Wojewoda Artur Chojecki o Polskim Ładzie: ''To program przełomowy''

Wojewoda Artur Chojecki o Polskim Ładzie: ''To program przełomowy''
Wojewoda Artur Chojecki przyznał, że Polski Ład jest programem przełomowym
Fot. Urząd Wojewódzki w Olsztynie

W poniedziałek (17 stycznia) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, której tematem był Polski Ład. Wojewoda Artur Chojecki przyznał, że program jest przełomowy, a na zmianach podatkowych skorzysta zdecydowana większość Polaków.

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, dyrektor Izby Administracji Skarbowej, Mariusz Pawłowski i dyrektor oddziału ZUS w Olsztynie, Anna Wiecha-Wasiluk. Tematem był Polski Ład. Wojewoda przyznał, że program jest przełomowy. Według niego na zmianach skorzysta większość Polaków.

- W moim przekonaniu Polski Ład jest programem przełomowym, bo może poprawić sytuację zarówno państwa, jak również jego obywateli. Zmiany proponowane w systemie podatkowym, ale także środki, które mają służyć inwestycjom w służbie zdrowia, mają szansę przyczynić się do poprawy jakości życia naszych obywateli. Program ma zostawić w kieszeniach polskich obywateli 17 mld zł i ma być korzystny dla blisko 18 mln podatników – powiedział Artur Chojecki.

I dodał: - System podatkowy to największa zmiana od blisko 20 lat. To zmiana korzystna dla 90 proc. podatników. Większość z nich albo skorzysta na programie, albo będzie on dla nich neutralny. 12 800 zł brutto miesięcznie - jeżeli ktoś na umowie o pracę otrzymuje takie wynagrodzenie, na tej reformie na pewno nie straci, a ci którzy zarabiają do 4920 zł brutto miesięcznie na Polskim Ładzie zyskają.

Według wojewody, jedynie osoby, które zarabiają więcej niż 12 800 zł brutto miesięcznie odczują negatywnie zmiany. Chojecki powiedział, że dużym wsparciem dla rodzin jest także Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który zakłada 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Każda rodzina może dostawać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł przez rok. Taką pomoc otrzyma 600 tys. dzieci. W kraju złożono już ponad 300 tys. wniosków.

Następnie głos zabrał Mariusz Pawłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, który opowiedział o zmianach w odliczaniu składki zdrowotnej i o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku.

- Rozwiązanie to zakłada, że nie będziemy płacić podatku w kolejnych miesiącach na poziomie wyższym niż było to naliczane w roku ubiegłym. Rzeczywiście, mamy nakładające się na siebie zmiany: zmiana sposobu odliczania składki zdrowotnej, ale również zmiana progów kwoty wolnej od podatku. Gdyby to rozporządzenie nie zostało wprowadzone, to składki byłyby bardziej równe. Wprowadzenie rozporządzenia powoduje, że będą one w podobny sposób rozkładały się w roku, nie będą one wyższe w pierwszych miesiącach, a ze względu na zmianę progów, będą one niższe w końcówce roku. Oczywiście, dla większości osób będzie to zmiana na poziomie neutralnym – wyjaśnił Pawłowski.

Dyrektor IAS przedstawił także dane, z których wynika, że Krajowa Administracja Skarbowa w ciągu pierwszych dni udzieliła ponad 7 tys. porad telefonicznych, wysłała 60 tys. newsletterów i zorganizowała 3 tys. spotkań. Mariusz Pawłowski zauważył, że zmiany wprowadzone przez rząd pozytywnie wpłyną na gospodarkę, pozwolą także uszczelnić system podatkowy.

Na koniec dyrektor olsztyńskiego oddziału ZUS powiedziała, jakie działania związane z Polskim Ładem podjął urząd do tej pory.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowania rozpoczął już w listopadzie. Zorganizowano spotkania internetowe dla przedsiębiorców, w których udział wzięło ponad 2 tys. przedsiębiorców. Jeżeli chodzi o lokalne szkolenia, to w naszym województwie było ich 14, były też indywidualne szkolenia dla biur rachunkowych. Do tej pory zrealizowaliśmy ich około 38. Została również uruchomiona podstrona dla naszych płatników, na której są umieszczone informacje związane z Polskim Ładem. Są tam artykuły merytoryczne i nagrania webinariów, które do tej pory były prezentowane. Jesteśmy widoczni w mediach społecznościowych i inicjujemy spotkania w mediach – wytłumaczyła Anna Wiecha-Wasiluk.

Dyrektor przyznała, że od dzisiaj (17 stycznia) ZUS wspólnie z KAS będą organizowane spotkania w formie webinariów dla przedsiębiorców i podatników.

- Będziemy je organizować dla naszych podatników w poniedziałki i środy. 18 stycznia zostanie wysłane dla płatników zaproszenie do wzięcia udziału w szkoleniach. Informacja zostanie umieszczona na PUE, a ci, którzy nie mają otwartego konta, będą powiadamiani indywidualnie. Jeżeli płatnicy albo świadczeniobiorcy nie będą mieli możliwości skorzystać z wizyt, to będziemy informacje przekazywać w mediach. Takie działania będziemy prowadzić do 18 lutego bieżącego roku – powiedziała dyrektor ZUS.

Na stronie internetowej ZUS-u pojawi się także kalkulator, który umożliwi wyliczenie wysokości podstawy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Na zmianach podatkowych mają skorzystać także emeryci. Z danych ZUS wynika, że Polski Ład ma być korzystny dla ponad 8,2 mln osób (95 proc.), a dla 420 tys. osób zmiany będą neutralne.

Przypomnijmy, że opozycja krytykuje program Polski Ład. Według nich przedsiębiorcy prowadzący małe i średnie firmy oraz niektóre grupy zawodowe (m.in. nauczyciele czy służby mundurowe) stracą ogromne pieniądze. Informowaliśmy o tym w artykułach: Koalicja Obywatelska krytykuje Polski Ład. Poseł Paweł Papke: ''Przedsiębiorcy spodziewają się armagedonu'' oraz Poseł Jacek Protas z KO o podwyżce cen gazu i energii elektrycznej: ''Rachunki, które otrzymują mieszkańcy przechodzą wszelkie negatywne oczekiwania''.

2147382000

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • CYRYL 2022-01-19 09:15:10 5.184.*.*
  PO jeszcze nie odpowiedziało i P SL za przyznawane srodki z Urzędów na cele które pózniej im sprzyjały.Czy zwrócono OFE albo zaniżane celowo swiadczenia z ZUS?.Czy rozliczono odejscie pracownic z MOPs czy Wydzialu Polityki Społecznej Urzędu Miasta E.Zbierskiej która przyznawała dotacje by stworzyć sobie stanowisko na Profesorskiej 15 albo druga pani E.B byla dyrektor Mopsu która stworzyla sobie gniazdko jako kierownik Domu Dziennego Pobytu na Barcza 12.Przeciez to nie zostalo rozliczone jak transferowsay pieniądze na roxne cele ale cel był jeden.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • Olsztynianka 2022-01-19 00:47:03 46.205.*.*
  A kim jest ten cały wojewoda były katecheta pisowski aparatczyk bezmózgowiec co mu każą mówić to mówi co on może wiedzieć .Najważniejsze a jest władza choćby po trupach będziecie odpowiadać za ten bajzel za tyle śmierci za ludzkie tragedię
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Viking 2022-01-18 17:55:33 92.40.*.*
  Ty zakłamany pisofski s. synu!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
 • nefret 2022-01-18 13:24:55 5.172.*.*
  O czymże dumać na olsztyńskim bruku, gdy władza śmieje się z nas do rozpuku?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • llll 2022-01-18 12:39:15 83.15.*.*
  hahahah..Co za dureń! Za ten Nowy Wał będziecie siedzieć wszyscy pisowcy na czele z Jarkiem K.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
 • Tylko płakać 2022-01-17 21:23:04 46.205.*.*
  Cała wiedza katechety inaczej wojewody.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 0
 • Dzik8297 2022-01-17 21:03:55 5.173.*.*
  Polski ład? To Polski burdel który stworzył burdel tata , wiadomo kto. panie wojewodo . Komu chcesz pan ten kit wciskać? Ja już nie wierzę żadnej burdelpartii. Wszyscy jesteście kłamcami . Nie ważne jaka partia . Wszyscy , każdy jeden z tego burdeldomu na wiejskiej. Rzygać mi się chce na was wszystkich . Podzieliliście naród, okradaliście go przez X lat. Popierdoliło się wam w tych waszych pustych łbach,jebane bezmózgi. Życzę wam wszystkiego najgorszego czego nie życzyłbym najgorszemu wrogowi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • AL BANDI 2022-01-17 20:45:41 84.48.*.*
  Pisi ryj Pisi lizodup i jego fantasmagorie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 1
 • .R.O. 2022-01-17 19:45:07 83.23.*.*
  Zgadzam się z Panem Wojewodą: to jest program przełomowy! Takiego burdelu dawno nie było, a nie jedno już przecież widzieliśmy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 2
 • Artur 2022-01-17 18:05:33 31.60.*.*
  Hahahha przełomowy program, no rzeczywiście.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 2