Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2020-06-12 10:48

Redakcja

Skuteczny i szybki sposób na chłód - czy to możliwe?

Skuteczny i szybki sposób na chłód - czy to możliwe?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Wpływ pogody i klimatu na organizm jest przedmiotem zainteresowań człowieka już od czasów starożytnych, a ponad 200 lat temu ta gałąź nauki została nazwana bioklimatologią. Wtedy rozpoczęły się poszukiwania metod, które w precyzyjny sposób wskazałyby, jakie konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia niosą czynniki pogodowe. Dziś dotyczy to również warunków, jakie panują w naszych domach i miejscach pracy, a więc przestrzeni, w których spędzamy znaczną część swojego życia.

reklama

Komfort cieplny

Wśród wskaźników biometeorologicznych znalazły się przede wszystkim temperatura i wilgotność powietrza, ale badania z czasem zaczęto uzupełniać o dodatkowe czynniki, takie jak wiek, płeć, aktywność fizyczna, czy nawet rodzaj odzieży i sposób odżywiania. Ich znaczenie zbadał w latach 70. duński naukowiec Ole Fanger. Doszedł on do wniosku, że niemożliwe jest dostosowanie parametrów klimatyzacji i wentylacji do ogółu społeczeństwa, ponieważ odczuwanie komfortu cieplnego – stanu równowagi między odczuwaniem chłodu i gorąca – to pojęcie względne, subiektywne.

Temperatura powinna być dostosowana do indywidualnego stylu życia, istnieją jednak ogólne zalecenia, które gwarantują dobre samopoczucie i zdrowie domownikom. Jest to również zależne od typu pomieszczenia – inna temperatura jest odpowiednia do kąpieli a inna do snu, jednak ta średnia oscyluje wokół 20°C.

Gdy jest za ciepło…

Układ termoregulacji w naszych organizmach pozwala na przystosowanie się do wysokich temperatur, jednak długotrwałe przebywanie w warunkach niekorzystnych powoduje, że zdolności te tracą swoją moc i pojawiają się objawy wyczerpania cieplnego, m.in.:

  • ogólne zmęczenie i drażliwość,
  • wysuszenie śluzówek i osłabienie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu,
  • pogorszenie jakości snu,
  • bóle głowy i problemy z koncentracją.

W obrębie organizmu może dojść do zaburzeń wodno-elektrolitowych, co skutkuje np. wymiotami, podwyższonym ciśnieniem tętniczym, pobudzeniem psychoruchowym, a może skończyć się nawet niewydolnością układu krążenia.

Również jeśli za gorąco jest w mieszkaniu, może to znacznie obniżyć komfort naszego życia i doprowadzić do poważnych schorzeń.

Czy otwierać okna, gdy na zewnątrz panuje upał?

Otwieranie okien latem, by „przewietrzyć” jest częstą praktyką, tymczasem przynosi to odwrotny skutek do zamierzonego, tym bardziej, jeśli okna znajdują się od strony południowej. Również metoda polegająca na otwarciu przeciwległych okien i drzwi nie jest dobrym pomysłem, ponieważ przebywanie w przeciągu może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Okna, a zwłaszcza te znajdujące się po nasłonecznionej stronie, najlepiej zasłaniać roletami lub jasnymi, odbijającymi promienie słoneczne zasłonami, a wietrzyć jedynie w nocy lub o świcie, gdy powietrze na zewnątrz jest rześkie i ma temperaturę niższą od tego w mieszkaniu.

Klimatyzacja dla każdego?

Wszystkie doraźne sposoby na upał, które możemy znaleźć w Internecie pod chwytliwymi tytułami, często okazują się niewystarczające, dlatego warto rozważyć zakup klimatyzacji.

Tę stacjonarną traktuje się w Polsce raczej jako dobro luksusowe, ponieważ wymaga sporego nakładu finansowego, a możliwości jej montażu są ograniczone – w blokach mieszkalnych konieczne jest uzyskanie zgody spółdzielni mieszkaniowej.

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny. Mimo, że jest to urządzenie mobilne, nie można postawić go w dowolnym miejscu ze względu na rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz (urządzenie bez rury to klimator, a nie klimatyzator!). W tym celu najlepiej wykorzystać okno lub drzwi balkonowe.

Klimatyzator przenośny jako tańszy i skuteczny sposób na chłód

Oferta dostępna na rynku jest szeroka, dlatego trzeba dokładnie przyjrzeć się temu, co oferują producenci i dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Dlatego powstał ekspercki ranking klimatyzatorów przenośnych, w którym redakcja dobrała najskuteczniejsze klimatyzatory na rynku w atrakcyjnych cenach. Jednym z polecanych jest Fersk Vind do 40 m², który znajduje się w wielu rankingach jako numer 1 - czyli klimatyzator przeznaczony do dużej powierzchni, energooszczędnej pracy (klasa energetyczna A+) j i promocyjnej cenie: 2199 zł zamiast 3099 zł.

Porównywane modele eksperci oceniali według parametrów:

  • Moc chłodnicza – wskazuje, jaką powierzchnię zdoła schłodzić urządzenie.

Schłodzenie 1 m³ powietrza wymaga 0,03 kW (30 W) mocy chłodzącej, dlatego obliczając minimalną moc klimatyzatora np. dla pomieszczenia o powierzchni 40 m² i wysokości standardowej 2,7 m używamy równania: 40 x 2,7 x 0,03 = 3,24 kW. Mowa tutaj o pomieszczeniach o odpowiedniej izolacji termicznej, których okna nie są położone od zachodniej lub południowej strony. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, zapotrzebowanie na moc chłodzącą wynosi więcej: 0,045 kW na 1 m³ i takiej wartości należy użyć w obliczeniach.

Jeśli natomiast moc chłodnicza wyrażona jest w jednostce BTU lub BTU/h, a chcemy poznać kW, wystarczy pomnożyć moc w BTU przez 0,000293, tzn., że np. urządzenie o mocy 12 000 BTU/h, ma moc chłodniczą 3,5 kW.

  • Przepływ powietrza – wskazuje, w jakim tempie urządzenie ochłodzi pomieszczenie.

Im ten wskaźnik wyższy, tym szybciej klimatyzator obniży temperaturę do żądanego poziomu. Niektóre klimatyzatory zapewniają przepływ powietrza powyżej 300 czy nawet 400 m³/h i na takich najlepiej się skoncentrować przy wyborze.

  • Głośność pracy – klimatyzatory przenośne nie należą do cichych urządzeń.

Jeśli ich wydajność jest dobra, będą też emitować spory hałas i odwrotnie – bardzo cicha praca to zazwyczaj niska efektywność. Dlatego klimatyzator powinien charakteryzować się odpowiednim stosunkiem głośności do wydajności. Jeśli urządzenie ma moc 3,5 kW, to hałas na poziomie 55 dB można uznać za akceptowalny. Jeśli jego moc jest niższa, ten sam poziom hałasu będzie już za wysoki.

  • Czynnik chłodzący – nie generuje dodatkowych kosztów, pod warunkiem, że klimatyzator działa prawidłowo i czynnik nie zużywa się. Warto jednak zwrócić uwagę na jego wpływ na środowisko, zwłaszcza na warstwę ozonową. Polecanym ekologicznym czynnikiem jest czysty propan R290.
  • Zakres temperatur – zazwyczaj różnica między najniższą a najwyższą temperaturą, jaką można uzyskać dzięki klimatyzatorowi, wynosi 13-17°C, przy czym ta najniższa możliwa do ustawienia to ok. 16°C. Najkorzystniejsze dla zdrowia jest, gdy różnica między temperaturą w pomieszczeniu a tą na zewnątrz, nie przekracza 7°C.

Klimatyzator przenośny będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą oszczędzić pieniądze i czas (nie ma potrzeby zatrudniania montera), ale zyskać przy tym skuteczną ochronę przed upałem w mieszkaniu i to niemal natychmiast po wyjęciu z pudełka.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Majenka14410 2020-06-12 15:42:12 193.239.*.*
    Ten Fersk Vind będzie dobry do salonu na czwratym piętrze od zachodniej strony? Salon ma 28 metrów.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl