Wojewoda Artur Chojecki: ''Największą barierą nie jest sprzęt, a kadra medyczna''

Wojewoda Artur Chojecki: ''Największą barierą nie jest sprzęt, a kadra medyczna''
Wojewoda Artur Chojecki i Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody, na konferencji prasowej
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W sobotę (27 marca) odbyła się konferencja prasowa, na której wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki opowiedział o obecnej sytuacji pandemicznej w regionie. Poruszono temat funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych w naszym województwie.

W sobotę odbyła się konferencja prasowa, na której wojewoda Artur Chojecki mówił o sytuacji pandemicznej w regionie.

- Znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji epidemicznej. Jesteśmy w bardzo silnej trzeciej fali koronawirusa. U nas, jako w pierwszym województwie, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, które po 2-3 tygodniach funkcjonowania przynoszą efekty. Nie są może na dzisiaj optymistyczne, ale widzimy zdecydowany spadek dynamiki zakażeń. W ubiegłym tygodniu mieliśmy 6110 zakażeń, a w tym tygodniu 5883 zakażenia, więc spadek o 4%. To oznacza, że jedna osoba zakaża mniej niż jedną osobę – poinformował Artur Chojecki.

Wojewoda dodał, że szpitale są przygotowane na trzecią falę.

- W trakcie drugiej fali epidemii w wielu szpitalach naszego województwa przygotowaliśmy sieć tlenową. Dzięki temu w trzeciej fali możemy z tego korzystać. Przygotowaliśmy wtedy również dwa szpitale covidowe: szpital w Szczytnie i szpital w Nidzicy. Początkowo były one przygotowane dla 120 pacjentów. Łącznie 160 dodatkowe 30 łóżek w szpitalu w Szczytnie, więc będziemy mieli 190 łóżek. Teraz 130 z nich jest zajętych. 7 szpitali jest w pełni dedykowanych dla pacjentów covidowych – powiedział Chojecki.

Następnie Artur Chojecki poinformował, że są trzy poziomy leczenia pacjentów: obserwacja pacjentów z podejrzeniem zakażenia, leczenie pacjentów z pozytywnym wynikiem oraz specjalistyczna opieka skierowana do pacjentów z poważnymi schorzeniami i pozytywnym wynikiem na Covid-19.

- Na tych trzech poziomach mamy przygotowanych 1444 miejsca. To jest rekordowa liczba łóżek. Na drugim i trzecim poziomie dostępnych jest 1280 łóżek, z tego na dzisiaj zajętych jest 1001, czyli 79%. Maksymalnie liczba zajętych łóżek sięgała ponad 80%, a więc dzisiaj mamy lekki oddech. Ze 170 zajętych łóżek respiratorowych jest 119. Na przygotowanie tych miejsc od początku pandemii przeznaczono ok. 26 milionów złotych – wyjaśnił wojewoda.

I dodał: - Największą barierą na dzisiaj nie jest sprzęt, największą barierą są kadry medyczne. Wiemy, że tych kadr nie było za wiele, dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększył liczbę studentów na kierunkach medycznych. Do 15 marca obowiązywała zasada, że to lekarze kierowali pacjentów na testy, dzisiaj wykonujemy ok. 3 tys. testów na dobę.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Ysz qrwa 2021-03-29 15:22:55 31.0.*.*
  To zapietdalaj i pomagaj wojewoda a nie piertolisz bez sensu, pomóż coś, zrzeknij się wynagrodzenia na czas pandemii, zasponsoruj respirator, na uja taki jewoda?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • .R.O. 2021-03-29 14:11:41 31.60.*.*
  Szanowny Panie Wojewodo, otóż problemem nie jest kadra, a organizacja całej służby zdrowia i systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W skrócie: burdel i prywata za publiczne pieniądze. Pozdrawiam Pana serdecznie, Panie Wojewodo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • pielęgniarka 2021-03-29 13:23:04 195.191.*.*
  "Wiemy, że tych kadr nie było za wiele, dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększył liczbę studentów na kierunkach medycznych." - serio panie wojewodo????!!! Mogą sobie zwiększać ile chcą liczbę studentów ale przede wszystkim żeby później ci studenci/absolwenci zostali i chcieli pracować w tym kraju to muszą ich zatrzymać odpowiednie warunki pracy/zarobki a nie głodowe pensje! Na dzień dzisiejszy kasjerka w lidlu/biedronce zarobi więcej niż świeżo upieczona pielęgniarka pracująca w dyżurach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • aza 2021-03-29 13:15:59 31.60.*.*
  A kto na sali sejmowej krzyczał do lekarzy by wyjeżdżali jak im się zarobki nie podobają !? Kto, zamiest walczyć z covidem handlował z handlarzem bronią ?! Kto nie zamyka kościołów choć tam jest również siedlisko bakterii ?! Kto obwinia opozycję za własną nieudolność! Zrobiliście EUTANAZJĘ narodu w białych rękawiczkach ! To wy macie na sumieniu tysiące niepotrzebnych zgonów ! Lepiej już się nie odzywać niż dalej brnąć w kłamstwo !!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
 • Świński ryj 2021-03-29 13:06:50 195.136.*.*
  Co wy pitolicie ze jest tak dobrze skoro w radio mowia ze karetki jezdza od szpitala do szpitala i nikt nie chce przyjmowac ludzi z covidem,ba nawet zalogi karetek nie chca zabierac ciezej chorych chyba ze ktos chce polezec sobie w Braniewie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
2147382000
2147382000