Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2023-11-02 13:01

Redakcja

W Lidzbarku Warmińskim powstaje zakład przyrodoleczniczy. Będzie ''sercem lidzbarskiego uzdrowiska'' [WIDEO]

W Lidzbarku Warmińskim powstaje zakład przyrodoleczniczy. Będzie ''sercem lidzbarskiego uzdrowiska'' [WIDEO]
Powstający obiekt, obok otwartej w 2021 tężni solankowej to drugi element walki Lidzbarka Warmińskiego o status miejscowości uzdrowiskowej
Fot. Michał Stopierzyński / Olsztyn.com.pl

W Lidzbarku Warmińskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona postępom inwestycyjnym, które pozwolą uzyskać miastu status uzdrowiska. Wśród uczestników konferencji znaleźli się inwestorzy, przedstawiciele samorządów oraz eksperci związani z medycyną uzdrowiskową.

reklama

Wydarzenie odbyło się w Domu Zdrojowym – miejscu nieprzypadkowym, ponieważ jest ono częścią Pawilonu Zdrowia, czyli symbolicznego zwieńczenia drugiego etapu drogi do uzyskania przez Lidzbark Warmiński statusu miasta uzdrowiskowego. Cały projekt zostanie formalnie sfinalizowany w momencie zrealizowania inwestycji związanej z budową zakładu przyrodoleczniczego, sanatorium oraz szpitala rehabilitacyjnego. To właśnie ta inwestycja stała się głównym pretekstem do spotkania z gośćmi specjalnymi oraz przedstawicielami mediów.

- Wiosną będzie gotowy obiekt, w którym będą prowadzone zabiegi rehabilitacyjne. Na tym etapie zaczniemy świadczenie usług zdrowotnych w tzw. formule ambulatoryjnej – podkreślał Michał Danowski, prezes spółki AccessMedica. - Z kolei do końca listopada 2024 roku zostanie oddane do użytku sanatorium oferujące 200 miejsc dla pacjentów całodobowych. Z bazy zabiegowej obiektu będzie mogło korzystać nawet do 400 osób dziennie.

Lidzbarski obiekt będzie służył pacjentom zarówno polskim, jak i zagranicznym. Jego infrastruktura i wyposażenie będą sprzyjać osobom, które wymagają długich rehabilitacji. Jakimi innymi cechami będzie wyróżniać się oferta medyczna tego miejsca?

- Przede wszystkim będą tu wykonywane zabiegi balneologiczne, zgodnie z profilem uzdrowiska – kontynuował Danowski. - Będą kąpiele mineralne, solankowe, borowinowe oraz zabiegi fizjoterapeutyczne, czy hydroterapii, którym będzie można się poddawać w lidzbarskim sanatorium. W zakładzie przyrodoleczniczym pojawi się najlepszy dostępny na rynku sprzęt. Wprowadzimy najwyższe standardy obsługi pacjentów.

Współpraca i zaangażowanie

Realizacja tego projektu stanowi ukoronowanie procesu nadania miastu statusu uzdrowiska. Procesu złożonego, który zwiększy turystyczny potencjał Lidzbarka Warmińskiego, na co uwagę zwrócił Jacek Wiśniowski.

- Zakład przyrodoleczniczy i połączony z nim hotel będą sercem lidzbarskiego uzdrowiska i obiektem koniecznym, by miasto uzyskało taki status. Warto podkreślić, że już wcześniej samorząd wybudował tężnię solankową oraz pawilon zdrowia, w którym również prowadzona jest rehabilitacja – informował Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Dodał, że do samorządu zgłaszają się kolejni inwestorzy, zainteresowani inwestycją w projekt. 

- Przede wszystkim są to firmy z branży medycznej i diagnostycznej, te, które są dla nas bardzo istotne, czyli przychodnie medyczne. To one wykazują największe zainteresowanie pozyskiwaniem naszych terenów inwestycyjnych. Sporym zainteresowaniem inwestorów cieszy się również obszar związany z hotelarstwem – wyjaśniał.

Lidzbark Warmiński jest dziś na ostatniej prostej względem realizacji swoich celów. Ich osiągnięcie nie było proste. Cały proces wymagał od przedstawicieli środowisk samorządowych współpracy oraz zaangażowania.

- Cały proces rozpoczął się w 2002 roku. Wówczas nie sądziliśmy, że potrwa to ponad 20 lat. Pokłosiem działań są dziś tężnie, dom zdrojowy i co najważniejsze – prywatny inwestor, który buduje uzdrowisko – zaznaczał Starostwa Powiatu Lidzbarskiego, Jan Harhaj.

Region potrzebuje uzdrowiska

Ważnym ogniwem we wspomnianym procesie jest także Narodowy Fundusz Zdrowia, który po ukończeniu realizacji tytułowego obiektu podpisze kontrakt na prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych oraz leczenia sanatoryjnego. W praktyce oznacza to, że będą one bezpłatne dla pacjentów. To istotna informacja, ponieważ - jak podkreślał dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzej Zakrzewski – region potrzebuje tego miejsca.

- Ważnym aspektem jest dostępność tego rodzaju usług medycznych. Choć w naszym regionie czas oczekiwania na takie usługi jest najkrótszy, to są one dostępne tylko w Gołdapi. W lidzbarskim uzdrowisku będą dostępne usługi ambulatoryjne. Oznacza to, że pacjent może tu przyjechać, zameldować się w jednym z hoteli i skorzystać z całego cyklu usług rehabilitacyjnych, których koszt pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia – mówił Zakrzewski.

Podczas konferencji prasowej głos zabrała również Ewa Kapłun – Naczelny Lekarz Uzdrowiska, która wspomniała o pozytywnym klimacie i walorach naturalnych tego obszaru. W opinii ekspertki – tego rodzaju otoczenie sprzyja uzdrowiskowej formie leczenia i rehabilitacji.

Tradycja i nowoczesność

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego wielokrotnie podkreślał, że utworzenie uzdrowiska jest powrotem do dawnych – pięknych tradycji tego miasta. Przed wojną Lidzbark Warmiński był miejscowością uzdrowiskową, w której istniał Luftkurort. Wówczas leczono tu między innymi choroby krążenia i schorzenia związane z płucami. Czy można zaryzykować publicystyczną tezę, iż historia zatoczyła koło? Niekoniecznie, bowiem aktualna oferta uzdrowiska będzie korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, które przyspieszą proces powrotu do zdrowia.

To właśnie ten wątek został poruszony w ostatniej części wydarzenia. Głos zabrała dr hab. Anna Zwierzchowska – prof. AWF w Katowicach, która nawiązała współpracę z marką AccessMedica w obszarze naukowych rozwiązań rehabilitacyjnych, wykorzystujących potencjał nowych technologii.

Próbujemy oswoić osoby starsze, które przybywają do takich miejsc jak to budowane w Lidzbarku Warmińskim, z nowymi technologiami - wyjaśniała. - Chcemy również zweryfikować, na ile wprowadzanie tych technologii pomoże w kontakcie z pacjentem po opuszczeniu sanatorium. 

Oficjalną część konferencji prasowej zamknął Maciej Zinka – prezes firmy Meden-Inmed, która dostarczyła uzdrowisku rozwiązania z zakresu terapii i diagnostyki schorzeń kręgosłupa. Czołowy producent i dystrybutor profesjonalnego sprzętu medycznego nawiązał również współpracę w zakresie wyposażenia zakładu przyrodoleczniczego.

Gratuluję za odwagę stworzenia tak naprawdę pierwszego sanatorium na tym terenie. Pacjenci będą mogli tutaj skorzystać z urządzeń robotycznych, gdzie automatycznie monitorowane będą ich postępy, dzięki czemu będzie można dokonać obiektywnej oceny postępów - mówił Zinka.

Po oficjalnej części wydarzenia przyszedł czas na indywidualne rozmowy przedstawicieli mediów z ekspertami oraz gośćmi specjalnymi lidzbarskiej konferencji. Wydarzenie współorganizowali: AccessMedica, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego oraz starosta powiatu lidzbarskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • SiedliskoBlanki 2023-11-05 13:35:45 31.0.*.*
  Brawo✌️
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Passiflora 2023-11-05 09:56:16 194.116.*.*
  Trzeba jeszcze pomyśleć o transporcie, nie wszyscy jeżdżą samochodami, dojazd pociągiem kończy się w Olsztynie, a dalej ciasne i zatłoczone busy... Nie wyobrażam sobie starszych ludzi, którzy chcą się podleczyć w uzdrowisku i z Olsztyna z walizkami będą jechać zatłoczonymi busami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • wyborca PiS 2023-11-04 13:45:58 176.221.*.*
  Zwykłą wodą grzechów sobie nie zmyjecie!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • PAUL MARK 2023-11-03 18:17:02 77.253.*.*
  Oto kolosalną głupota PO wskiej niekompetencji i marnotrawstwa na dziś 50 milionów. I znowu ich wybrali . Widocznie lodowe termy są elektoratowi PO PSL potrzebne i jeszcze hołotę zebrali na idiotyczne projekty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 10
 • Doborzyn 2023-11-03 11:57:15 46.205.*.*
  Gdy patrzę,za karierę Zakrzewskiego to od tyłu już lat nie ruszył go nikt. To nie jest kilka czy kilkanaście lat,a ze dwadzieścia. Kto go wspiera takimi plecami?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Anna Kaszok 2023-11-03 09:34:32 188.147.*.*
  W Lidzbarku nie ma nawet gdzie zjeść nie ma restauracji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Mieszkaniec 2023-11-03 07:29:32 176.221.*.*
  Ciekawe czy policzyli finanse, czy tak będzie jak z termami. Nastepny pomnik po kolejnym zadzącym Była góra krzyżowa pomnik po zadzacym, następnie termy po następnym zadzacym, a teraz uzdrowisko, dobrze by było żeby wypaliło. Widzieliście nowe chodniki, schody na zabytkowym cmentarzu, chyba nie widział tego Konserwator Zabytków.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • Aleks 2023-11-03 07:07:44 83.9.*.*
  Chociaż jedną ,,fajna'' inwestycja , bo do wiadomości podaje się głównie , gdzie powstają parki handlowe. Już w niektórych wsiach stoją po trzy , i więcej wielkopowierzchniowych sklepów. Jakiś obłęd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • wyborca PiS 2023-11-02 14:03:56 176.221.*.*
  Leczyć to się trzeba Słowem Bożym, a nie przepychem i rozpustą!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 14
 • .R.O. 2023-11-02 13:27:06 2a00:f41:8ca:*
  Co z termami?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1

www.autoczescionline24.pl