Skąd prezydent Olsztyna weźmie pieniądze na wypłaty strajkującym nauczycielom?

Skąd prezydent Olsztyna weźmie pieniądze na wypłaty strajkującym nauczycielom?
Wczorajsza manifestacja nauczycieli pod olsztyńskim ratuszem
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Wczoraj pod ratuszem odbyła manifestacja nauczycieli, w której udział wzięli m.in. prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Włodarz zapowiedział, że nauczyciele za okres strajku dostaną wynagrodzenie. Nasi czytelnicy pytają: skąd będą pochodziły pieniądze na ten cel?

Nie cichną komentarze po wczorajszej manifestacji nauczycieli, która odbyła się w samo południe pod olsztyńskim ratuszem. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapewnił, że znajdzie pieniądze, aby nauczyciele za okres protestu otrzymali wynagrodzenie. Więcej na ten temat tutaj: Kilkuset nauczycieli na wiecu w centrum Olsztyna [ZDJĘCIA, WIDEO].

Deklaracja ta spotkała się z wieloma komentarzami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Nasi czytelnicy pytali, skąd włodarz Olsztyna weźmie na ten cel pieniądze.

Grzymowicz da kasę nauczycielom za to, że strajkowali. Ciekawe skąd ma na to kasę w budżecie? Z podwyżek za śmieci? (pisownia oryginalna)

- zastanawia się czytelnik portalu Olsztyn.com.pl, julian.

Prezydent Grzymowicz obiecał nauczycielom zapłatę za strajk !!! Pytam z czyich pieniędzy, skąd UM ma pieniądze do płacenia za strajk??? Czy ten pan ma zgodę mieszkańców (podatników)? A może budżet miasta nagle zasiliła jakaś duża kasa? (pisownia oryginalna)

- pyta z kolei ewelina121.

Zgadzam się z tym że nauczyciele zarabiają zbyt mało gdyż to praca nie tylko podczas zajęć lekcyjnych ale również w domu. Do tego trzeba mieć powołanie. Ale problem nie pojawił się nagle lecz istniał już od dawna i dziwne że akurat w roku wyborczym na miesiąc przed wyborami mają miejsce takie wydarzenia. Obawiam się że to gra polityczna a Ci wszytscy prostestujący ludzie to tylko pionki w grze o większą stawkę (pisownia oryginalna)

- dodaje nasz czytelnik podpisujący się jako Patriota.

Postanowiliśmy sprawdzić, skąd władze miasta wezmą fundusze na wypłaty nauczycielom.

- Prezydent powiedział, że te pieniądze, które szkoły mają przeznaczone na wypłaty dla nauczycieli, na pewno nie zostaną wydane na inne cele. Dodał także, że wspólnie ze Związkiem Miast Polskich oraz włodarzami innych miast szukają sposobu na to, by móc wypłacić nauczycielom pensje za czas strajku – informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • ??? 2019-04-19 13:07:19 81.190.*.*
  "Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wyraźnie mówi, że wynagrodzenie za strajk się nie należy, a samorządowcy, na początku gorliwi w deklaracjach, że za czas protestu zapłacą choćby w formie nagród, szybko zamilkli w tej sprawie. Choć teoretycznie mogą próbować ominąć prawo, wiedzą, że czekałoby ich w konsekwencji postępowanie przed komisjami orzekającymi w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, funkcjonującymi przy Regionalnych Izbach Obrachunkowych."
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • VOLVO 2019-04-18 20:05:05 5.173.*.*
  Ciekawe czy jak dojdzie do strajku w MPK to pracownicy dostaną pełną wypłatę? przypomnimy!
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • Związkowiec ZNP 2019-04-18 16:55:41 37.47.*.*
  Cycat: ,,Kilka dni temu Piotr Grzymowicz obiecał pracownikom oświaty wypłatę pensji za czas strajku. Na najbliższej sesji Rady Miasta rajcy podejmą uchwałę w tej sprawie. W projekcie ustawy jej przewodniczący, Robert Szewczyk z Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, przyznaje, że olsztyńscy radni z niepokojem obserwują sytuację w oświacie, w szczególności natomiast strajk pracowników oświaty". A jak wyglądała sytuacja 10 lat temu. Oświatą kierowali wiceprezydenci z PO. Nie było przez 10 lat zwiększenia w mieście ani dodatku motywacyjnego ani za wychowawstwo ani za opiekuna stażu. Uchwała RM którą reguluje te dodatki jest z 2019r. Na co czekało PO przez 10 lat. Na cud? Cudu nie będzie. Cud nazywa się: samorząd mógłby pomóc. Nadal to jest w jego gestii. Jak to jest możliwe że Prezydent obiecuje publicznie coś o czym jeszcze radni nie zdecydowali? Czyli typowa ustawka. Uzgodniono przeglosowanie Uchwały zanim zebrali się radni. Jesteście marionetkowym gremium. Ktoś manipuluje Radą. To farsa. Dorośli ludzie. Szkoda gadać.
  Odpowiedz Oceń: 32 0 Zgłoś treść
 • Związkowiec ZNP 2019-04-18 13:24:08 37.47.*.*
  Za parę godzin wszystko będzie jasne. Rząd nie da nic strajkującym poza to co podpisała Solidarność. Prezes od początku nie widział nauczycieli w swoich planach na lata 2019-2022. To co jest w porozumieniu z Solidarnoscią to wszystko. Teraz powinni rozmawiać o zmianach. O 40 godzinnym czasie pracy w tym 25 godzinnym pensum. Praca od 8.00 do 16.00. W czasie pracy lekcje z uczniami. Później zajęcia z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, spotkania z rodzicami, zajęcia dla zdolnych uczniów, sprawdzanie prac klasowych i sprawdzianów, samokształcenia, przygotowanie materiałów na następny dzień. Jak trzeba to wyjście na kształcenie na zewnątrz szkoły. I tak od poniedziałku do piątku. Po dwóch latach takiej pracy nastąpi diagnoza. Jak to działa. Co zmienić. Co udoskonalić. Wówczas do rozmów mogą zasiąść MEN i związki. Wtedy mogą zacząć rozmowy o podwyżkach. Teraz jest sytuacja odwrotna. Chcemy pieniędzy. A o zmianach później. Tak nie może być.
  Odpowiedz Oceń: 33 2 Zgłoś treść
 • Nike 2019-04-17 22:25:54 83.28.*.*
  A kto rodzicom zwróci pieniądze za wynajmowane opiekunki,przymusowe zwolnienia i za zatrudnianych na zastępstwo.? Chyba spotkamy się w Sądzie Panie Prezydencie.
  Odpowiedz Oceń: 16 2 Zgłoś treść
 • Oliwia 2019-04-17 22:11:35 5.173.*.*
  Szkoda że o innych, faktycznie potrzebujących tak nie dba. Słuchałam tej wypowiedzi ze zdumueniem.
  Odpowiedz Oceń: 11 2 Zgłoś treść
 • Związkowiec ZNP 2019-04-17 20:04:04 5.173.*.*
  Sławomi Broniarz pisze: Prezydent Olsztyna zapewnił strajkujących, ze nie potrąci Im wynagrodzenia za czas strajku. DZIĘKUJEMY. To prawdziwy dowód samorządnosci !! MEN i Regionalne Izby Obrachunkowe podkreślają, że - zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - pracownicy, którzy strajkują, pensji za ten czas nie dostaną. Wypłacanie nauczycielom wynagrodzeń za dni, kiedy nie pracowali, byłoby „naruszeniem dyscypliny finansów publicznych”. Dyrektorzy którzy wypłacą za strajk wynagrodzenie mogą liczyć się z upomnieniem, naganą lub dyscyplinarką. Sprawą zajmie się rzecznik dyscypliny finansów publicznych. Grzymowicz przyparty do ratusza przez ZNP wypowiedzial to po co Broniarz przyjechał. Grzymowicz wkrótce wycofa się z tego. Wystosuje do dyrektorów pismo w którym decyzję co do wypłaty sceduje na nich. Bo to dyrektor jest pracodawcą dla nauczycieli także tych strajkujących. Dyrektorzy będą mieć o czym myśleć.
  Odpowiedz Oceń: 42 0 Zgłoś treść
 • Robiespier 2019-04-17 18:29:43 88.156.*.*
  Nalezy zaplacic wszystkim ktorzy strajkuja.Ktos tu zupelnie stracil rozum.?Przypomina czasy szlacheckie w ktorych sie mowilo "szlachcic na zagrodzie rowny wojewodzie".O ile wiem Grzymowicz jeszcze nie jest Premierem ani Wojewoda? Ale jest zrewoltowanym Szlachcicem z NOWEGO MIASTA
  Odpowiedz Oceń: 10 2 Zgłoś treść
 • Toporczyk 2019-04-17 18:12:21 31.1.*.*
  Podwyżką za śmieci, zrekompensuje pensje strajkującym ...
  Odpowiedz Oceń: 11 1 Zgłoś treść
 • Gość 2019-04-17 17:57:09 109.241.*.*
  Broniaż i Grzymowicz jadą na jednym wózku. Obaj dążą do pogłębienia chaosu. Wszystko przeciwko rządowi. Niech Grzymowicz zapłaci im z własnej kieszeni A nie z kasy miejskiej. Strajk polityczny. Broniarz powinien za to siedzieć i ci co to popierają również. A jak się nie podoba nauczycielom praca w szkole to niech idą do biedronki na kasę. Tam ich dopiero docenią.
  Odpowiedz Oceń: 13 4 Zgłoś treść