Sukces warmińsko-mazurskich kierowców. ''Takich dni jak wczoraj życzylibyśmy sobie codziennie''

Sukces warmińsko-mazurskich kierowców. ''Takich dni jak wczoraj życzylibyśmy sobie codziennie''
Wypadek pod Olsztynem
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Ze statystyk warmińsko-mazurskich policjantów wynika, że co trzy dni na drogach regionu ginie jedna osoba. Jednak wczorajszy dzień przejdzie do historii. Dlaczego? Bo wczoraj nie doszło do żadnego wypadku drogowego, ani nie było ofiary śmiertelnej.

„Takich dni jak wczoraj, życzylibyśmy sobie codziennie”, mówi Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie mł. insp. Mariusz Tański. Dlaczego 4 września 2019 jest tak wyjątkowy? Bo wczoraj nie doszło do żadnego wypadku drogowego, a co za tym idzie, nikt nie zginął na drogach regionu.

Bez wątpienia jest to sukces kierowców i pieszych, bo statystyki policyjne są zatrważające. Co trzy dni, w wyniku wypadku, ginie jedna osoba. W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach doszło do 1281 wypadków, w których zginęło 140 osób. Z kolei w całej Polsce doszło do 31,7 tys. wypadków drogowych, z czego ponad 2,6 tys. to te ze skutkiem śmiertelnym. To oznacza, że w średnio co dwunasty wypadek kończy się śmiercią jednej osoby.

- W dalszym ciągu przyczyną jest nadmierna prędkość, brawura i przecenianie swoich umiejętności, która przeradza się w tragedię – wymienia Mariusz Tański.

Co ciekawe, do największej liczby zdarzeń drogowych dochodzi podczas pogodnych dni. Wtedy kierowcy czują się pewniej na drogach i jeżdżą dużo szybciej. Polska jest na szarym końcu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa. Najlepiej w tej kwestii radzą sobie Szwedzi, a najgorzej Bułgarzy, Rumuni, Łotysze, a po nich są dopiero Polacy.

W naszym regionie podczas wakacji doszło do 277 wypadków, gdzie 346 osób zostało rannych, a 30 zmarło.

Policjanci przypominają, że 21 września obchodzimy Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drodze. W związku z tym od 2016 r. tego dnia prowadzona jest akcja EDWARD (ang. European Day Without A Road Death. Kampania promuje bezpieczeństwo na drogach.

Źródło: własne/KWP Olsztyn

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • gość 2019-09-05 20:02:20 88.156.*.*
    Hehe jak nie było wypadku to skąd miałaby być ofiara śmiertelna? Komuś się procesor zawiesił
    Odpowiedz Oceń: 0 2 Zgłoś treść