Imieniny: Piotra, Walerii
Data dodania: 2023-11-19 11:32

Emil Marecki

Smutny powrót z Lubina. Stomil przegrał z rezerwami Zagłębia [ZDJĘCIA]

Radość piłkarzy Zagłębia II Lubin po zdobyciu pierwszej bramki w spotkaniu ze Stomilem

Piłkarze Stomilu Olsztyn przegrali trzecie spotkanie z rzędu na wyjeździe. Tym razem doznali porażki w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin. Podopieczni Janusza Bucholca nadal znajdują się w strefie spadkowej.

Trener Janusz Bucholc w tym spotkaniu nie mógł skorzystać Filipa Wójcika, który ma naderwany mięsień przywodziciela. W zamian najlepszego strzelca Stomilu na wahadle zobaczyliśmy Daniela Pietraszkiewicza. W przypadku innego wahadłowego Michała Karlikowskiego był to 50. występ w barwach Dumy Warmii. Ponownie w bramce od pierwszej minuty zagrał Miłosz Garstkiewicz. W Olsztynie z powodów zdrowotnych zostali także Bartosz Florek (gorączka) oraz Dawid Rezaeian (zapalenie kaletki ścięgna Achillesa).

Spotkanie odbyło się na boisku Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin numer 4. Jedna z trybun jest w trakcie modernizacji (montowanie zadaszenia) i dlatego gospodarze dostali zgodę od Polskiego Związku Piłki Nożnej na nieprzyjmowanie zorganizowanej grupy kibiców Stomilu. Atmosfera spotkania była typowo sparingowa, bez żadnego dopingu, do którego tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni.

Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Za dużo nic ciekawego się nie wydarzyło w tej części gry, ale obydwa zespoły mogły strzelić minimum po jednym golu. Dobrą okazję miał Michał Karlikowski, a także Daniel Pietraszkiewicz, który był jednym z lepszych piłkarzy Stomilu w całym spotkaniu. Gospodarze mogli wyjść na prowadzenie po naszym błędzie. Miłosz Garstkiewicz wyskoczył do piłki, zderzył się z Filipem Szabaciukiem i piłka wypadła mu z rąk. Zawodnik Zagłębia na szczęście nie skorzystał z prezentu.

W połowie pierwszej połowy z boiska musiał zejść Piotr Kurbiel. Zawodnik poczuł ból w klatce piersiowej i sztab szkoleniowy zdecydował się na zmianę. Po konsultacjach i wstępnym badaniu napastnik nie został w Lubinie, a wrócił z drużyną do Olsztyna, gdzie w najbliższych dniach przejdzie kompleksowe badania. Piłkarza czeka badanie krwi oraz EKG.

Trzy gole padły w drugiej odsłonie gry, ale mogło ich paść zdecydowanie więcej. W 53 minucie nasz bramkarz popisał się fantastycznym refleksem i uchronił nasz zespół od utraty gola. Kilka minut później Zagłębie wyszło na prowadzenie. Piłkę w polu karnym ręką dotknął Hubert Krawczun, a rzut karny pewnie wykonał Patryk Kusztal. O tę sytuację na konferencji prasowej pretensje miał szkoleniowiec Stomilu.

- Bardzo kontrowersyjna decyzja pana sędziego - mówi Janusz Bucholc. - Najpierw ewidentny faul na naszym zawodniku, później sędzia odgwizduje rękę w polu karnym. My wszystko bierzemy na klatę, mówimy o odpowiedzialności w zespole, a zapominamy o odpowiedzialności, którą mają sędziowie. Oni muszą też więcej brać na klatę, bo takie decyzje rzutują na wynik ewidentnie, bo jest rzut karny i tracimy bramkę.

Dwie minuty od utraty bramki z boiska za faul bez piłki wyleciał Karol Żwir. - Bezsensowna czerwona kartka - dodaje Bucholc. - Dostajemy ją i szacunek dla mojego zespołu za to, jak walczył o to, by w 10 wynik odmienić.

W 68 minucie gospodarze podwyższyli prowadzenie. Szymon Karasiński zdecydował się na uderzenie zza pola karnego i wyszło mu bardzo ładne trafienie. W doliczonym czasie gry honorowe trafienie zaliczył Daniel Pietraszkiewicz, dla którego było to debiutanckie trafienie w barwach Stomilu.

Stomil Olsztyn przegrał trzecie spotkanie z rzędu, wszystkie porażki miały miejsce na obcych boiskach. Podopieczni Janusza Bucholca wygrywając w Lubinie mogli przeskoczyć w tabeli rywali, a tak zadomowili się na kolejny tydzień w strefie spadkowej.

Kolejne spotkanie Stomil Olsztyn zagra u siebie z GKS-em Jastrzębie. Mecz zaplanowano na sobotę (25 listopada 2023 roku) o godzinie 13.

Zagłębie II Lubin - Stomil Olsztyn 2:1 (0:0)

1:0 - Patryk Kusztal 57' (k.)
2:0 - Szymon Karasiński 68'
2:1 - Daniel Pietraszkiewicz 90'

Zagłębie II: Szymon Weirauch - Jakub Kolan, Kacper Lepczyński, Jarosław Jach, Szymon Karasiński (88' Mateusz Lipp), Paweł Kruszelnicki (88' Franciszek Antkiewicz), Filip Kocaba, Kacper Terlecki (64' Mateusz Kizyma), Cyprian Popielec (64' Kacper Masiak), Patryk Kusztal (83' Odyseusz Sygieniewicz), Rafał Adamski

Stomil: Miłosz Garstkiewicz - Daniel Pietraszkiewicz, Filip Szabaciuk, Hubert Sadowski, Igor Kośmicki, Michał Karlikowski (86' Radosław Tuleja), Karol Żwir, Filip Laskowski, Michal Bezpalec (86' Kacper Kondracki), Hubert Krawczun (72' Yūdai Shinonaga), Piotr Kurbiel (24' Tomasz Bała)

Żółte kartki: Terlecki, Karasiński, Adamski, Kizyma (Zagłębie II); Laskowski, Bezpalec (Stomil)

Czerwona kartka: Karol Żwir (59', Stomil, za kopnięcie przeciwnika)

Sędziował: Robert Marciniak (Kraków)

Widzów: 100

* * *

Zapis konferencji prasowej:

Janusz Bucholc, trener Stomilu: - Mecz przebiegał w pierwszej połowie tak, jak się spodziewaliśmy. Wiedzieliśmy, że będziemy mieli swoje okazje w ataku szybkim, z faz przejściowych w obronie niskiej. Wydawało się do przerwy, że mecz kontrolowaliśmy w ten sposób, że mogliśmy gdzieś więcej wyciągnąć z tej sytuacji, ale mieliśmy kontrolę w graniu taką, jak zakładaliśmy przed spotkaniem i wydawało się, że kwestią czasu i mecz się otworzy ze strony Zagłębia i będą bardziej ryzykowali i wykorzystamy ich błędy w ustawieniu, jednak bardzo kontrowersyjna decyzja pana sędziego - najpierw ewidentny faul na naszym zawodniku, później sędzia odgwizduje rękę w polu karnym. My wszystko bierzemy na klatę, mówimy o odpowiedzialności w zespole, a zapominamy o odpowiedzialności, którą mają sędziowie. Oni muszą też więcej brać na klatę, bo takie decyzje rzutują na wynik ewidentnie, bo jest rzut karny i tracimy bramkę. Później można powiedzieć bezsensowna czerwona kartka. Dostajemy ją i szacunek dla mojego zespołu za to, jak walczył o to, by w 10 wynik odmienić. Było nam zdecydowanie bardzo ciężko, ale cieszy, że Pietraszkiewicz strzelił tę bramkę na 2:1 i ten występ, w którym wiele pojedynków udokumentował bramką, jest marnym pocieszeniem. Przegrywamy arcyważne spotkanie, ale nie zapominajmy, że nie tylko my, piłkarze i trener, ale i sędziowie są odpowiedzialni za wynik i też ich decyzje rzutują na zachowania zawodników, czerwone kartki, ich nerwowe reakcje zachowanie. Jeśli te decyzje i kontrola sędziego są słabe, to później dzieją się takie rzeczy, że ktoś traci głowę i dostaje czerwoną kartkę.

Paweł Sochacki, trener Zagłębia II: - Jesteśmy zadowoleni z tego meczu. Uważam, że zasłużyliśmy na wygraną. Od początku spotkania narzuciliśmy dosyć mocną intensywność. Chcieliśmy ją też utrzymać w drugiej połowie, ale - wiadomo - przez cały mecz nie da się gra wysokim pressingiem, ale staraliśmy się to robić, aby zamknąć przeciwnika na jego połowie. Na pewno realizacja tego założenia w meczu była bardzo dobra. Możemy mieć tylko do siebie żal o straconą bramkę, ale na koniec i tak liczą się trzy punkty. Wielkie brawa dla chłopaków, bowiem wytrzymać przez 90 minut taką dużą intensywność, którą sobie sami narzuciliśmy jest ciężko. To efekt tego, co robimy na treningach. Czy Stomil czymś zaskoczył? Byliśmy przygotowani na ten mecz. Zmienił się w Stomilu trener od naszego, ostatniego meczu i zmieniło się tym samym ustawienie, ale byliśmy gotowi na to, co Stomil oferuje. Nic nas w większym stopniu nie zaskoczyło. Dobrze przeanalizowaliśmy przeciwnika.