Dziś jest: 02.05.2024
Imieniny: Anatola, Atanazego
Data dodania: 2021-08-22 09:12

Redakcja

Stadion Leśny – niewykorzystany potencjał

Stadion Leśny – miejsce niezwykle urokliwe, z doskonałą lokalizacją i ciekawą historią. Miejsce zapomniane przez władze miasta i regionu niszczeje mimo ogromnego potencjału.

reklama

Najstarszy stadion lekkoatletyczny w Olsztynie otwarto w 1920 roku. Na terenie stadionu odbywały się liczne imprezy sportowe. W 1946 odbyły się tu igrzyska Organizacji Towarzystwa Młodzieży Uniwersytetów Robotniczych. W 1960 roku stadion był miejscem zmagań lekkoatletów w ramach Mistrzostw Polski. To właśnie wtedy Józef Szmidt ustanowił nowy rekord świata w trójskoku - jako pierwszy przekroczył granicę 17 m. Kolejny rekord świata padł tu w 1928 roku. Emil Hirschfeld ustanowił wynik 16,11 m w pchnięciu kulą. Nie został on jednak wówczas uznany. Ostatnie zawody na stadionie odbyły się w 1989 roku.

Stadion położony na terenie lasu miejskiego w Jakubowie od lat niszczeje. Władze miasta powtarzają, że odbudowa stadionu nie jest możliwa ze względu na brak środków w budżecie. Prywatni inwestorzy także nie interesują się obiektem – brakuje bowiem pomysłu na to w jaki sposób można by czerpać z niego zyski.

Nadzieję na odbudowę stadionu miał również dawny lekkoatleta, Tadeusz Milewski organizator festynu ''Przywróćmy blask stadionowi leśnemu''. Festyn miał przypominać włodarzom, że w Lesie Miejskim jest perełka, która od lat czeka na ich zainteresowanie i wsparcie finansowe. Wydarzenie cieszyło się co prawda popularnością, jednak nie udało się osiągnąć głównego celu.

Na co dzień na terenie stadionu można spotkać spacerowiczów, którzy cenią sobie ciszę i spokój, a których w tym miejscu nie brakuje. Można też napotkać na korzystających z parku linowego, rowerzystów czy olsztynian odpoczywających tu ze swoimi czworonogami.

Wszyscy są zgodni co do jednego – to miejsce, które zasługuje na nowe życie.

Komentarze (28)

Dodaj swój komentarz

  • lewy 2018-05-09 11:47:37 213.73.*.*
    ZOO regionalne - łosie, wilki, rysie, dziki, sowy, nietoperze itd. plus duuuże akwarium, tak aby ściany były nad powierzchnią ziemi, a w nim lokalne gatunku ryb. Nad całością pieczę opiekuńczą mogliby sprawować studenci UWM - opieka, badania, rozród... Zarządcą Miasto... Kasa z UE - są programy wspierające ochronę środowiska itd. - idealne rozwiązanie w tamtym rejonie - spacery, rodziny z dziećmi, las, bagna, rzeka...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 1

www.autoczescionline24.pl