Dziś jest: 25.07.2024
Imieniny: Jakuba, Krzysztofa
Data dodania: 2024-06-23 15:16
Ostatnia aktualizacja 2024-06-25 09:07

Emil Marecki

Wielki człowiek, wielki piłkarz. W Biskupcu odbył się VI Memoriał Biedrzyckiego [ZDJĘCIA]

Wielki człowiek, wielki piłkarz. W Biskupcu odbył się VI Memoriał Biedrzyckiego [ZDJĘCIA]
Pamiątkowe zdjęcie reprezentantów dwóch drużyn związanych ze Stomilem
Fot. Łukasz Kozłowski, Emil Marecki / Olsztyn.com.pl

Za nami VI edycja Memoriału Andrzeja Biedrzyckiego. Tym razem piłkarski turniej pierwszy raz odbył się w Biskupcu, czyli w rodzinnym mieście legendarnego piłkarza Stomilu Olsztyn. Na stadionie Tęczy - i to też nowość - rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych.

reklama

Władze Biskupca i działacze miejscowego czwartoligowca już rok temu zabiegali o możliwość rozegrania Memoriału Andrzeja Biedrzyckiego na własnych obiektach. Organizatorzy, czyli rodzina i przyjaciele "Biedrzy" zdecydowali się zaufać miejscowym pasjonatom futbolu i na pewno nie mogą żałować tej decyzji. Impreza został bardzo dobrze zorganizowana, a kibice, mogli w komfortowych warunkach (zadaszona trybuna) oglądać rywalizację piłkarską na dwóch idealnie przygotowanych boiskach.

- Pomysł trafiony - komentuje Jarosław Leśniak, "szef" organizacyjny imprezy. - Chcieliśmy dać szansę klubowi i gminie, którzy zabiegali o organizację. Wyszło naprawdę fajnie, chociaż osobiście liczyłem na większą frekwencję, ale w tym czasie odbywa się więcej turniejów oldboyowych. Włodarze Biskupca i prezes Tęczy, wszyscy stanęli na wysokości zadania, nie wiele musieliśmy od siebie dokładać do organizacji. Andrzej stąd pochodzi, stadion jest jego imienia, jest wychowankiem Tęczy. Padła propozycja kilka miesięcy temu organizacji turnieju w Biskupcu i niewiele się zastanawialiśmy nad tym. Nie możemy żałować tej decyzji.

- Bardzo się cieszę, że spotkaliśmy w Biskupcu, mój Tata się tutaj wychował, tutaj stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki - mówi starszy z synów Andrzeja, Igor Biedrzycki. - Tutaj mamy rodzinę, przyjaciół, same pozytywne emocje tutaj w tym miejscu się udzielają.  

Na stadionie można było spotkać kolegów z boiska Andrzeja z czasów Ekstraklasy, byli też wychowankowie "Biedrzy", podopieczni z klubów z naszego regionu, czy zawodników, którzy Andrzej Biedrzycki ściągał do Olsztyna jak pełnił funkcję dyrektora sportowego.

- Andrzej odcisnął się na mojej przygodzie z piłką dość mocno, ściągnął mnie do Stomilu w 2004 roku po awansie do III ligi - mówił były reprezentant Polski Tomasz Zahorski. - To dzięki niemu zagrałem pierwszy w seniorskim futbolu na nieco wyższym poziomie niż IV liga.

- Andrzej był doskonałym obrońcą - wspomina Paweł Charbicki, bramkarz Stomilu z czasów Ekstraklasy. - W każdej chwili można było na niego liczyć, był pewnym obrońcą, miał zdrowie na trzy połowy, motorycznie zawsze był zawsze dobrze przygotowany.

Andrzej Biedrzycki zmarł w wieku 50 lat w kwietniu 2017 roku. Zasłabł podczas jednego z treningów przed I-ligowym spotkaniem Stomilu ze Stalą Mielec. Szybka interwnecja lekarzy z pogotowia ratunkowego nie przyniosła pożądanego rezultatu. "Biedrza" został co prawda odwieziony do szpitala, ale po kilku dniach zmarł. Lekarze stwierdzili rozległy zawał serca. Biedrzycki w barwach Stomilu Olsztyn zagrał w 196 spotkaniach Ekstraklasy. To największa ilość spotkań na najwyższym szczeblu rozgrywek spośród wszystkich piłkarzy grających dla "Dumy Warmii". W klubie z Piłsudskiego 69a był trenerem, dyrektorem sportowym, a na końcu kierownikiem zespołu. W regionie pracował jako trener m.in. w Leśniku Nowe Ramuki, Mrągowii Mrągowo, DKS-ie Dobre Miasto czy GKS-ie Wikielec.

Pierwsza edycja Memoriału Andrzeja Biedrzyckiego odbyła się siedem lat temu na boisku orlik na Zatorzu. Po kilku latach przeniosła się na stadion przy Al. Piłsudskiego 69a, a tegoroczna odbyła się w Biskupcu. W kategorii oldboys wygrał zespół z Olsztyna - Warmlift, a w open Przyjaciele Biedrzy.

Wyniki:

Grupa Oldboys

Grupa 1

 • Falco Olsztyn - Pisa OldBoys Barczewo 0:3
 • Falco Olsztyn - Warmlift Oldboys Olsztyn 0:0
 • Pisa OldBoys Barczewo - Warmlift Oldboys Olsztyn 2:0

1. Pisa OldBoys Barczewo 6 +5
2. Warmlift Oldboys Olsztyn 1 -2
3. Falco Olsztyn 1 -3

Grupa 2

 • Przyjaciele Biedrzy - Oldboys Biskupiec 4:0
 • Przyjaciele Biedrzy - Joker Mława 4:3
 • Oldboys Biskupiec - Joker Mława 1:9

1. Przyjaciele Biedrzy 6 +5
2. Joker Mława 3 +7
3. Oldboys Biskupiec 0 -12

Mecz o 5. miejsce: Falco Olsztyn - Oldboys Biskupiec 5:1

Półfinały:

 • Pisa OldBoys Barczewo - Joker Mława 0:0, k. 1:2
 • Przyjaciele Biedrzy - Warmlift Oldboys Olsztyn 1:3

Mecz o 3. miejsce: Przyjaciele Biedrzy - Pisa OldBoys Barczewo 1:1, k. 3:1

Finał: Joker Mława - Warmlift Oldboys Olsztyn 0:2

Grupa Open

Grupa 1

 • Drużyna Wielkich Serc - Zespół R 0:1
 • Mrągowia Biedrzy - FC Dziki Olsztyn 1:0
 • Drużyna Wielkich Serc - Mrągowia Biedrzy 0:2
 • Zespół R - FC Dziki Olsztyn 0:1
 • Drużyna Wielkich Serc - FC Dziki Olsztyn 0:3
 • Zespół R - Mrągowia Biedrzy 3:1

1. Zespół R 6 +2
2. FC Dziki Olsztyn 6 +3
3. Mrągowia Biedrzy 6 +1
4. Drużyna Wielkich Serc 0 -6

Grupa 2

 • Duo Dent Dobre Miasto - Wychowankowie Biedrzy 1:3
 • Duo Dent Dobre Miasto - Egger Biskupiec 0:3
 • Wychowankowie Biedrzy - Egger Biskupiec 3:2

1. Wychowankowie Biedrzy 6 +3
2. Egger Biskupiec 3 +2
3. Duo Dent Dobre Miasto 0 -5

Mecz o 5. miejsce: Mrągowia Biedrzy - Duo Dent Dobre Miasto 3:0

Półfinały:

 • Zespół R - Egger Biskupiec 4:0
 • Wychowankowie Biedrzy - FC Dziki Olsztyn 2:1

Mecz o 3. miejsce: FC Dziki Olsztyn - Egger Biskupiec 1:3

Finał: Zespół R - Wychowankowie Biedrzy 1:1, k. 2:3

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

 • Do kiboli 2024-06-28 20:58:14 95.160.*.*
  A zapomnieliście już o Józefie Łobockim??? Odwiedzaliście jego grób. Graliście jego memoriały. I już macie następcę do czczenia? Na jak długo?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Rafalek 2024-06-23 17:56:27 31.0.*.*
  ANDRZEJ BIEDRZYCKI STOMIL PAMIETA !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0

www.autoczescionline24.pl