Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Stało się! „Długie, owocne małżeństwo” przypieczętowane. Olsztyn podpisał umowę na finansowanie stadionu

Stało się! „Długie, owocne małżeństwo” przypieczętowane. Olsztyn podpisał umowę na finansowanie stadionu
Umowa podpisana. „Stadion miejski w Olsztynie zaczyna się materializować”
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W poniedziałkowy poranek (1 czerwca) podpisano umowę na finansowanie budowy stadionu przy al. Piłsudskiego 69A w Olsztynie. Kredytu (inwestycyjnego i obrotowego) na poziomie 254 600 000 zł, udzieli miastu bank Erste (wcześniej Santander Bank Polska).

reklama

Finansowanie na finiszu. Miasto zabezpieczyło setki milionów

Nowy stadion miejski coraz bliżej. Przypomnijmy, że w styczniu br. spółka Hala Olsztyn (własność miasta), która wytypowana została do obsługi działań związanych z budową obiektu przy al. Piłsudskiego, ogłosiła otwarcie zgłaszania ofert na udzielenie finansowania inwestycji.

Zainteresowane przedsięwzięciem były trzy banki: konsorcjum BGK i PKO BP, Pekao oraz ówczesny Santander – obecnie Erste Bank Polska.

Po przeprowadzeniu negocjacji, wytypowano ostatni z wymienionych podmiotów. Co istotne, bank udzieli miastu kredytu inwestycyjnego oraz obrotowego (na sfinansowanie podatku VAT) na poziomie 254 600 000 zł.

Stadion miejski z lotu ptaka

W poniedziałek, 1 czerwca, olsztyńska spółka podpisała umowę (sięgającą nawet 2045 r.) z Erste. W związku z finalizacją kolejnego kroku zmierzającego ku budowie, odbyła się konferencja prasowa. W spotkaniu udział wzięli, m.in. prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, prezes miejskiej spółki Hala Olsztyn, Zbigniew Trzoska, reprezentant banku Erste, Mariusz Chojnacki oraz skarbnik miasta, Joanna Staśkiewicz.

- Od ponad roku regularnie informuję państwa o kolejnych etapach inwestycji, która już trwa. Zanim jednak wjadą tu buldożery, trwają etapy przygotowawcze. Jednym z nich jest zapewnienie finansowania – mówił prezydent Szewczyk.

Satysfakcja i komfort

Jak podkreślał z kolei Zbigniew Trzoska, dzięki wyborowi banku Erste, miastu udało się zaoszczędzić „ładnych kilkanaście milionów na przyszłość”. Prezes spółki Hala Olsztyn zapewnił także, iż miasto uwzględniło środki na realizację przedsięwzięcia w wieloletnim planie finansowym (w dokumencie zapisano 344,5 mln zł kosztów związanych z budową stadionu wraz ze spłatą kredytów, a kolejne 100 mln zł na potrzeby funkcjonowania obiektu do 2045 r.).

- W ramach rekompensaty za poniesione koszty, związane z wykonaniem zadania, te kwoty będą przekazywane spółce. To jest główne zabezpieczenie dla banku – mówił podczas spotkania z mediami, zaznaczając, że Olsztyn stoi przed dużym wyzwaniem, które potęgują m.in. oczekiwania mieszkańców i kibiców.

Prezes miejskiej spółki Hala Olsztyn, Zbigniew Trzoska

Zdaniem Trzoski, miasto wojewódzkie powinno posiadać nowoczesny obiekt, który wzbudzał będzie satysfakcję i zapewni komfort.

- I mieszkańcy, i kibice zasłużyli na to, aby w komfortowych warunkach oglądać mecze i przeżywać inne wydarzenia – wskazał.

Długie, owocne małżeństwo” z bankiem

W czasie konferencji głos zabrał także Mariusz Chojnacki, oceniając nadchodzący projekt jako „bardzo ciekawy” i podkreślając, że bank nie ma wątpliwości co do wiarygodności Olsztyna, jako partnera biznesowego.

- To będzie długie, owocne małżeństwo – skomentował.

 Reprezentant Erste Bank Polska, Mariusz Chojnacki

Kiedy ruszy budowa?

Według harmonogramu, budowa ruszyć ma pod koniec 2027 r. Do tego czasu miasto rozstrzygnąć musi jeszcze dwa przetargi: na projekt zamienny (prawdopodobnie nastąpi to pod koniec czerwca br.) oraz wyłonienie generalnego wykonawcy.

Następnie, teren przy al. Piłsudskiego, na którym docelowo stanie nowoczesna konstrukcja, zostanie oczyszczony i wyrównany.

- Jeśli ktoś jeszcze wątpi, że wybudujemy stadion, to dziś nie powinien mieć wątpliwości, bo mamy zapewnione finansowanie. Stadion miejski w Olsztynie zaczyna się materializować – skwitował włodarz – skwitował włodarz stolicy regionu.

Przenosiny na al. Sybiraków

Warto zaznaczyć, że do momentu rozpoczęcia budowy obiekt wciąż służyć ma do celów sportowych. Po wbiciu pierwszych łopat piłkarze przeniosą się na teren nowego ośrodka, który powstać ma do tego czasu przy al. Sybiraków. [Zobacz również: Umowa podpisana. Rusza budowa Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego w Olsztynie. „Wielu mówiło, że to się nie wydarzy” [ZDJĘCIA, WIDEO]]

Nie chcemy stadionu, który będzie pusty”

Nowy stadion pomieścić ma 10 tys. widzów. Jak przekonywał kilka miesięcy temu Robert Szewczyk, pojemność oszacowana została przez firmy konsultingowe.

- Nie chcemy stadionu, który będzie pusty, który nie będzie w stanie zapełniać trybun. Chcemy stadionu, który będziemy w stanie utrzymać. Zdaję sobie sprawę, że Stomil gra w IV lidze ale nie zawsze tak było i jestem przekonany, że nie zawsze tak będzie – argumentował włodarz.

Zalety lokalizacji i funkcje obiektu

Kolejnym atutem, na jaki zwracają uwagę władze, jest lokalizacja w centrum miasta, dzięki której stadion przyciągać ma nie tylko w dni meczowe.

Jedną z dodatkowych funkcji obiektu będzie punkt obsługi mieszkańca tzw. „mały ratusz”. Ponadto na stadionie ma powstać centrum konferencyjne, czy też powierzchnia usługowa (pod trybunami) o powierzchni 2 tys. m2. Planowane są także miejsca schronienia w podziemiach czy 14 lóż, które będą do wynajęcia przez przedsiębiorców. [Czytaj więcej: Setki milionów złotych na budowę stadionu w Olsztynie. Ma tam powstać "nowy ratusz"]

Prezydent Olsztyna podkreślił, że w promieniu 200 km nie będzie drugiego takiego stadionu piłkarskiego i dodał, że Stomil będzie musiał zrobić z każdego dnia meczowego „święto”. Sprzyjać kibicowaniu ma fakt, że trybuny od murawy będzie dzielić zaledwie 5 metrów.

- Jeżeli trybuny będą obłożone w 70-80 procentach, to klub będzie się rozwijał i zarabiał – mówił włodarz podczas III odsłony biznesowego śniadania Klubu Biznesu Stomilu Olsztyn S.A., które odbyło się w kwietniu br.

Komentarze (34)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • PolskaLaicka !!! 2026-06-12 18:15:02 2a00:f41:4cde:*
    400 lecie jakiegoś cudu w Braniewie , Naukowe sympozja !!!! Q....wa !!! Mamy 21 wiek. Kto w końcu odważy się z tym skończyć ??!!! Z terroryzmem religijnym kościoła katolickiego . POLSKA i my obywatelki i obywatele żądamy Polski Laickiej !!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • katolik 2026-06-05 21:59:01 95.160.*.*
    Za tą kasę byście lepiej kościół wybudowali.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 10
  • Donald 2026-06-05 20:46:11 2a00:f44:3:*
    Super będzie stadion a plebs i motłoch dalej nie zadowoleni 😂🤣nie przejmujcie się że 10 tys pojemności za taką kwotę 🙂każdy musi ukraść coś dla siebie😂🤣😂
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
  • Hańba 2026-06-04 16:54:30 2a00:f41:4cad:*
    Wybudujcie stadion dla młodzieży , by kibole i żele zniszczyły go w ciągu jednego meczu .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
  • Johny Pollack 2026-06-04 10:40:17 46.112.*.*
    A może lepiej dofinansować szpitale?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 6
  • Olosmolo 2026-06-02 12:44:39 37.31.*.*
    Poniżej 15 tyś to stadion dla powiatu.... hala też mała.... włodarze Olsztyna mają kompleksy.....z takim minimalizmem się daleko nie zajdzie..... bierzcie przykład z Opola.....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 30
  • Olsztyniak1234567 2026-06-02 10:23:56 46.205.*.*
    Prezydent na pierwszym zdjęciu wygląda jak gość od trzymania parasola.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 22
  • Mela z córkom 2026-06-02 09:43:14 176.221.*.*
    To wielki sukces, że bank udzielił nam kredytu na warunkach korzystnych dla banku! I tyle w temacie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 31 21
  • Gougi 2026-06-02 00:13:17 92.40.*.*
    Mam nadzieje że projekt uwzględnia pozniejszą mozliwosc rozbudowy stadionu...10tys miejsc to słabo...15 byłoby OK
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 29
  • Olosmolo 2026-06-01 16:35:34 37.31.*.*
    Nareszcie mamy stadion ! ....tylko dlaczego niemiecki bank ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 51
  • Nie DLa Bonżura 2026-06-01 15:22:58 164.127.*.*
    Zadłużania miasta ciąg dalszy. Za dwa lata mieszkańcy pogonią platformiarzy. Do tego czasu będziemy wegetować.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 46
  • Wykładowca UWM 2026-06-01 13:42:25 146.70.*.*
    Brawa dla Prezydenta. Pomimo późnej reakcji z odśnieżaniem czemu winne jest Zarząd Dróg Zieleni i Mostów oraz w większości Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe które zwalają winę na miasto zaś to nie miasta teren. Prezydent wywiązuje się z obietnic wyborczych. Dzieci maja bezpłatna komunikację miejska. Ogłoszono już budowę Nowobaltyckiej oraz zasypanie i aranżacje dziury pod Wyosoka Brama. Również wyremontowano ulice np Dąbrowszczaków czy Mroza i liczne chodniki np żołnierską itp miasto stara się na kredyt na budowę stadionu. Trwa już budowa Planetarium, również remonty wielomilionowe szkół jak Elektronik i budynki obok a także wiele wiele innych inwestycji - chociażby Centrum Piłkarskie na Stadionie Warmi. Ocena 9/10. Życzymy by spełnił wszystkie obietnice wyborcze!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 59 19
  • KURP 2026-06-01 13:32:36 2a01:11cf:4105:*
    Tragedia. Drogi dziurawe, na renowację kamienic na starówce nie ma a patusom z 4 ligi będą stadion budować xD
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 38
  • Fedex 2026-06-01 13:29:55 46.205.*.*
    Wszystko wskazuje na to ze Stomil pozostanie na kolejny rok w 4 lidze więc dla kogo ten stadion ??
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 31
  • Gonzo 2026-06-01 13:14:07 89.79.*.*
    Może warto byłoby pokazać w tym artykule także projekt nowego stadionu?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 33
  • Ja 2026-06-01 12:30:01 109.243.*.*
    Wspaniale. Brawo Panowie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 13
  • Baron Antonow 2026-06-01 12:04:08 80.48.*.*
    Wielkie brawa! Wreszcie coś się dzieje! Czekamy na finalny efekt.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 12

Proponowane artykuły