TOP 10 atrakcji na Mazurach. Co warto tam zobaczyć?

TOP 10 atrakcji na Mazurach. Co warto tam zobaczyć?
Widok na Wioskę Żeglarską w mazurskiej miejscowości Mikołajki
Fot. Wioska Żeglarska Mikołajki

Mazury to jeden z trzech kierunków w Polsce, najczęściej wybieranych przez turystów. W tym regionie występuje bowiem bogactwo jezior, które idealnie nadają się na letni wypoczynek. Jednak oprócz wakacyjnych kąpieli, Mazury zachęcają do zwiedzania. Co warto tam zobaczyć? Oto 10 naszych propozycji.

Twierdza Boyen

Fot. Twierdza Boyen w Gizycku

Twierdza Boyen położona jest w Giżycku, na przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Mówi się, iż jest największym zabytkiem Mazur. Twierdza została zbudowana w XIX w. i miała pełnić funkcję obronną, z czego zresztą „wywiązała się”, podczas I wojny światowej, gdy chroniła linię Wielkich jezior Mazurskich. Obiekt został zbudowany w kształcie gwiazdy oraz rozciągał się na powierzchnię 100 ha. W związku z licznymi zmianami właścicieli twierdzy oraz różnym jej przeznaczeniem na przestrzeni lat, dziś jest nieco zniszczona. Można ją jednak zwiedzać zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz murów.

Kolej Wąskotorowa w Ełku

Fot. Ełk-oficjalna strona

Ełcka Kolej Wąskotorowa zaprzestała swojej działalności w 2001 r., jednak już rok później postanowiono, że stanie się ona atrakcją turystyczną miasta. Od tamtej pory turyści mogą podróżować 30-kilometrową trasą, bogatą w malownicze tereny Mazur, na pokładzie zabytkowej kolejki z czasów I wojny światowej. Wycieczka Ełcka Koleją Wąskotorową to nie lada atrakcja dla małych, jak i dużych podróżników. Dzięki przejażdżce można zapoznać się z niezwykłą, dziką fauną oraz florą regionu oraz cieszyć się podróżą na pokładzie pociągu innego niż wszystkie.

Mosty w Stańczykach

Fot. Parki Krajobrazowe Warmii i Mazur

W mazurskiej wsi Stańczyki znajduje się niezwykły zabytek, który w 2020 r. został doceniony przez witrynę Google, która przyznała mu „Złotą Pinezkę”. Mowa o najwyższych w Polsce wiaduktach nieczynnej już linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km). Mosty powstały w 1917 r. i funkcjonowały do końca II wojny światowej. Później Armia Czerwona rozebrała biegnące tamtędy tory. Obecnie mosty w Stańczykach są dostępne dla zwiedzających. Z powodu podobieństwa do rzymskich akweduktów, są licznie odwiedzaną atrakcją turystyczną.

Piramida w Rapie

Fot. Fot. PIRAMIDA W RAPIE - Historia i ciekawostki w pigułce / Umiejscowieni

Tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim, we wsi Rapa na Mazurach, znajduje się jedyna taka budowla w skali regionu. Piramida w Rapie bynajmniej nie jest zabytkiem antycznym, gdyż powstała w XIX w. Wybudowano ją dla rodziny Farenheitów, których fascynował temat „życia po życiu”. Chcieli spocząć w grobowcu-piramidzie, aby zapewnić sobie wieczne bytowanie. Budowla w kształcie ostrosłupa była jednak przez lata dewastowana, a zwłoki pochowanych Farenheitów – bezczeszczone. Dziś wnętrze piramidy jest zamknięte dla zwiedzających. Obiekt można oglądać z zewnątrz.

Ośrodek narciarski i wieża widokowa w Kurzętniku

Wieża widokowa w Krynicy-Zdrój. Podobna powstaje w mazurskim Kurzętniku / Fot. Kurza Góra Ośrodek Narciarski / FB

We wsi Kurzętnik, znajdującej się około 20 km od Lubawy, mieści się największy w północnej Polsce ośrodek narciarski oraz (już w 2021 r.) stanie druga najwyższa w Polsce wieża widokowa. Ośrodek „Kurza Góra” dysponuje 3 trasami zjazdowymi o łącznej długości ok. 2,5 km. Oprócz tego w tym miejscu znajduje się tor tubingowy, czyli wielka zjeżdżalnia dla pontonów. Niedługo (bo już w 2021 r.) na terenie ośrodka stanie wieża widokowa, bliźniacza do obiektu znajdującego się w Krynicy-Zdrój. Budowla będzie sięgać wysokości niemal 50-metrów, a ścieżka, którą turysta dostanie się na szczyt, będzie długości 1030 m. Na wieżę turysta może również wjechać kolejką krzesełkową oraz zjechać 60-metrową zjeżdżalnią.

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Fot. Parki Krajobrazowe Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich leży na terenie powiatu ostródzkiego oraz iławskiego, a jego powierzchnia to ok. 72 km kwadratowe. Teren ten jest niezwykle atrakcyjny pod względem krajobrazowo-widokowym. Ukształtowanie powierzchni jest tam bardzo charakterystyczne, gdyż posiada dynamiczne wzniesienia i doliny. Oprócz tego park jest bogaty w faunę i florę, a także liczne rzeki, jeziora i strumienie. Z pewnością te niezwykłe pod względem estetyki tereny są warte odwiedzenia.

Bunkry w Mamerkach

Fot. Gmina Węgorzewo

Około 8 km od Węgorzewa znajduje się miejscowość Mamerki, a w niej jedyny tak dobrze zachowany kompleks bunkrów, zbudowany w latach 1940-1944. Podczas II wojny światowej był on własnością Wehrmachtu. Wówczas w bunkrach mieściło się 1540 osób. Niegdyś podejrzewano, że na terenie kompleksu znajduje się słynna „Bursztynowa Komnata”. Tezę tę obalono, jednak właściciele bunkrów zbudowali w tym miejscu jej replikę. Wszystkie obiekty są udostępnione zwiedzającym.

Żegluga Ostródzko-Elbląska

Fot. Elbląg-oficjalna strona

Kanał Ostródzko-Elbląski został utworzony w całości przez człowieka. Niegdyś przy pomocy łodzi transportowano nim sosnę taborską, wykorzystywaną do produkcji masztów. Tereny, przez które przepływa, są niezwykle urokliwe oraz obfite w naturalne krajobrazy. Na trasie żeglugi znajdują się śluzy i pochylnie (trawiaste, drewniane), przez które przeprawa stanowi dodatkową atrakcję podczas wycieczki. Kanał Ostródzko-Elbląski został nazwany „niezwykłym zabytkiem techniki” oraz „pomnikiem historii”.

Wilczy Szaniec

Fot. Najbardziej TAJEMNICZE miejsca na MAZURACH / Umiejscowieni

W latach 1941-1944 „Wilczy Szaniec” był główną kwaterą Adolfa Hitlera, który stamtąd dowodził wojskami podbijającymi ZSRR. Obiekty położone są w odległości 8 km od Kętrzyna, na skraju lasu wsi Gierłoż. W skład „Wilczego Szańca” wchodziły liczne schrony i bunkry, a także basen, kino oraz kasyno. Na stałe na terenie siedziby Hitlera mieszkało 2100-2200 osób. Po wojnie „Wilczy Szaniec” musiał zostać rozminowany. Dziś teren ten można zwiedzać bez przeszkód, odwiedzając również utworzone tam muzeum.

Puszcza Piska

Fot. Puszcza Piska

Puszcza Piska jest największym kompleksem leśnym, położonym na Mazurach. Jej powierzchnia to ponad 100 tys. ha, w których skład wchodzi Mazurski Park Krajobrazowy. W puszczy znajduje się wiele rezerwatów, jak np. jezioro Śniardwy. Przez jej tereny przepływa rzeka Krutynia oraz Pisa. Puszcza składa się głównie z torfowisk niskich oraz lasów, gdzie żyją zwierzęta typowe dla tego regionu. Jest również ostoją dla ptaków o randze europejskiej. Puszcza Piaska jest niezwykle bogata w piękne krajobrazy. Mnogość fauny oraz flory sprawia, iż jest to idealne miejsce do obcowania z naturą.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • logost 2020-11-09 18:09:26 31.60.*.*
  Pewna grupka ludzi w rządzie lobbuje za nową atrakcje korytarz tranzytowy zapchany tysiącami tirów .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Prescher 2020-10-19 12:41:40 92.217.*.*
  Wir waren überall alles wunderschön🇩🇪
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Jeszcze warto zobaczyć... 2020-10-19 08:57:11 95.49.*.*
  Zamaskowanych ludzi...kino bez pieniędzy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Polak 2020-10-18 15:54:18 83.5.*.*
  Zapomnieli jeszcze dodać o chyba najciekawszym miejscu na Mazurach. Nazywa się bezrobocie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • Msiek 2020-10-18 08:57:10 31.60.*.*
  Nie ma czegoś takiego jak Kanał Ostródzko-Elbląski. To jest Kanał Elbląski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • olka 2020-10-18 07:12:02 46.186.*.*
  W Olsztynie atrakcja regionu jak wchodzisz na stare miasto to pierwsze co zobaczysz to menele i da pani 5 złotych
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5