Stadion w Olsztynie kusi deweloperów

Inwestor zbuduje stadion, a w zamian będzie czerpał profity z centrum handlowego. To warunki umowy partnerstwa publiczno-prywatnego, które miasto zaproponowało deweloperom. Na ofertę ratusza odpowiedziały cztery firmy.

Prywatni inwestorzy zbudują stadion miejski w zamian za możliwość postawienia obok niego galerii handlowej. Deweloper będzie zarządzał kompleksem przez 12 lat. Po tym czasie stadion i parking przejdą na własność miasta, a zyski z galerii inwestor będzie czerpał dalej.

Żeby nie było tak łatwo, ratusz postawił deweloperom wysokie wymagania. Zdolność kredytowa spółki, która chce wziąć udział w konkursie, ma wynosić co najmniej 200 mln zł, a roczne dochody muszą przekraczać 150 mln zł. Dodatkowo, od każdego uczestnika konkursu, do kasy miejskiej ma wpłynąć wadium w wysokości 2 mln złotych.

Oprócz dobrej kondycji finansowej inwestorzy muszą wykazać się także szerokim dorobkiem - co najmniej dwa wybudowane w ciągu pięciu ostatnich lat obiekty handlowe o łącznej powierzchni powyżej 60 tys.m kw. Spółki muszą także posiadać doświadczenie w budowie stadionu lub innego obiektu sportowego z widownią na co najmniej 10 tys. osób.

Ratusz otrzymał zgłoszenia od czterech firm spełniających te warunki: ECE, Echo Investment, Miasto-Projekt Wrocław i Nuvola Sports. Na razie są to wstępne oferty. Specjalny zespół negocjacyjny powołany przez urzędników, w ciągu kilku miesięcy wybierze najkorzystniejszą z nich.

Źródło: stadiony.net/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • uhahaah 2010-08-19 08:51:58 212.160.*.*
    kilka miesiecy na wybranie najkorzystniejszej oferty ? to tylko w polsce mozliwe jest takie "szybkie" tempo :D
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść