Wakacje będą krótsze, ale wolnych dni nie zabraknie

Minister Edukacji Narodowej przygotowała projekt zmian w kalendarzu szkolnym. Najważniejszy zapis dotyczy skrócenia wakacji.

Pomysł skrócenia okresu wakacyjnego pojawił się już w ubiegłym roku. Była to inicjatywa nauczycieli części szkół z województwa dolnośląskiego. Zmiany, które wtedy zaproponowano miały wyeliminować z roku szkolnego fikcyjny czas nauki w okresie matur.

Teraz Minister Edukacji postanowiła dokonać pewnych już zmian w kalendarzu roku szkolnego. Jak czytamy w rozporządzeniu MEN: zajęcia dydaktyczne w przyszłym roku kończyć się będą w ostatni piątek czerwca, czyli tydzień później niż zwykle. Teoretycznie wakacje są skracane, jednak w roku szkolnym wolnych - dodatkowych dni nie zabraknie.

W podstawówkach, szkołach zawodowych, policealnych, placówkach kształcenia praktycznego oraz ustawicznego będzie to sześć dni, w gimnazjach – do ośmiu, a w liceach i technikach – do dziesięciu dodatkowych dni.

Zgodnie z projektem, to dyrekcja szkoły będzie decydować o wykorzystaniu przysługujących dni, a uczniowie nie będą musieli ich ''odrabiać''.

Dzięki temu, wolne mogą być dni, w których przeprowadzane będą egzaminy maturalne, gimnazjalne czy zawodowe. Podobnie w przypadku majówki. Zazwyczaj dyrekcje ustalały 2 maja dniem wolnym, jednak należało go ''odrobić'' w jedną z sobót.  Teraz, władze szkół mogą ustalić go dniem wolnym, a co za tym idzie uczniowie nie będa musieli go odrabiać. Jedynie pula dodatkowych dni danej szkoły zmniejszy się o wykorzystany termin.

Projekt zakłada również możliwość wykorzystania tych ''gratisowych'' dni przysługujących szkole, na święta religijne, które ustawowo nie są wolne. W szkołach gdzie część uczniów jest wyznania prawosławnego, dyrektor może zarządzić dni wolne na okres ich świat. Dzięki temu rozwiązaniu,  prawosławni będą mogli obchodzić swoje święta bez konieczności ich ''odrabiania'' czy dostarczania do szkoły usprawiedliwień.

W projekcie istnieje również zapis określający dzień zakończenia roku szkolnego 2010/2011. Przypadnie on 22 czerwca 2011 roku.

Źródło: Własne/MEN

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Klaudiś 2011-02-07 21:19:32 193.58.*.*
  kurde to nie ma sensu jak nam wakcje skróco to ja jeszcze gorzej zle pojde nastawiona tak jak praktycznie wszyscy ! ;/ masakra To była tradycja ale spoko ;| wymyślają nie mają co robić to szukają głupot ... może tak przedłużyć cooo?! ;D ale mimo wszystko jestem zła ! wezcie to sobie do mózgu i nie robcie nic takiego ! bezmozgi ;////
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Nuit 2010-08-24 18:43:53 178.37.*.*
  jak dla mnie dobre rozwiązanie ;] nie życzę nikomu pisania matury z języka jeśli na korytarzu jest hałas;]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • pielinka 2010-08-24 13:29:13 83.13.*.*
  ja to bym się zdenerwowała bo lepiej jest skończyć wcześniej w czerwcu i dłuzej korzystać z ładnej pogody... no ale mnie już to nie obowiązuje:)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0