UWM będzie zdegradowany? Decyzje ministerstwa nie pozostawiają wątpliwości

UWM będzie zdegradowany? Decyzje ministerstwa nie pozostawiają wątpliwości
Czy UWM zostanie zdegradowany do wyższej szkoły zawodowej?
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę 20. najlepszych uczelni w Polsce. Zabrakło na niej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czy to oznacza, że uczelnia będzie zdegradowana i zostanie wyższą szkołą zawodową?

Według rządowej reformy edukacji do 2021 r. w Polsce ma być jedynie 7-9 uniwersytetów i 11 akademii. Pozostałe uczelnie zostaną przekształcone w wyższe szkoły zawodowe. A to wiąże się z niższym statusem oraz obniżonym finansowaniem.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę 20. najlepszych uczelni w Polsce. Na liście nie znalazł się UWM. To oznacza, że warmińsko-mazurska uczenia nie otrzyma statusu uniwersytetu badawczego, a co za tym idzie – większych pieniędzy.

Decyzja ministerstwa wywołała burzę wśród lokalnych polityków, którzy zapowiadają walkę o status uczelni.

- Można to traktować jako wyselekcjonowanie uczelni, które zachowają status uniwersytetów lub akademii i jako wstęp do przekształcenia UWM w wyższą szkołę zawodową. Żeby rozwiać wątpliwości, napisałam w tej sprawie zapytanie do ministra Gowina i czekam na konkretną odpowiedź - mówi Urszula Pasławska, posłanka na Sejm z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Polityk dodaje, że pod koniec grudnia ubiegłego roku wystosowała do resortu pismo w tej sprawie, bo już wtedy pojawiały się obawy, że może dojść do degradacji UWM. W odpowiedzi na nie, Piotr Mueller, ówczesny wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a obecny rzecznik Prawa i Sprawiedliwości odpisał, że „wyrażone przez panią poseł obawy dotyczące przyszłości Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz jego statusu nie znajdują uzasadnienia”.

W dyskusję o przyszłości uczelni włączył się również Michał Wypij, poseł z Porozumienia Jarosława Gowina.

- Piotr (Mueller – przyp. red.) odpisał zgodnie z prawdą. Doceniam troskę o UWM, który w ostatnich latach skorzystał z otwartości MNiSW, ale pytanie ma się nijak do konkursu czy stanu faktycznego – uważa Michał Wypij.

Z kolei Urszula Pasławska uważa, że politycy, społecznicy i samorządowcy powinni połączyć siły i zacząć wspólnie bronić statusu uczelni.

- UWM jest jednym z najmłodszych i jednym z najprężniej rozwijających się uniwersytetów w Polsce. Nie tylko kształci kadry wysokiej jakości, ale pełni funkcję miastotwórczą, rozwija kapitał społeczny Warmii i Mazur. Zdegradowanie uczelni będzie więc ciosem w całą społeczność Warmii i Mazur, decyzją sprzeczną z zasadą zrównoważonego rozwoju, którą podobno rząd się kieruje – tłumaczy posłanka PSL.

2147382000

Komentarze (27)

Dodaj swój komentarz

 • kacper 2019-11-25 15:08:36 109.241.*.*
  No to się Maksymowicz postarał !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Boruta 2019-11-06 17:45:27 37.30.*.*
  Poziom kształcenia i fachowcy na uniwersytecie to porażka. Poziom tej uczelni na kierunkach inżynieryjnych czasami jest niższy niż w technikum. Bardzo dobrze byłoby zrobić z uniwersytetu waszych marzeń szkole kształcąca techników a nie inżynierów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • gość 2019-11-06 13:44:10 5.172.*.*
  Olsztyn to piękne, czyste miasto pełne młodych ludzi. Do tego bardzo bezpieczne. Sama średnia wiekowa mieszkańców jest zbliżona do studenckiej. Zamknięcie uniwersytetu będzie ciosem dla wschodniej części Polski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 6
 • axlon 2019-11-06 09:05:34 185.220.*.*
  Jak może się nazywać uniwersytetem uczelnia rolnicza, gdzie pasą się krowy i stoją chlewy ze świniami? Równie dobrze można nazwać perfumerią szalet miejski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • Babcia 2019-11-04 17:17:24 37.47.*.*
  Skoro taki marny poziom to i te doktoraty pewnie można zakwestionować.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • gość 2019-11-04 15:14:34 37.47.*.*
  Statystyki mówią same za siebie, UWM do zdegradowania. Po co uniwerstytet w rybackim mieście tramwajowo-arbuzowym?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Babcia 2019-11-04 10:24:38 37.47.*.*
  Czytam te wypowiedzi i nasuwa mi się tylko jeden wniosek. Marazm w rozwoju tego miasta widać gołym okiem. Winna jest temu PO i Grzymowicz. Wniosek ten brzmi: pora zmienić prezydenta i radnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Grzybowicz 2019-11-02 14:16:40 37.248.*.*
  Arbuz Grzybowicz pasi sławska i inne lamusy z po-psl to ich wina zamiast za widły i siano to oni za Uniwersytet się biorą...ŻENADA
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7
 • Człek 2019-11-02 09:53:07 79.191.*.*
  Nie wiem, jak jest faktycznie, ale UWM nigdy, przenigdy nie powinien być uniwersytetem (to obraza dla prawdziwych uniwersytetów). Powinna to być typowa szkoła rolnicza (taka jest niestety mentalność tamtejszej kadry, ludzie bardzo "mali") i pedagogiczna (taki jest poziom nauczania). To kwestia czasu jak sami się "zakiwają".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 3
 • Fuzzy 2019-11-01 22:35:04 37.30.*.*
  Uprawianie co do zasady naukowej hucpy; nepotyzm, feudalizm, obrzydzenie na samą myśl o badaniach ukierunkowanych na zastosowania praktyczne, pogarda dla przedsiębiorców i całkowita niezdolność do transferu innowacji. Wtórność i mierność, skutkująca punktacją IF na poziomie lokującym uczelnię w 3 a najpewniej 4 pięćsetce uczelni wyższych globu (niestety nie wiadomo dokładnie na której, po powyżej tysiąca indywidualnego rankingu punktowego już się nie prowadzi). Nadprodukcja "fachowców", z zakresu: marketingu w obrocie obornikiem, podskoków z przysiadami, oprowadzania psów, wojskoznawstwa, teologii i sztuki (mięsa chyba...sądząc po dorobku naukowym "kadry"). W ogóle nazw niektórych kierunków nie dało by się chyba wymyślić, bez uprzedniego transu wywołanego chemicznych wspomaganiem.....A wszystko to pomimo wpakowania w tego "potworka" setek milionów złotych na rozwój infrastruktury i zakupy sprzętu badawczego.... Po owocach ich poznacie...., a w zasadzie poznaliście..Dyplom ukończenia, a przynajmniej niektórych wydziałów UWM, jest obecnie równie cenny, co TWP (to znaczy bezcenny, bo nie idzie z nim znaleźć jakiejkolwiek pracy w wyuczonym zawodzie)...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 2
2147382000