Tajemnicze punkty graniczne przy Łynostradzie. Jaką pełnią funkcję?

Tajemnicze punkty graniczne przy Łynostradzie. Jaką pełnią funkcję?
Punkt przy Łynostradzie na ul. Obrońcó Tobruku w Olsztynie
Fot. Czytelnik Olsztyn.com.pl

Nasz czytelnik podczas spaceru Łynostradą zauważył kilka punktów granicznych. Jaką pełnią one rolę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Napisał do nas czytelnik, który zastanawia się, w jakim celu przy Łynostradzie powstały punkty graniczne.

- Na spacerze Łynostradą przy ul. Obrońców Tobruku zauważyłem kilka "punktów granicznych". Jaką spełniają one rolę? Czy może to są jakieś czujki, które alarmują, kiedy się poziom wody będzie podnosił? – zastanawia się nasz czytelnik.

Postanowiliśmy to sprawdzić. Okazało się, że są to punkty geodezyjne.

- Służą do monitorowania ewentualnego osiadania ścieżki. To bardzo istotne, ponieważ są to grunty słabo nośne i znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Z tego też powodu ścieżka została wykonana w kruszywie a nie np. w asfalcie  lub polbruku, jak postulowała część mieszkańców. Ewentualnym monitorowaniem zajmuje się ZDZiT, ponieważ to im została przekazana ścieżka – wytłumaczyła nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie.

Na urządzeniach jest informacja, że za ich zniszczenie grozi odpowiedzialność karna. Za zniszczenie mienia grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • ZMartwionyDżony 2020-04-06 11:48:59 88.156.*.*
  Na Łynostradzie widać już pierwsze zagłębienia od żeremii drążonych przez bobry. Do sezonu i końca pandemii na bank w kilku miejscach ścieżka się zapadnie. Kilkanaście milionów wydanych to może trzeba było pomyśleć o zabezpieczeniach?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Emeryt 2020-04-05 11:30:05 176.221.*.*
  Po lesie miejskim jeszcze można chodzić.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • tomcio 2020-04-04 21:30:18 88.156.*.*
  a mandacik wystawione dla spacerowicza?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4