''Urzędniczka rozłożyła ręce''. Kłopoty z załatwianiem spraw w urzędzie w dobie koronawirusa

''Urzędniczka rozłożyła ręce''. Kłopoty z załatwianiem spraw w urzędzie w dobie koronawirusa
Ratusz zachęcca do załatwiania spraw urzędowych przez internet
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Urzędy zachęcają do załatwiania spraw online. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Bynajmniej nie chodzi o brak biegłości petenta w obsłudze komputera. Jeżeli nie spełni on jednego z trzech warunków, sprawa znacznie się komplikuje. Urzędnicy rozkładają ręce.

Przez epidemię koronawirusa załatwienie sprawy urzędowej w znacznej większości może odbyć się jedynie online. To z kolei rodzi kłopoty, z którymi jeden z naszych czytelników został pozostawiony „sam sobie”:

- Mój dowód stracił już ważność. Dostałem informację, że w urzędzie mam do odbioru nowy, ale osobista wizyta była niemożliwa przez epidemię koronawirusa. Zadzwoniłem w związku z tym na infolinię i tam urzędniczka powiedziała mi, że nie ma takiej opcji, abym mógł umówić się na wizytę w urzędzie. To było na samym początku epidemii. Nie mam ważnego dokumentu i nie wiem, co teraz mogę zrobić – napisał zaniepokojony pan Artur.

Jak został poinformowany nasz czytelnik, odwiedziny placówki są możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Sprawa, z którą dzwonił nie była natomiast „wyjątkowa”. Zapytaliśmy zatem, kiedy można osobiście stawić się w urzędzie?

- Sytuacja wyjątkowa jest wówczas, gdy dana osoba nie jest w stanie sama załatwić danej sprawy przez internet. Dotyczy to przede wszystkim seniorów, którym samodzielnie nie udaje się rozwiązać danego problemu zdalnie, a nikt bliski nie może im pomóc. Takie osoby, podkreślam - tylko starsze i tylko w sytuacjach wyjątkowych - umawiamy na wizytę indywidualną. Zakładamy bowiem, że 30- czy 40-latkowie poradzą sobie z załatwieniem sprawy online. Tych, którzy tego potrzebują, często wspomagamy i wspólnie rozwiązujemy problem już przez telefon – powiedziała rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna, Marta Bartoszewicz

I dodała:

- Odbiór gotowych dowodów odbywa się codziennie między 12:00 a 14:00. Jesteśmy w stanie obsłużyć kilkunastu mieszkańców dziennie. Dlatego pytamy wszystkie osoby, czy muszą odebrać dokument teraz czy mogą zaczekać. Jeśli nie mogą, wówczas umawiamy ich na wizytę. Nie przyjmujemy nikogo bez wcześniejszego umówienia.

Sprawę w urzędzie można załatwić online, poprzez Profil Zaufany lub E-dowód. Posiadając Profil Zaufany możemy, m.in. uzyskać dowód osobisty, złożyć wniosek o prawo jazdy czy paszport. Jednak założenie wspomnianego profilu na stronie Gov.pl nie wystarczy. Należy go również potwierdzić. I w tym momencie zaczynają się schody...

Jak czytamy na stronie Gov.pl, Profil Zaufany można potwierdzić poprzez:

 1. Konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego

 2. Kwalifikowany podpis elektroniczny

 3. E-dowód (nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Aby z niego skorzystać, należy posiadać specjalny czytnik podłączany do komputera)

Jeżeli petent nie jest w stanie skorzystać z żadnej z tych opcji, pozostaje osobista wizyta w placówce. Ta z kolei jest niemożliwa przez epidemię koronawirusa.

- Chciałam założyć Profil Zaufany, aby online uzyskać odpis aktu stanu cywilnego. Nie posiadałam konta w żadnym z wymienionych banków, nie miałam e-dowodu ani kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Pozostawało potwierdzenie Profilu Zaufanego przez osobistą wizytę w placówce. Napisałam zatem do urzędu i dostałam odpowiedź, że nie ma możliwości, abym potwierdziła go osobiście. Na moje ponowne zapytanie o to, jak mam załatwić sprawę, urzędniczka rozłożyła ręce – zrelacjonowała mieszkanka Olsztyna, pani Małgorzata.

I dodała:

- Zostałam pozostawiona z problemem sama. Dopiero na jakimś forum przeczytałam, że istnieje jeszcze jedna opcja, czyli potwierdzenie Profilu Zaufanego na poczcie. Szkoda, że wpadłam na to przypadkiem. Urzędniczka nie wspomniała mi o takiej możliwości.

Jak się okazuje, jednym z „dostawców tożsamości” obok banków jest konto Envelo, czyli internetowa platforma pocztowa Poczty Polskiej.

- Musiałam założyć konto na Envelo, później pójść na pocztę i je potwierdzić. Wizyta w placówce trwała ok. 40 minut, bo pani na poczcie nie bardzo wiedziała, jak się za to zabrać. W domu następnie poprzez konto Envelo, potwierdziłam Profil Zaufany i w końcu udało mi się złożyć wniosek. Bardzo dużo było z tym zamieszania. Myślę, że starsze i mniej zdeterminowane osoby już dawno by sobie odpuściły – powiedziała pani Małgorzata.

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • pal z azji 2020-04-16 18:30:36 95.160.*.*
  Jako przedstawiciel suwerena rozkładam ręce i oświadczam, że wobec takiej postawy nie będzie wynagrodzenia za kwiecień, bo niby za co?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Kierownik sklepu 2020-04-16 18:03:32 5.173.*.*
  W głowach się poprzewracało. Urzędnicy najniższego szczebla myślą że sa panami i mogą Jak dyrektorzy se nie pracować. Prawda jest taka że kasjerka z biedronki jest wyżej w hierarchii niż ci urzędnicy. Nawet z tytułu wynagrodzenia. Pani z biedronki przyjmuje klientów więc czemu ci urzędnicy nie mieliby przyjmowac wniosków. Przecież ja niżej w hierarchii.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Aniaa38 2020-04-16 16:17:16 176.221.*.*
  Mam to samo, bank gdzie należę nie ma opcji założenia profilu zaufania, a w pozostałych przypadkach to trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i czekać i/lub osobiście udać się do odpowiednich placówek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Kudi 2020-04-16 14:28:48 188.147.*.*
  Kiedyś nogi rozkladaly nie ręce teraz mają w dupie petenta
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Tamara Twardodupcewa 2020-04-15 11:56:34 88.156.*.*
  Ciężko dostarczyć dowód osobisty bezpośrednio do mieszkańca tak jak korespondencję z miasta?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • maja 2020-04-15 09:30:48 83.14.*.*
  urzędnicy są pod jakimś specjalnym nadzorem. Wszyscy , ludzie którzy pracują muszą wywiązywać się ze swoich obowiązków, np biura rachunkowe nie mają poprzesuwanych terminów wysyłania vatów dochodówki, sprzedawcy też codziennie narażają zdrowie , czasami nawet życie, czy też nieoceniona nasza służba zdrowia! urzędnicy to przedłużenie ręki rządu a więc chroni się tą grupę ! obywatel dla rządu jest wiadomo już pokazali!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • MP 2020-04-15 06:34:58 88.156.*.*
  A co miała zrobić jak takie wytyczne ma od przełożonego Prezydenta i Prezesa.Wszyscy co nie mają kontaktu z klientem zarówno wewnętrznym jak i zewnętrznym siedzą w domu ,znaczy pracują zdalnie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • R.O. 2020-04-14 23:50:46 83.6.*.*
  Lenistwo. Głośnie umysłowe. Teraz wymięka bo wirus. A potem będzie nadrabianie zaległości po wirusie itd. A pensja płynie. Sia-la-la-la!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • ŚMIESZEK 2020-04-14 21:04:12 88.156.*.*
  JEDNE ROZKŁADAJĄ RĘCE, INNE NOGI... TAKA PRACA... COŚ ROZŁOŻYĆ...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • Serio 2020-04-14 20:55:27 83.9.*.*
  Bzdura. Urzędniczki nie umawiają na terminy, twierdzą że nieważny dowód to nie problem tylko w przypadku kiedy jest mi potrzebny do pełnomocnictwa w pracy nie mogę funkcjonować bez niego. Przez dwa tygodnie nie mogłam się doprosić o termin jak już udało mi się umówić po wojnie telefonicznej to na miejscu okazało się że o 12.30 byłam ostatnia oosba tego dnia. Pod urzędem spotkałam kobietę która wpadał tam wściekła po tygodniu kiedy nie mogła się dodzwonić i była zbywana. Nasz urząd Miasta to jest jakaś pomyłka. Rozumiem ochronę zdrowia ale dwie pracujące ospby w dowodach spójnie rozładowałyby kolejki umawiając ludzi w takich odstępach..... Ale nie lepiej mieć mieszkańców w d.... Ale między pokoikami na kawki i ploteczki chodzić.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3