Dziś jest: 04.05.2024
Imieniny: Floriana, Moniki
Data dodania: 2023-08-17 09:00

Sukces olsztyńskich sportowców na mistrzostwach świata w Glasgow

Polki zajęły 2. miejsce, tracąc do pochodzących z Irlandii zawodniczek niecałe 2 minuty

Ze srebrnym medalem powrócą z Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym w Glasgow reprezentanci Polski. Niebywałego wyczynu dokonała olsztynianka Otylia Marczuk z pilotką Ewą Bańkowską, które na mocno wysłużonym tandemie wywalczyły w wyścigu tytuł wicemistrzyń globu.

Pochodząca z Olsztyna Otylia Marczuk ma od urodzenia problemy ze wzrokiem. Talent do kolarstwa odziedziczyła po ojcu, którym jest Krzysztof Kosikowski, utytułowany przed laty polski kolarz, srebrny i brązowy medalista paraolimpijski w wyścigach tandemów. Druga z dziewczyn od lat z powodzeniem rywalizuje na torze i szosie, zdobywając medale i bijąc rekordy świata. Ewa Bańkowska ma za sobą udany paraolimpijski debiut na igrzyskach w Tokio, gdzie jako pilot startowała z Dominiką Putyrą, z którą w tym samym roku sięgnęła w portugalskim Cascais po brąz mistrzostw świata.

Pierwsze miejsce na trasie 78 km zajął irlandzki duet Katie-George Dunlevy oraz Linda Kelly. W pierwszej 10 znalazły się jeszcze dwa polskie tandemy. Justyna Kiryła i Kamila Wójcikiewicz, znajdujące się na miejscu 5. Katarzyna Orzechowska - kolejna olsztynianka biorąca udział w zawodach - i Barbara Borowiecka uplasowały się na miejscu 7.

Należy także odnotować męską załogę złożoną z pochodzącego z Olsztyna Piotra Kołodziejczuka i jego pilota, Michała Podlaskiego. Panowie zajęli 5 miejsce na trasie ponad 109 km.