeniach jest możliwe dzięki temu, że przeszliśmy z analogowej na naziemną telewizję cyfrową. Jeśli coś złego się dzieje, można ludzi bezpośrednio ostrzec, przekazując komunikat wprost na telewizory - dodaje.

Regionalny System Ostrzegania (RSO) to inicjatywa Telewizji Polskiej, zmierzająca do pełniejszego wykorzystania możliwości naziemnej telewizji cyfrowej. Jej zalety nie ograniczają się tylko do poprawy jakości obrazu i dźwięku, ale daje ona możliwość udostępniania szeregu usług dodatkowych, przyczyniając się do zwalczania tzw. wykluczenia cyfrowego.

RSO polega na innowacyjnym połączeniu usług dodatkowych dostępnych w telewizji cyfrowej i wykorzystaniu ich do powiadamiania ludności o zdarzeniach ważnych dla bezpieczeństwa powszechnego, ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r.

Źródło: własne, materiały prasowe

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl