Spore straty przyrodnicze po nawałnicy, która przeszła nad Olsztynem [WIDEO]

Spore straty przyrodnicze po nawałnicy, która przeszła nad Olsztynem [WIDEO]
Jedno z dużych, powalonych drzew w parku Centralnym w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wracamy do tematu czwartkowej nawałnicy jaka przeszła nad Olsztynem. Wichura wyrządziła sporo strat m.in. w parkach: Kusocińskiego, Centralnym oraz w ich najbliższej okolicy. Połamanych zostało wiele drzew. Kilka z nich spadło również na pobliskie garaże i samochody.

Jak już informowaliśmy w materiale Silny wiatr nad regionem. W samym Olsztynie strażacy interweniowali 150 razy! [ZDJĘCIA] w czwartek tylko w samym Olsztynie straży otrzymywali zgłoszenia co kilkanaście minut.

- Na terenie całego miasta powalonych zostało kilkadziesiąt drzew - poinformował dyrektor Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, Mieczysław Wójcik.

Obecnie sytuacja już się uspokoiła, ale skutki czwartkowej wichury olsztynianie widzą do tej pory - głównie w parkach, gdzie leży wiele powalonych, starych drzew. Wielu z przechodniów zatrzymuje się na chwilę aby telefonami lub aparatami uwiecznić ten przykry widok.

- Ogromne zniszczenia dotknęły głównie park Kusocińskiego - powiedział natomiast dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Marcin Szwarc. - Uszkodzone zostały zlokalizowane tam plac zabaw i siłownia. Poza tym połamanych zostało wiele charakterystycznych wierzb. Drzewa powalone zostały także na terenie Lasu Miejskiego.

Jak zabezpieczyć się przed wichurą?

Połamane, wielkie drzewa w parku Centralnym

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dzisiaj (23 października) w Polsce północno-wschodniej możliwe lokalnie pojedyncze burze.

Czytaj również:

Wichura nad Olsztynem. Na al. Wojska Polskiego na volkswagena spadło drzewo [ZDJĘCIA] [AKTUALIZACJA]

W związku z trudnymi warunkami pogodowymi w ostatnich dniach, apel do mieszkańców wystosował także prezydent miasta, Piotr Grzymowicz:

Szanowni Państwo,

nawałnica, jaka przeszła w czwartek (21 października) nad Olsztynem była jedną z większych, z jakimi mierzyliśmy się w ostatnim czasie. Skutki wichury oraz straty nią spowodowane nie zostały jeszcze do końca oszacowane, ale z całą pewnością są bardzo duże. Na szczęście wichura nie spowodowała ofiar w ludziach.

Ponieważ meteorolodzy ostrzegają, że także w piątek (22 października) w Olsztynie może mocno wiać, a wiatr w porywach może osiągać do 80 km/h apeluję do wszystkich mieszkańców naszego miasta o ostrożność i rozwagę. Szczególnie dotyczy to terenów parkowych i cmentarzy. Proszę o to szczególnie w sytuacjach, gdy będą Państwo przechodzić w pobliżu drzew, które mogą być osłabione wskutek wczorajszej nawałnicy. Proszę też nie ignorować wygrodzeń w pobliżu budynków, z których mogą spadać dachówki. Zachowajmy w najbliższym czasie szczególną ostrożność i o ile to możliwe pozostańmy w domach.

Zachęcam także do śledzenia prognoz pogody i informacji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publikowane alertów Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa oraz  na  portalu Bezpieczny Olsztyn – www.bezpieczny.olsztyn.eu.

Z poważaniem,
/-/ Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Jjj 2021-10-24 11:00:02 37.30.*.*
  Ratusz się cieszy ! Wiatr odwalił robotę za nich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Brajan 2021-10-24 00:05:16 5.173.*.*
  Kurna a ja se z koleżką piwko pod chmurką waliliśmy i tak właśnie jakoś mocniej wiało a to ta nawałnica była,człowiek pogrążony hobby nawet nie zauważy coś się do około dzieje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 7
 • Buu 2021-10-23 19:48:18 79.191.*.*
  Te drzewa to rzeczywiście jest powód do płaczu. 10x tyle ich zostało ostatnio wyciętych wzdłuż jednej tylko ulicy pod budowę torowiska tramwajowego. Wtedy mało kto zwrócił na to swoją uwagę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 4
 • Guccio 2021-10-23 19:41:39 88.156.*.*
  Gdzie jest Tekla Żurkowska - ogrodnik miejski? Gdzie dbanie o drzewa? To by się nie połamały. A jak już się połamały to powinna posadzić 3 razy więcej. Do dzieła niewidoczna Teklo!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • coco 2021-10-23 16:27:04 176.221.*.*
  więcej betonu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 7
 • Wielki LORD NO 2021-10-23 15:23:08 83.20.*.*
  Olsztyńskie drzewa nigdy by same nie padły od jakiegoś wicherku. NOLe musiałby sabotażowac drzewa i je ponacinali lub podpiłowali przed wichurą. Do sądu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 14
 • Bełt 2021-10-23 13:49:48 188.147.*.*
  A znanieckiego 17 całe? Dalej będzie paraliżował miasto swoimi chorymi wizjami?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 9