Dziś jest: 20.07.2024
Imieniny: Czesława, Hieronioma
Data dodania: 2023-10-29 18:04

Redakcja

W obserwatorium astronomicznym powstanie „Doświadczalnia Kopernika”. Te eksponaty każdy powinien zobaczyć

W obserwatorium astronomicznym powstanie „Doświadczalnia Kopernika”. Te eksponaty każdy powinien zobaczyć
Olsztyńskie obserwatorium astronomiczne przejdzie remont
Fot. Czytelnik Olsztyn.com.pl

Olsztyńskie obserwatorium astronomiczne do modernizacji. Wkrótce zaczną się prace związane z realizacją projektu poświęconemu Mikołajowi Kopernikowi. Dawna wieża ciśnień nie będzie dostępna dla odwiedzających przez nieco ponad miesiąc.  

reklama

Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zlokalizowane jest w XIX-wiecznej wieży ciśnień wznoszącej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna. Na kolejnych piętrach można zapoznać się z rozwojem astronomii oraz z różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych.

Końcówka „Roku Mikołaja Kopernika” jest doskonałą okazją do wprowadzenia nowych rozwiązań do instytucji zajmującej się edukacją o przestrzeni kosmicznej i obserwacji nieba. W najbliższych tygodniach obserwatorium zostanie odświeżone i doposażone.

Obiekt będzie nieczynny między 1 listopada a 5 grudnia. W tym czasie zostaną przeprowadzone drobne prace naprawcze oraz malowanie wnętrza. W planach jest tez montaż nowych eksponatów.

- W czasie prac część eksponatów teraz znajdujących się w Obserwatorium zostanie udostępniona w sali odczytowej Planetarium - informuje p.o. dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Agnieszka Zbanyszek. - Na czasowej wystawie "Astronomia dawna i niedawna oraz meteoryty" będzie można oglądać modele historycznych instrumentów astronomicznych i czasomierzy oraz część kolekcji meteorytów. Wystawa będzie czynna od 2 do 30 listopada.

W trakcie zaplanowanych prac na I piętrze Obserwatorium zostanie utworzona "Doświadczalnia Kopernika". To nowoczesna, multimedialna i interaktywna wystawa o charakterze popularnonaukowym. Natomiast na II piętrze będzie "Gabinet Materii Kosmicznej". Specjalny system wystawienniczy z aplikacją multimedialną, zapewniający odpowiednie oświetlenie i wilgotność umożliwi doskonałą prezentację całej kolekcji meteorytów znajdującej się w Obserwatorium Astronomicznym.

W pobliżu wieży, w "Ogrodzie Kopernika", znajdą się natomiast repliki instrumentów obserwacyjnych, jakich używał wielki uczony, najznamienitszy mieszkaniec Olsztyna. Odwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się, jak wyglądały kwadrant, triquetrum oraz astrolabium. Ustawiona zostanie także replika historycznego teleskopu powietrznego.

Dzięki zrealizowanym pracom zostanie unowocześniona oferta instytucji. Natomiast nowa kolorystyka pomieszczeń pozwoli na ujednolicenie pracowni, części wspólnych, klatek schodowych. Nie zmieni jednak zabytkowego charakteru obiektu.

Źródło: własne, UM Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl