Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2009-12-17 13:09

Natalia

Uwaga na oszustów!

W naszym regionie zaobserwowano kolejne przypadki wyłudzania pieniędzy metodą ''na wnuczka''. By zapobiec dalszym oszustwom policjanci wspólnie z listonoszami i księżmi przypominają starszym osobom o niebezpieczeństwie.

reklama

 

Nadchodzące święta to nie dla wszystkich czas zadumy, radości i spokoju. Dla niektórych to idealna okazja do wyłudzania pieniędzy od starszych osób.

W ostatnim czasie w naszym regionie ponownie zaobserwowano kilka przypadków wykorzystania naiwności staruszków, których okradziono tzw. metodą ''na wnuczka''. W czerwcu br. rozbito grupę przestępczą trudniącą się tym procederem. Zatrzymano wtedy trzy osoby, które oszukały 12 mieszkańców Olsztyna i wyłudziły około 180 tysięcy złotych. Niestety takich przestępstw jest coraz więcej - w ciągu kilku dni dwie osoby z Ełku i Morąga straciły 20 tysięcy złotych.

Mechanizm działania złodziei jest prosty – dzwonią  do starszych osób i podają się za dawno niewidzianych krewnych. Oszuści najczęściej  proszą o pożyczkę, którą potencjalna ofiara ma wpłacić na konto lub przekazać znajomemu fikcyjnego wnuczka czy kuzyna.

Pomimo ciągłych ostrzeżeń policji, wciąż znajdują się osoby, które ulegają oszustom. Z tego powodu policjanci wspierani przez księży i listonoszy po raz kolejny będą apelowali do starszych ludzi  o rozwagę i ostrożność. By uniknąć niebezpieczeństwa czasami wystarczy po prostu nie otwierać drzwi nieznajomym,  nie ufać obcym i nie zostawiać ich samych w domu. Policjanci przestrzegają także przed podpisywaniem umów z akwizytorami, proszą również o powiadamianie o podobnych sytuacjach funkcjonariuszy. Ważna jest również pomoc odzin starszych osób, które powinny zwracać uwagę na dwuznaczne sytuacje i przypominać o zagrożeniu.

Źródło: KWP Olsztyn/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl