Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Wandale zniszczyli elewację Teatru Jaracza w Olsztynie. Czytelnik: ''Zgłosiłem to straży miejskiej, ale nie przyjechali''

Wandale zniszczyli elewację Teatru Jaracza w Olsztynie. Czytelnik: ''Zgłosiłem to straży miejskiej, ale nie przyjechali''
Moment, w którym wandale niszczą elewację budynku teatru od strony ul. Ratuszowej i M. Skłodowskiej-Curie
Fot. Czytelnik Olsztyn.com.pl

Zadzwonił do nas czytelnik, który wyjaśnił, że w marcu był świadkiem, jak wandale niszczyli sprayem elewację budynku Teatru Jaracza w Olsztynie. Dodał, że wysłał zgłoszenie straży miejskiej, ale funkcjonariusze nie zjawili się na miejscu. Zapytaliśmy rzecznika straży o to zdarzenie.

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Skontaktował się z naszą redakcją czytelnik, który powiedział nam, że był świadkiem aktu wandalizmu. Grupa młodych ludzi niszczyła sprayem elewację budynku Teatru Jaracza w Olsztynie. W związku z tym chciał zgłosić zdarzenie straży miejskiej.

- Zgłosiłem to zdarzenie straży miejskiej, w tym celu zrobiłem zdjęcie i napisałem do nich maila, na adres, który podany jest na ich stronie, ale nie przyjechali ani razu. Odpisali mi po dwóch dniach, że nie mają podstaw do przeprowadzenia czynności wyjaśniających, bo samo wysłanie zdjęcia i informacji nie daje podstaw do wszczęcia postępowania – mówi nam zbulwersowany pan Artur.

Informuję, że w przypadku braku patrolu na miejscu zdarzenia istnieje możliwość zgłoszenia zawiadomienia. Polega to na osobistym złożeniu przez świadka zeznań na protokół przyjęcia zawiadomienia o wykroczeniu. Wówczas przeciwko osobie niestosującej się do przepisów można zastosować postępowanie mandatowe, z zastrzeżeniem, że wina sprawcy nie może budzić wątpliwości. W myśl art. 54 Kpow Straż Miejska musi ustalić czy istnieją przesłanki do wszczęcia czynności wyjaśniających

- czytamy we fragmencie pisma, które otrzymał nasz czytelnik.

- Nikt nie będzie chciał zgłaszać aktów wandalizmu czy innych spraw, bo komu się chce marnować pół dnia na osobiste zeznania w komendzie. Po co w takim razie jest nam straż miejska, skoro nie reagują na sygnały mieszkańców? – zastanawia się pan Artur.

Zapytaliśmy o tę sprawę rzecznika straży. Wyjaśnił, że zgłoszenia można składać również telefonicznie.

- Omawiana sytuacja nie została zgłoszona bezpośrednio telefonicznie na numer alarmowy 986 lub 112, co umożliwiłoby wysłanie na miejsce patrolu, który mógłby złapać wandali na gorącym uczynku. Natomiast w sytuacji, w której funkcjonariusz nie jest bezpośrednim świadkiem zdarzenia, konieczne jest osobiste złożenie zawiadomienia, w którym osoba zgłaszająca poda dokładny czas, miejsce i okoliczności zdarzenia – powiedział w rozmowie z portalem Olsztyn.com.pl Kamil Sułkowski, rzecznik Straży Miejskiej w Olsztynie.

I dodał: - Osoba, która zgłosiła się do państwa redakcji nie wypełniła formularza na stronie straży miejskiej, ale wysłała zgłoszenie na adres poczty elektronicznej sekretariatu w niedzielę, natomiast wiadomości te nie trafiają bezpośrednio do dyżurnego straży miejskiej, lecz są odczytywane przez obsługę sekretariatu w dni robocze w godzinach 7:00-15:00.

Rzecznik odniósł się także do informacji o otrzymanym na maila zdjęciu z wizerunkami sprawców.

- Należy wziąć pod uwagę, że same zdjęcia wykonane z pewnej odległości nie są w stanie określić sprawców zdarzenia, co uniemożliwia przeprowadzenie dalszych czynności wyjaśniających, a ustalenie dodatkowych informacji od świadka bez wątpienia byłoby pomocne w ustaleniu sprawców – podsumował Sułkowski.

Komentarze (21)

Dodaj swój komentarz

 • lipa 2021-04-08 23:42:47 81.190.*.*
  A jaka to straż, to jest jedynie utrapienie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • . 2021-04-08 15:49:11 188.147.*.*
  Straż miejska jest tylko po to, żeby ktoś mógł zostać jej komendantem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Jaro 2021-04-08 13:41:56 88.156.*.*
  Kto mądry płaci straży miejskiej zawsze jestem za likwidacja tej formą i z miasta nie zdają egzaminu tylko śpią po lasach preztdecie czas na zakaczenie wspolpracy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Kaja 2021-04-08 13:30:35 178.37.*.*
  Kiedyś sąsiad z góry wylał przez okno jakieś śmierdzące pomyje, brudząc mi szyby i parapet. Zadzwoniłam na straż miejską, po godzinie prób ktoś w końcu odebrał telefon i powiedział, że wyślą patrol. Oczywiście straż się nie zjawiała, napisałam skargę ale nikt nie raczył na nią odpowiedzieć. Jestem za likwidacją straży miejskiej!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • .R.O. 2021-04-08 09:01:07 83.23.*.*
  Polecam jednak dzwonić pod numery alarmowe, a nie wysyłać maile.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • waldekirs@wp.pl 2021-04-08 08:52:16 81.190.*.*
  Ja zgłosiłem pocztą elektroniczną o samochodzie który blokował miejsce parkingowe Dostałem odpowiedź że jest pandemia i mają inne zajęcia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Rodowity Olsztynianin 2021-04-08 07:58:30 93.105.*.*
  Straż miejska jest potrzebna żeby można było upchnąć kolesi...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
 • Prawda 2021-04-08 06:35:02 51.91.*.*
  Nawet srających na trawniki psów nie umieją dopilnować... Po co nam Straż?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 2
 • Straż nie ma kompetencji do zrobienia 2021-04-08 06:34:11 51.79.*.*
  Straż Miejska to niepotrzebny twór - trzeba zlikwidować wzorem innych miast. Policja jest od spraw które robią strażnicy miejscy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 3
 • X 2021-04-08 06:09:16 5.184.*.*
  Specjalnie dla ludzi specjalnej troski stworzono nr 112 a ten niepełnosprawny umysłowo agent Tomek miał czas napisać maila i znaleźć w internecie e-mail do sekretariatu , dobry rodzynek nie ma co , to jak go ktoś zaatakuje to wyślę mówiła do ministerstwa MSWiA i będzie czekał na przyjazd radiowozu powodzenia Korki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4