W USA pirat, w Polsce ceniony wydawca

W Sądzie Rejonowym w Olsztynie toczy się interesujące postępowanie. Jedna z olsztyńskich firm pozwała właściciela forum darkwarez.pl o pomocnictwo przy naruszaniu praw autorskich. W pierwszej instancji oskarżony został uniewinniony, w drugiej - sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

Polska wchodząc do struktur świata zachodniego zobowiązała się między innymi do specjalnej ochrony własności intelektualnej. Czy jednak zobowiązanie to jest wprowadzone w życie w przypadku internetu? Przykład działalności portali darkwarez.pl i catshare.net, wykazują, że chyba nie do końca. Dostrzegają to też Amerykanie, którzy na swojej rządowej stronie (https://www.state.gov/) podają działalność tego portalu jako przykład naruszania własności intelektualnej.
 
Amerykański raport dotyczy klimatu inwestycyjnego w Polsce. Zgodnie z danymi tam zamieszczonymi portal darkwarez.pl wręcz szerzy piractwo internetowe. Niestety wiele polskich sądów, a przede wszystkim prokuratury nie podzielają tego stanowiska. Czyżby w polskim wymiarze sprawiedliwości brak było fachowych biegłych zajmujących się internetem? Zaskakujący jest fakt, że biegli ds. przestępczości w internecie nie posiadają wiedzy jaką posiadają obce państwa.  A może za całą materią nie nadąża polskie prawodawstwo? W tym drugim przypadku to już uwaga do polskiego parlamentu, gdzie jak widać, chętniej zajmują się posłowie czy senatorowie sprawami wysokiej polityki niźli „przyziemnym” prawem autorskim i jego ochroną. 
 
Amerykański raport odnoszący się między innymi do forum darkwarez.pl udostępniony został na stronie rządowej USA w 2015 r., tak więc wydawałoby się, że polscy biegli, z zakresu informatyki winni dojść do podobnych wniosków. W rzeczywistości okazuje się, że wnioski polskich biegłych są całkowicie odmienne od wniosków biegłych rządowych Stanów Zjednoczonych, tworzących raport w sprawie piractwa i inwestycji internetowych w Polsce. A przecież opinia amerykańskich specjalistów ma niewątpliwy wpływ na potencjalnych inwestorów zachodnich, chcących inwestować w Polsce. 
 
Mechanizm działania wymienionych wyżej portali jest dość prosty. Użytkownik wrzuca pliki, do których nie posiada praw autorskich na przykład produkcji filmowych, koncertów, ebooków, lekcji nauki języków obcych na hosting catshare.net, który płaci za ich pobieranie. Następnie umieszcza linki do tych plików na forum darkwarez.pl. Im więcej pobrań, tym więcej wpływów dla użytkownika i hostingu. Im więcej użytkowników szukających możliwości pobrania za ułamek wartości plików, tym więcej przychodów z reklam forum. Sama działalność w/w portali ma cel całkowicie komercyjny. 
 
Oskarżony przed sądem, przez jedną z olsztyńskich firm internetowych, Remigiusz N. (właściciel darkwarez.pl) nie zaprzeczał, że na jego portalu znajdowały się i znajdują nadal treści tekstowe, będące w istocie rzeczy linkami do konkretnych dzieł piracko umieszczonych na jego portalu. W toku prowadzonego postępowania przed sądem zostało wykazane, że oskarżony nie usuwał zgłoszonych treści, utrudniał kontakt, a nawet utrudniał samą czynność zgłoszenia faktu piractwa. Oskarżony dopuścił się nawet czynu pozorowania usunięcia postów wskazanych jako naruszenie i skopiował je pod inne adresy. 
 
Jednocześnie proces sądowy jednoznacznie wykazał, że działalność darkwarez.pl ma charakter komercyjny. Czyli jest to piractwo w celach zarobkowych. Bo im większa oglądalność tego rodzaju serwisu tym więcej jest tam, dających konkretne zyski, reklam. Pobierane są też drobne opłaty za dodatkowe funkcje i uprawnienia.  
 
Właściciel forum nie umieścił na swej stronie prostej informacji o kontakcie ze sobą, choćby w celu zgłoszenia naruszenia prawa. Kontakt poprzez system pocztowy forum wymagał przejścia procesu rejestracji. Po zgłoszeniu tą drogą jedyną reakcją właściciela było skasowanie wiadomości. Zamieszczenie informacji bezpośrednio w poście, w którym naruszane są prawa autorskie, skutkowało tym samym, czyli usunięciem treści o zgłoszeniu. Takie działania jednoznacznie świadczą, że właściciel forum ignoruje informacje o naruszeniu praw autorskich i tym samym uczestniczy w zorganizowanym procesie czerpania korzyści majątkowych przez nielegalne rozpowszechnianie plików. Nie ma żadnej możliwości zaniechania tego procederu bez interwencji organów ścigania.
 
Mimo tak jednoznacznych dowodów piractwa prokuratury odmawiały wszczęcia spraw. Nawet gdy sprawa skierowana została do sądu z oskarżenia prywatnego, to nagle okazuje się, że nie tylko sąd, ale i w istocie rzeczy sam prokurator nie widzi w działalności użytkowników darkwarez.pl piractwa. Jak się okazuje, negatywne dla producentów decyzje wymiaru sprawiedliwości oparte są na argumentacji: na darkwarez.pl występują nie linki lecz teksty, które nie są linkami bo po „najechaniu” na nie kursorem nie przechodzi się bezpośrednio do strony prezentującej konkretne dzieło. Wystarczy jednak króciutka operacja skopiowania tego „tekstu” i wprowadzenie go do wyszukiwarki, by natychmiast osiągnąć efekt linka. Czyżby działający w imieniu prokuratur biegli nie znali tej prostej zasady zmiany tekstu na link? Dobrze, że chociaż w Waszyngtonie to widzą! Choć jak się okazuje nie tylko w USA sprawa została dostrzeżona. Na konferencji w szkole policyjnej w Pile dokładnie przedstawiono nielegalny mechanizm działania stron takich jak darkwarez.pl (z wymieniem samej strony). Rzeczone materiały są pod adresem: http://pila.szkolapolicji.gov.pl/ strona 23 do 31. Polecamy je tak czytelnikom jak i niektórym prokuratorom, a może nawet posłom?!

Źródło: własne

Komentarze (79)

Dodaj swój komentarz

 • empty 2018-08-14 20:53:48 93.159.*.*
  Aha, a widzę że autor jest jak najbardziej przeciwny "piraceniu" czy też udostępnianiu informacji o plikach... Ciekaw jestem czy nie posiada on żadnej piosenki chociażby przesłanej od znajomego na telefonie? Ciekawe ile filmów obejrzał bez ich uprzedniego zakupienia... Szanujmy się, w Polsce nie ma ludzi którzy nie piracą, a ci którzy mówią że tego nie robią samych siebie oszukują.
  Odpowiedz Oceń: 32 1 Zgłoś treść
 • ABDUL AL-KOZYEB 2018-08-14 19:04:12 77.255.*.*
  JEDEN GIMBUS SKOŃCZY TO DRUGI ZACZYNA WEŹCIE JESZCZE WILIŹCIE JAJKA REMIGIUSZOWI Z POŁYKIEM DARKWAREZOWICZE.
  Odpowiedz Oceń: 6 54 Zgłoś treść
 • Abbe 2018-08-14 18:40:13 31.0.*.*
  Problem nie w tym czy piractwo dw wspiera lub nie. Rzecz ma sie w polskim prawie, ktore kaze jedynie za udostepnianie plikow. Na darkwarezie nie bylo udostepnianych zadnych nielegalnych tresci, dlatego wedle litery prawa nie byla to dzialalnosc z nim sprzeczna. Po prostu sady nie maja artykulu na ktorego podstawie mogliby takiego procederu zakazac a Remigiusza skazac.
  Odpowiedz Oceń: 20 0 Zgłoś treść
 • vvv 2018-08-14 16:36:10 89.228.*.*
  @Xantor tutaj nie chodzi o posłów i inne marionetki Wystarczy poczytać, obejrzeć jak działają banki centralne i kto nimi kieruje, żeby odpowiedzieć sobie na kilka pytań nic już lepiej nie będzie, wszystko leci w jedną stronę.
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Xantor 2018-08-14 15:02:32 81.163.*.*
  Kradzież jest przez biedotę. Zamiast likwidować złodziei, powinno się zlikwidować biedę... ale kochani posłowie biorą wszystko dla siebie, nic nie dając dla kraju, dla którego niby służą, dostając kupę kasy za ziewanie na stołku i brak obowiązku oddania głosu na słuszny cel.
  Odpowiedz Oceń: 27 1 Zgłoś treść
 • PSYCHOPATA 2018-08-14 14:13:16 77.255.*.*
  OGRANICZENI INTELEKTUALNIE TO SĄ OFFTOPOWCY Z TEGO WAREZU BUAHAHHAHAHA SOBIE POMYŚLE CAŁA SMIETANKA FAKY SRAKY ZYXED SROJD BAROPEDRYL BAUHAHAHHA
  Odpowiedz Oceń: 2 24 Zgłoś treść
 • leto 2018-08-14 12:20:00 188.146.*.*
  "...prokuratury odmawiały wszczęcia spraw. Nawet gdy sprawa skierowana została do sądu z oskarżenia prywatnego, to nagle okazuje się, że nie tylko sąd, ale i w istocie rzeczy sam prokurator nie widzi w działalności użytkowników darkwarez.pl piractwa." Ale, ze lubimy calowac ameryke po dupie to na wszelki wypadek zamkniemy DW
  Odpowiedz Oceń: 27 1 Zgłoś treść
 • Napster 2018-08-14 11:06:17 77.253.*.*
  Mam nadzieję, że forum jednak wróci. Admin tyle czasu dawał sobie radę, więc teraz też może się uda wygrać. A co do autora tego artykułu, to może nam zasponsowować wszystkie filmy, gry, programy. W USA kupienie tego to kwestia groszy, u nas na jedną grę trzeba pracować 2-3 dni, to chore. Trzeba zwalczać przyczynę takiego stanu rzeczy, a nie skutki. Najprościej tylko hejtować
  Odpowiedz Oceń: 50 0 Zgłoś treść
 • Smiech na sali 2018-08-14 05:09:43 84.38.*.*
  Takich serwisów jak darkwarez.pl są tysiące, zamykanie ich to walka z wiatrakami. W miejsce jednego zamkniętego startuje 10 nowych. W przypadku serwisów hostingowych sprawa wygląda dokładnie tak samo.
  Odpowiedz Oceń: 11 2 Zgłoś treść
 • Nie oglądam Polskich filmów, bo to syf. 2018-08-13 23:29:13 188.47.*.*
  To co powołało internet do życia, to teraz go zniszczy. Bo co ludzie będą musieli czytać tylko oficjalną propagandę, z zakazem jej komentowania. Świat Orwella na całego, a ludziska to potrafią wypić se żuberka. Społeczeństwo za dużo się dowiadywało, a to nie w nos wiadomo komu. A więc trzeba będzie zniszczyć to medium wiedzy. A do kina, czyli rozwrzeszczanej gównożerni nie pójdę, po szkoda kasy i nerwów.
  Odpowiedz Oceń: 19 4 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna