W kasie miasta zostało ok. 27 mln zł. Lista planowanych wydatków jest długa...

W kasie miasta zostało ok. 27 mln zł. Lista planowanych wydatków jest długa...
Fot. Marcin Kierul / UM Olsztyn

Będzie więcej przedsięwzięć niż zostało to zaplanowane w budżecie. Po rozliczeniu ubiegłorocznego planu finansowego była szansa rozdysponować ok. 27 mln złotych. Dodatkowe pieniądze będą m.in. na wydarzenia artystyczne i modernizację murawy stadionu OSiR-u przy alei Piłsudskiego.

- Dzięki tym pieniądzom możemy zrealizować przynajmniej część postulatów, jakie przy planowaniu tegorocznego budżetu składali mieszkańcy - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Piotr Grzymowicz. - Propozycję przedstawię podczas najbliższej sesji olsztyńskim radnym.

Lista zadań jest bardzo długa. Od wsparcia miejskich jednostek w realizacji najważniejszych działań, po inwestycje wartości kilku milionów złotych. Nie zabraknie też kwot przeznaczonych na wkład własny do większych projektów.

Zgodnie z propozycją, nad którą będą dyskutować rajcowie, Zarząd Dróg Zieleni i Transportu dostanie m.in.

350 tys. złotych na uruchomienie jeszcze w tym roku systemu roweru miejskiego (za kolejne 100 tys. zł Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ma zrealizować zadanie na mniejszą skalę na terenie kampusu) oraz 300 tys. zł na korekty w działaniu sygnalizacji świetlnej na 30 kolejnych skrzyżowaniach.

Sześć milionów złotych ma zostać przeznaczonych na modernizację boiska stadionu przy al. Piłsudskiego. To nie tylko wymiana murawy, ale zbudowanie od podstaw systemu drenażu, zraszaczy, ogrzewania.

- Inwestycja jest kolejnym etapem modernizacji obiektu - przypomina przewodnicząca Rady Miasta, Halina Ciunel. - Wcześniej wybudowane zostało oświetlenie boiska.

Miejski Ośrodek Kultury dostanie ponad pół miliona złotych na wkład własny do projektu związanego m.in. z kupnem nagłośnienia i oświetlenia amfiteatru (całkowita wartość zadania to ok. 3 mln złotych) oraz ponad 200 tys. zł na kolejne wydarzenia kulturalne. Natomiast szpital miejski planuje zrealizować zadanie, którego celem jest informatyzacja placówki. 900 tys. złotych ma stanowić wkład własny do tego przedsięwzięcia. Poza tym rozstrzygnięte zostaną przetargi na zagospodarowanie zakola Łyny i rewitalizację dawnej zajezdni trolejbusowej oraz na leśny odcinek Łynostrady.

- Aby można było zrealizować te propozycje potrzebna jest zgoda Rady Miasta - informuje przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, prof. Mirosław Gornowicz.

Głosowanie podczas sesji 25 kwietnia (środa).

Źródło: własne, materiał prasowy UM Olsztyn

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Jadwiga_Misiak 2018-04-23 13:56:56 213.76.*.*
  Teraz wiadomo gdzie podziały się m.in. pieniądze z niezrealizowanych projektów OBO. Oszczędność po olsztyńsku "kurza twarz". Przed wyborami samorządowymi "dobry wujek" obieca wszystko.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Olsztyniak1 2018-04-21 22:27:32 80.7.*.*
  Po co wyrzucać piniądze w błoto w ten odrażający stadion który tylko oszpeca Olsztyn jak Urania i Dworzec. Nie lepiej zbudowac od podstaw tych obiektów pieknych i dużych tak jak to robią inne miasta i przenieść Stadion i Halę nowe w inne miejsce gdzie koło siebie będą i wybudować dojazdy i już będzie piękniej i miło a nie wyrzucac w błoto piniądze w coś co szpeci. Taka jest moja propozycja wstyd żebyśmy nie meli pięknego stadionu i hali w tych czasach. 27 milinów to nie male piniądze jeżeli uczciwie się je wyda na obikty nowe. Kto jest za niech pisze i gnębi ich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • neutralny 2018-04-20 19:44:28 88.156.*.*
  Precz z betonem w lesie! Łynostrada tylko do artyleryjskiej!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 11